Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie korzonków – jakie są objawy i sposoby leczenia korzonków nerwowych?
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie korzonków – jakie są objawy i sposoby leczenia korzonków nerwowych?

NAN

Fot: Syda Productions / stock.adobe.com

Zapalenie korzonków, czyli bólowy zespół kręgosłupowo-korzeniowy, jest często występującą dolegliwością, w przebiegu której odczuwany jest ostry ból w plecach, promieniujący często do góry kręgosłupa i kończyn dolnych.

Zapalenie korzonków nerwowych objawia się przede wszystkim bardzo silnym bólem. Może być spowodowane zmianami chorobowymi w obrębie kręgosłupa, jego przeciążeniem, infekcjami, a w niektórych przypadkach występuje jako konsekwencja silnego stresu.

Jakie objawy wywołuje zapalenie korzonków?

Charakterystycznym symptomem zapalenia korzonków nerwowych jest nagły i ostry ból pleców, często określany jako paraliżujący. Promieniuje on do wyższych partii kręgosłupa, ale również do rąk i nóg. W trakcie ataku ból może uniemożliwić swobodne poruszanie się. Ponadto objawy zapalenia korzonków to:

  • przykurcz mięśni przykręgosłupowych,
  • skrzywienie kręgosłupa na skutek dotkliwego bólu,
  • charakterystyczne oznaki infekcji, jak: stan podgorączkowy, gorączka, bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy, a także kaszel,
  • niekiedy również ogólne osłabienie.

Przy zapaleniu korzonków nerwowych mogą pojawić się zaburzenia czucia w formie przeczulicy, braku czucia, drętwienia czy mrowienia (zwłaszcza w kończynach). Osoby ze stanem zapalnym korzonków mają problem z oddawaniem moczu i stolca, ponieważ są to czynności, które zwiększają dolegliwości.

Zobacz film:Rwa kulszowa, objawy, przyczyny, leczenie. Źródło: 36,6

Zapalenie korzonków nerwowych w odcinku lędźwiowo-krzyżowym

Ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego, określany popularnie jako rwa kulszowa, jest charakterystycznym objawem zapalenia korzonków nerwowych. Pojawia się w dolnej partii pleców i jest najczęściej spowodowany przez przepuklinę krążka międzykręgowego. Promieniuje do pośladków i nóg. Może być tak silny, że ulgę przynosi jedynie przebywanie w pozycji leżącej, kiedy nie ma ucisku na korzenie nerwowe.

Zapalenie korzonków nerwowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa pojawia się jako skutek przeciążenia lub nagłego dźwignięcia ciężkiego przedmiotu. Może go też spowodować częste przyjmowanie niewygodnej siedzącej lub stojącej pozycji.

Może rozwinąć się także w obrębie splotów nerwowych uda (tzw. rwa udowa). Ich ucisk powoduje ból odczuwany z przodu nogi, który również ma charakter promieniujący do odcinka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa, pośladków i łydek. Jak w każdym przypadku zapalenia korzonków ból jest ostry i uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Zapalenie korzonków – leczenie

Leczenie zapalenia korzonków powinno nastąpić niezwłocznie po zdiagnozowaniu dolegliwości. Terapia polega głównie na przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Często zalecane jest stosowanie środków rozluźniających mięśnie w formie tabletek, ale też kremów i maści. W niektórych przypadkach konieczne jest podanie leku w formie zastrzyku domięśniowego.

Ostre zapalenie korzonków nerwowych wymaga przebywania w pozycji leżącej, aby odbarczyć uciśnięte nerwy. Najlepsze efekty dają leżenie na twardym podłożu, odpoczynek i pozycja, w której nie dokucza ból. Zdarza się, że powikłaniem ostrych stanów zapalnych są niedowłady i zaburzenia czucia, a także pojawia się ryzyko porażenia mięśni. Wówczas niestety konieczna jest operacja.

Do leczenia korzonków polecana jest także fizykoterapia w postaci masaży rozluźniających lub specjalnej terapii manualnej, która polega na uciskaniu konkretnych miejsc, przez co odbarcza się uciśnięty nerw. Ważne jest, aby wszelkie masaże zawsze wykonywał specjalista. Skuteczne są także zabiegi z użyciem pola magnetycznego, krioterapii, laseroterapii czy ultradźwięków.

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Zapalenie korzonków nerwowych – leczenie domowe

Domowe sposoby leczenia zapalenia korzonków mogą wspierać skuteczność terapii zalecanej przez lekarza. Ponieważ głównym problemem przy tej dolegliwości są stany zwiększonego napięcia mięśni pleców, dobre efekty daje terapia ciepłem. Poleca się ogrzewanie pleców okładami lub specjalnymi poduszkami grzejącymi czy lampami, które ułatwiają rozluźnienie mięśni. Jeżeli to możliwe, należy też stosować ciepłe kąpiele z dodatkiem ziołowych olejków o działaniu rozluźniającym i uspokajającym. W przypadku zapalenia korzonków odcinka szyjnego kręgosłupa, ból zmniejsza stosowanie kołnierzy stabilizujących, które jednocześnie zabezpieczają mięśnie przed nadmiernym przeciążeniem.

Leczenie zapalenia korzonków wymaga zawsze kilkudniowego leżenia w łóżku.

Zapalenie korzonków profilaktyka

Głównym elementem profilaktyki zapalenia korzonków jest wzmacnianie mięśni kręgosłupa poprzez aktywność fizyczną i utrzymanie właściwej wagi ciała. Najlepiej sprawdzają się: pływanie, jazda na rowerze, bieganie, ale także spacery. Należy dbać o zachowanie właściwej postawy ciała, zarówno podczas chodzenia, jak i w pozycji siedzącej. Równie ważne jest wygodne łóżko oraz właściwe podnoszenie przedmiotów o większej wadze.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2000
160
Polecamy
Co powoduje bóle nóg od kręgosłupa?
Objawy i sposoby leczenia rwy kulszowej
Co powoduje bóle nóg od kręgosłupa? Objawy i sposoby leczenia rwy kulszowej TVN zdrowie
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje.
Jak leczyć bóle fantomowe?
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje. Jak leczyć bóle fantomowe? Dzień Dobry TVN
Rwa kulszowa a masaż – skuteczność w leczeniu bólu 
Rwa kulszowa a masaż – skuteczność w leczeniu bólu  TVN zdrowie
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (3)
Grażyna, Kraków
Poczytałam trochę i znalazłam ciekawa metodę leczenia korzonków. Termonukleoplastyka to nowoczesna metoda polegająca na wprowadzeniu w głąb ciała rozgrzewającego pierścienia, który ma za zadanie przypalić zakończenia bólowe. Czy ktoś w was słyszał o tej metodzie?
Czytaj całość
krysia52
To chyba standard że lekarz w pierwszej kolejności zalecają ogrzewanie – przez 2 tygodnie dogrzewałam się termoforem i siedziałam pod kołdrą i pomogło jak diabłu święcona woda. Lekarz przepisał leki i maść która robili mi w aptece. Pomogło. Ogólnie współczuje wszystkim którzy maja problem z korzonkami – okropny ból.
Czytaj całość
BasiaG62
Mój syn miał kiedyś zapalenie korzonków. Nie mogłam patrzeć jak cierpi i w końcu zmusiłam go żeby poszedł do lekarza. Lekarz kazał mu odpoczywać i ogrzewać plecy. Ale to nic nie dało w końcu dostał leki i jakąś maść.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty