Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie okołoustne u dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie okołoustne u dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy i leczenie

Kobieta, która zasłania usta

Fot: STUDIOGRANDOUEST / gettyimages.com

Zapalenie okołoustne jest jedną z chorób zapalnych skóry. Jej objawy to rumieniowo-grudkowe wypryski zlokalizowane wokół ust, które mogą powodować świąd i pieczenie. Ich pojawienie się wymaga konsultacji dermatologicznej. Leczenie okołoustnego zapalenia skóry polega na stosowaniu maści i antybiotyków.

Przez wiele lat uważano, że okołoustne zapalenie skóry jest jedną z odmian trądziku różowatego. Przeprowadzone liczne obserwacje i badania kliniczne pozwoliły ustalić, że jest to osobna jednostka chorobowa. Jej przyczyn jest kilka – często są to zmiany hormonalne lub reakcja na składniki kosmetyków. Zapalenie okołoustne dotyczy przede wszystkim młodych kobiet. Ma charakter przewlekły i nawracający.

Czym jest zapalenie okołoustne?

Zapalenie okołoustne, określane także jako dermatoza okołoustna, to częsta choroba dermatologiczna obejmująca skórę wokół ust. Niekiedy jej objawy mogą pojawić się również w okolicy okołooczodołowej. Schorzenie ma charakter przewlekły i nawracający. Najwięcej przypadków dotyczy młodych kobiet, jednak okołoustne zapalenie skóry może wystąpić także u dzieci i osób starszych. Jego objawy stanowią niekiedy poważny defekt kosmetyczny i wpływają negatywnie na samoocenę.

Szacuje się, że zapalenie okołoustne u dzieci poniżej 12 roku życia stanowi około 7% wszystkich przypadków tej choroby. Ma ono najczęściej związek z obfitym ślinieniem się dziecka, atopowym zapaleniem skóry oraz przyjmowaniem wziewnych glikokortykosteroidów.

Zobaczcie, w jaki sposób pielęgnować skórę suchą:

Zobacz film: Jak pielęgnować skórę suchą? Źródło: 36,6

Objawy dermatozy okołoustnej

Objawy dermatozy okołoustnej lokalizują się na skórze wokół ust, w fałdach nosowo-wargowych, na brodzie, podbródku, szyi, a niekiedy także w okolicy oczodołów. Choroba charakteryzuje się występowaniem licznych wykwitów grudkowo-rumieniowych lub niewielkich krostek o czerwonej lub czerwonobrunatnej barwie. Skóra w miejscu ich występowania jest zaczerwieniona. Pacjent często odczuwa świąd i pieczenie, rzadziej pojawia się ból. Obserwuje się również nadmierne łuszczenie naskórka.

Zaobserwowano, że objawy zapalenia okołoustnego u kobiet nasilają się przed wystąpieniem krwawienia menstruacyjnego, podobnie jak ma to miejsce w przypadku trądziku pospolitego. Dolegliwości mają charakter przewlekły, dlatego często nawracają. Mogą one znacznie obniżyć jakość życia osób, u których występują. Objawy okołoustnego zapalenia skóry mogą zostać pomylone z trądzikiem pospolitym lub różowatym.

Przyczyny zapalenia okołoustnego

Przyczyny zapalenia okołoustnego nie zostały do końca poznane. Wykluczono jednak wpływ czynników genetycznych i zaobserwowano, że niektóre bodźce znacznie przyczyniają się do pojawienia się charakterystycznych zmian skórnych. Jednym z nich są substancje zawarte w kosmetykach do pielęgnacji i makijażu, które działają drażniąco na mieszki włosowe i skórę twarzy. Wykwity mogą pojawić się również u mężczyzn nieumiejętnie usuwających zarost.

Szczególne znaczenie w rozwoju dermatozy okołoustnej ma stosowanie preparatów zawierających glikokortykosteroidy. Mają one postać maści lub leków do stosowania wziewnego. Inne możliwe przyczyny okołoustnego zapalenia skóry to:

 • stosowanie past do zębów z fluorem,
 • stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej,
 • nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe,
 • skłonność do alergii,
 • zakażenie bakteryjne lub grzybicze,
 • niedobory witamin i soli mineralnych,
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
 • przewlekły stres.

Przyczyną zapalenia okołoustnego u dzieci mogą być inhalacje z użyciem glikokortykosteroidów, dlatego zawsze po zakończeniu nebulizacji należy wypłukać jamę ustną i umyć buzię dziecka. Pojawienie się grudek i krostek jest związane również z wkładaniem przedmiotów i rąk do ust oraz wydzielaniem nadmiaru śliny.

Jak leczyć dermatozę okołoustną?

Po zaobserwowaniu objawów dermatozy okołoustnej należy zgłosić się do poradni dermatologicznej. Jeżeli wystąpiły one po kuracji maścią z glikokortykosteroidami lub po użyciu nowego kosmetyku, konieczne jest zaprzestanie ich stosowania. Leczenie zapalenia okołoustnego polega zwykle na wdrożeniu antybiotykoterapii miejscowej lub doustnej, maści z witaminą A.

Leczenie zapalenia okołoustnego jest trudne i trwa długo. Może wymagać częstych kontroli w poradni dermatologicznej. Możliwe jest jej całkowite ustąpienie bez pozostawienia jakichkolwiek śladów i blizn. Po wyleczeniu grudek i krost skóra jeszcze przez długi czas wymaga odpowiedniej pielęgnacji przy pomocy kosmetyków naturalnych.

Domowe sposoby na zapalenie okołoustne

Domowe sposoby na zapalenie okołoustne mogą być skutecznym wsparciem terapii zleconej przez lekarza dermatologa. Do naturalnych metod leczenia zalicza się:

 • prawidłową pielęgnację z użyciem naturalnych kosmetyków,
 • zmianę nawyków żywieniowych: odstawienie potraw ostrych, przetworzonych oraz słodyczy i fast foodów,
 • stosowanie na zmiany olejków eterycznych,
 • nakładanie maseczek łagodzących, np. z jogurtu, miodu lub aloesu.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
431
46
Polecamy
Trądzik grudkowy - u dorosłych, podskórny, maść.
Jak leczyć trądzik grudkowy?
Trądzik grudkowy - u dorosłych, podskórny, maść. Jak leczyć trądzik grudkowy? Dzień Dobry TVN
Trądzik różowaty - leczenie, pielęgnacja, dieta i domowe sposoby
Trądzik różowaty - leczenie, pielęgnacja, dieta i domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Trądzik torbielowaty – jak powstaje?
Przyczyny, objawy i leczenie dolegliwości
Trądzik torbielowaty – jak powstaje? Przyczyny, objawy i leczenie dolegliwości TVN zdrowie
Jak leczyć trądzik u dorosłych?
Najczęstsze przyczyny jego występowania
Jak leczyć trądzik u dorosłych? Najczęstsze przyczyny jego występowania TVN zdrowie
Komentarze (4)
Aga
Bardzo skuteczny jest cukier puder 1 lyzeczka z lyzeczka dobrego na zimno tloczonego oleju moze byc (hemp) konopny , z avocado, jojoba albo z olivek 1 lyzeczka ...niewiarygodne ale cud ....wiem bo na sobie przetestowalam...dziala cuda...a tak proste I tanie I nie zatrowasz sie antybiotykami i innymi swinstwami.... poczytaj o mocy cukru w leczeniu ran...
Czytaj całość
Zmartwiona
Ja też, jak to wyleczyć????:((((
Czytaj całość
Asia
Też cały czas z tym walczę
Czytaj całość
Justyna
Jesli zmagasz sie z tym dziadostwem napisz ja walczylam pol roku
Czytaj całość
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis