Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie kaletki maziowej – objawy, leczenie i ćwiczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie kaletki maziowej – objawy, leczenie i ćwiczenia

Młoda kobieta trzyma się za bolący bark

Fot. Lacheev / Getty Images

Kaletka maziowa to struktura znajdująca się pomiędzy elementami kostnymi a mięśniem lub ścięgnem. Zmniejsza ona tarcie i ogranicza opór przy przesuwaniu się tych tkanek względem siebie. Stan zapalny lub wysięk mogą być przyczyną poważnych, niekiedy przewlekłych dolegliwości.

Zapalenie kaletki maziowej to stan, w którym jej tkanka ulega obrzękowi, przekrwieniu, a poziom wydzielania mazi może być nieprawidłowy. Przyczyną jest najczęściej ucisk przy przeciążeniu struktur ścięgnisto-mięśniowych albo wynikający z nieprawidłowej pozycji ciała.

Czym jest kaletka maziowa?

Kaletka maziowa to błoniasta, torebkowata struktura, która składa się m.in. z komórek wydzielających gęstą ciecz (maź). Pozwala ona na zmniejszenie siły tarcia pomiędzy przemieszczającymi się powierzchniami mięśni lub ścięgien a przylegającymi do nich elementami kostnymi. Część kaletek łączy się z jamami stawu, inne stanowią zamkniętą strukturę, która jest elementem amortyzującym ruch okolicznych narządów. Przykładem są kaletki maziowe kolana, w większości zlokalizowane w okolicy rzepki, która stanowi element łączący mięsień czworogłowy uda z więzadłem rzepkowym i kością piszczelową goleni. Przenosi olbrzymie obciążenia i porusza się po powierzchni licznych struktur, zarówno kostnych, jak i zbudowanych z tkanek miękkich. Kaletki maziowe pozwalają na uzyskanie płynności ruchów, zmniejszenie ich oporów i ograniczenie możliwości urazu przy powtarzanych czynnościach.

Przyczyny zapalenia kaletki maziowej

Przyczyną zapalenia kaletki maziowej jest zwykle podrażnienie jej tkanek. Może wynikać ono z:

  • bezpośredniego urazu, np. przy silnym uderzeniu,
  • powtarzającego się przeciążenia związanego z pracą czy uprawianym sportem,
  • nagłego uszkodzenia wynikającego np. z wykonania gwałtownego ruchu przy nierozgrzanych mięśniach.

Zapalenie kaletki maziowej może powstać także wówczas, gdy jest ona uciskana przez dłuższy czas. Przykładem jest zapalenie jednej z przedrzepkowych kaletek maziowych u osób, które zmuszone są do długiego klęczenia (kafelkarze, sprzątacze). Kiedyś zespół ten nazywano nawet kolanem pokojówki.

Tendencja do stanów zapalnych kaletek maziowych jest wyraźnie większa u osób z niektórymi chorobami układowymi, takimi jak łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy dna moczanowa.

Polecamy: Urazy kolana: najczęstsze kontuzje, objawy i powikłania

Kolano biegacza, czyli co? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Kolano biegacza - co to jest? Źródło: 36,6.

Objawy zapalenia kaletki maziowej

Objawy zapalenia kaletki maziowej są typowe: w miejscu chorobowo zmienionym dochodzi do obrzęku, zaczerwienienia, zwiększenia ciepłoty tkanek oraz ograniczenia ruchomości. Dolegliwościom tym towarzyszy ból. W lekkich postaciach choroby związany jest z ruchem lub uciskiem, w postaciach cięższych lub przewlekłych obecny bywa również w spoczynku. W miejscu objętym chorobą może pojawić się drętwienie czy mrowienie skóry.

Zapalenie kaletki maziowej barku

Zapalenie kaletki maziowej barku (inaczej – podbarkowej) to częste schorzenie u osób, które aktywnie uprawiają sport lub wykonują prace związane z obciążaniem kończyn górnych i częstym unoszeniem ich nad głowę. Ciągłe drażnienie i ucisk przy intensywnych ruchach sprawiają, że tkanki kaletki znajdującej się w okolicy tzw. stożka rotatorów podlegają zmianom zapalnym, które po fazie ostrej mają tendencję do przewlekania się i z trudem poddają się leczeniu. Ból występuje przy unoszeniu ramienia ponad poziom barku, przy wykonywaniu rotacji ramienia w chwili, gdy jest ono wysunięte ku przodowi. Podobne dolegliwości pojawiają się przy osiowym obciążaniu (pociąganiu) ramienia uniesionego w bok do pozycji poziomej albo przy leżeniu na chorym ramieniu.

Polecamy: Na czym polega stan zapalny kolana. Stan zapalny kolana- objawy, a stan zapalny kolana- leczenie.

Leczenie zapalenia kaletki maziowej

Leczenie zapalenia kaletki maziowej to zwykle proces długi i wymagający ograniczenia aktywności fizycznej, która mogła być przyczyną pojawienia się stanu zapalnego. Terapia rozpoczyna się najczęściej od miejscowego podawania niesterydowych leków przeciwzapalnych w postaci maści lub żelów. Choremu zaleca się odpoczynek albo nawet czasowe unieruchomienie. Jeśli w torebce kaletki zbiera się w dużych ilościach płyn, zaleca się punkcje, które pozwalają na odciągnięcie nadmiaru mazi. Gdy intensywność objawów nie zmniejsza się, można miejscowo wstrzykiwać przeciwzapalnie leki z grupy glikokortykosteroidów. Ich użycie jest jednak obarczone pewnymi powikłaniami i powinno się odbywać w sytuacji, gdy lekarz prowadzący uzna to za niezbędne. W przewlekłych, ciężkich przypadkach zmian zapalnych konieczne bywa wycięcie kaletki maziowej.

Polecamy: Terapia manualna – barku, kolana, kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego

Ćwiczenia przy zapaleniu kaletki maziowej

Ważną rolę w leczeniu zapalenia kaletki maziowej odgrywają ćwiczenia. Powinny one być zorientowane na zwiększenie ruchomości chorej okolicy. Można stosować np. ćwiczenia w odciążeniu – w podwieszeniu albo w wodzie. We wczesnych fazach zapalenia, gdy objawy narastają, stosuje się unieruchomienie i schładzanie miejsca zmienionego chorobowo. Pozwala to na zmniejszenie obrzęku i ograniczenie bólu. Kiedy ostra faza stanu zapalnego mija, można chore miejsce rozgrzewać (sollux, ultradźwięki) oraz podawać leki, korzystając z jonoforezy lub fotoforezy. Aby zachować właściwą ruchomość stawów i mięśni, zaleca się ćwiczenia rozciągające. Powrót do normalnej aktywności powinien odbywać się stopniowo, gdy stan zapalny zostanie opanowany, a wysiłek nie powoduje żadnych dolegliwości.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
24
1
Polecamy
Zapalenie stawu łokciowego – przyczyny, objawy i leczenie
Zapalenie stawu łokciowego – przyczyny, objawy i leczenie TVN zdrowie
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Powięź i jej rola w ciele człowieka.
Jak jest zbudowana i na czym polega jej ćwiczenie?
Powięź i jej rola w ciele człowieka. Jak jest zbudowana i na czym polega jej ćwiczenie? Dzień Dobry TVN
Zapalenie stawu barkowego – przebieg, przyczyny, domowe sposoby
Zapalenie stawu barkowego – przebieg, przyczyny, domowe sposoby TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty