Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie mięśnia/nerwu szyi – przyczyny, objawy i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie mięśnia/nerwu szyi – przyczyny, objawy i leczenie

młoda kobieta trzyma się lewą ręka za bolący kark

Fot. PeopleImages / Getty Images

Zapalenie mięśnia/nerwu szyi zwykle objawia się bólem i sztywnością karku. Wiele osób dotkniętych stanem zapalnym w okolicy szyi doświadcza trudności w poruszaniu głową, ponadto może dokuczać im drętwienie lub osłabienie dłoni lub całej ręki.

Przyczyna rozwoju stanu zapalnego w obrębie mięśnia szyjnego nie jest znana, ale wiadomo, że jest to problem o podłożu autoimmunologicznym. Równie zagadkowe jest zapalenie nerwu szyi – mimo iż może mieć związek z przebytym urazem, infekcją lub nawet niedoborem jednej z witamin z grupy B, u większości pacjentów nie udaje się zidentyfikować konkretnego źródła dolegliwości.

Stan zapalny w obrębie szyi – jak się rozwija?

Impulsem do rozwoju zapalenia w obrębie mięśni i nerwów szyi jest na ogół zbyt gwałtowne poruszenie głową, prowadzące do naciągnięcia mięśnia szyjnego, wystąpienia stanu zapalnego i dolegliwości bólowych. U osób mających silne mięśnie szyi i karku ból utrzymuje się długo, ponieważ inne mięśnie znajdujące się w pobliżu napinają się w odpowiedzi na sygnały bólowe. Jedynym skutecznym sposobem na przerwanie tego błędnego koła jest rozpoczęcie leczenia stanu zapalnego, przy czym warto podkreślić, że w większości przypadków ból szyi związany z zapaleniem mięśnia lub korzenia nerwów szyjnych i ustępuje w ciągu dwóch tygodni.

Stan zapalny w obrębie mięśnia lub korzeni nerwów szyjnych i towarzyszący mu ból oraz sztywność karku może mieć związek z przewianiem szyi. Zazwyczaj dochodzi do niego w chłodne, wietrzne dni, gdy szyja nie jest osłonięta szalikiem lub na odwrót – w trakcie upałów, przy włączonej klimatyzacji (szczególnie wysokie ryzyko przewiania dotyczy osób, które zgrzały się podczas spaceru w pełnym słońcu, po czym weszły do mocno schłodzonego pomieszczenia, np. sklepu spożywczego z dużą liczbą lodówek).

Zapalenie mięśnia/nerwu szyi – leczenie

Ból i sztywność karku można zwykle stosunkowo łatwo wyleczyć, oczywiście jeśli przyczyna dolegliwości nie jest poważna (np. nie doszło do wypadku samochodowego). W większości przypadków lekarz zaleca przykładanie gorących lub zimnych okładów oraz stosowanie leków przeciwbólowych o działaniu przeciwzapalnym lub środków rozluźniających mięśnie. Czasem pomocne okazują się masaże, fizykoterapia i akupunktura.

Zapalenie mięśnia szyjnego może objawiać się wyraźnym osłabieniem jego funkcji – w tej sytuacji warto zapewnić mu odpowiednie warunki do regeneracji. Przez kilka dni należy możliwie dużo odpoczywać i unikać stresu, który powoduje instynktowne napięcie mięśni. Dobrą wiadomością jest fakt, że niezbyt nasilony stan zapalny mięśnia (np. po przewianiu szyi) z reguły dość szybko ustępuje i nie pozostawia po sobie większych (lub wręcz żadnych) powikłań.

Jeżeli stan zapalny mięśnia miał poważniejszą przyczynę i cięższy przebieg, mimo wyleczenia może trwale upośledzić funkcje mięśnia. Dotyczy to zwykle stanu zapalnego będącego wynikiem chorób autoimmunologicznych, infekcji, zatrucia po kontakcie z toksycznymi substancjami lub powikłań po stosowaniu niektórych leków.

Zobacz film i sprawdź co leczy akupunktura:

Zobacz film: Co leczy akupunktura? Źródło: 36,6

Domowe sposoby na objawy zapalenia mięśnia/nerwu szyi

Ból i dyskomfort związany ze stanem zapalnym w obrębie szyi można złagodzić za pomocą ziół o właściwościach przeciwzapalnych, takich jak kurkuma oraz imbir. Można dodawać je bezpośrednio do potraw lub przyjmować w postaci tabletek. Zapaleniu mięśnia, korzeni nerwów szyjnych czy splotu szyjnego przeciwdziałać można także z pomocą takich roślin, jak: kupalnik, czarci pazur, lukrecja i wierzba biała. Dobre efekty może przynieść również spożywanie ananasa, który zawiera enzym o nazwie bromelina, łagodzący objawy stanu zapalnego w organizmie.

Naturalnym sposobem na zwalczenie bólu mięśnia szyjnego są okłady borowinowe. Specjalne plastry borowinowe dostępne w aptece należy najpierw podgrzać zgodnie z zaleceniami, czyli w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Następnie należy przykładać plaster borowinowy do karku i owinąć się ręcznikiem. Ciepło w połączeniu z działaniem borowiny pomoże rozluźnić obolałe mięśnie i odzyskać ruchomość w obrębie szyi. Okład należy trzymać na skórze szyi przez mniej więcej trzydzieści minut.

Wyraźną poprawę samopoczucia można zaobserwować po przykładaniu zwykłych żelowych kompresów – po podgrzaniu utrzymują wysoką temperaturę przez długi czas i znacząco redukują uczucie napięcia, sztywności i bólu karku.

Jak uchronić się przed zapaleniem mięśnia/nerwu szyi?

Ze względu na fakt, iż nie do końca wiadomo, co powoduje stan zapalny w obrębie mięśnia lub nerwu szyjnego, skuteczna profilaktyka tej przypadłości stanowi swego rodzaju wyzwanie. Wyjątkiem jest tu jedynie przewianie szyi, któremu łatwo zapobiegać poprzez odpowiednie ubieranie się w chłodniejsze i wietrzne dni oraz unikanie nagłych zmian temperatury w trakcie upałów.

W pozostałych przypadkach warto postawić na dobre nawyki, które przynajmniej częściowo zmniejszają podatność na rozwój zapalenia mięśnia lub nerwu szyjnego. Są to: utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających (najlepiej poprosić o instrukcję profesjonalnego trenera, aby mieć pewność, że faktycznie pomogą, a nie zaszkodzą), rozgrzewanie się przed treningiem oraz unikanie gwałtownych ruchów szyi.

Bibliografia:

https://www.livestrong.com/article/543998-the-best-natural-remedies-for-inflammation-stiffness-in-the-neck/

https://helpmyneckhurts.com/inflammation-and-neck-pain/

https://www.healthhype.com/neuritis-nerve-inflammation-types-causes-and-symptoms.html

https://www.healthhype.com/inflamed-muscles-myositis-types-causes-and-symptoms.html

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
55
3
Polecamy
Na czym polega zapalenia mięśnia nerwu szyi - zapalenie mięśnia szyi - objawy
Na czym polega zapalenia mięśnia nerwu szyi - zapalenie mięśnia szyi - objawy TVN zdrowie
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić?
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Objawy przewiania szyi.
Co robić gdy przewieje szyje?
Objawy przewiania szyi. Co robić gdy przewieje szyje? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty