Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie cewki moczowej u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie cewki moczowej u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

Cewka moczowa

Fot: magicmine / gettyimages.com

Zapalenie cewki moczowej u dziecka w większości przypadków wywołane jest przez bakterie, w tym szczególnie Escherichia coli, czyli pałeczkę okrężnicy. Stan ten pojawić się może nawet u noworodków lub niemowląt, kiedy system immunologiczny nie jest jeszcze w pełni rozwinięty.

Zapalenie cewki moczowej u dziecka nie należy do rzadkości. Leczenie opiera się zwłaszcza na podawaniu preparatów o działania przeciwdrobnoustrojowych, w tym głównie antybiotyków. Ważne jest dbanie o higienę intymną i zapobieganie wychłodzeniu dolnych partii ciała. Zapaleniu cewki moczowej u dziecka towarzyszy wiele objawów, w tym ból podczas mikcji, podwyższona temperatura ciała, brak apetytu, rozdrażnienie, ból podbrzusza. Mocz bywa mętny, o nieprzyjemnym zapach, z domieszką krwi.

Zapalenie cewki moczowej u dziecka – przyczyny

Zapalenie cewki moczowej u dziecka obok stanu zapalnego pęcherza moczowego wchodzi w skład zapalenia dolnych dróg moczowych. W większości przypadków stan ten wywołany jest przez bakterie, w tym szczególnie Escherichia coli, czyli pałeczkę okrężnicy. Występują one naturalnie w organizmie człowieka, jednakże ich obecność w cewce moczowej stanowi podłoże do rozwoju choroby. Pojawieniu się stanu zapalnego cewki moczowej u dzieci sprzyja w dużym stopniu niedostateczna higiena intymna (rzadkie podmywanie, niestaranne wycieranie okolic intymnych i przenoszenie bakterii z okolic odbytu w stronę cewki moczowej, gromadzenie się bakterii przez zbyt silnie sklejone wargi sromowe u dziewczynek bądź pod napletkiem u chłopców), podrażnienia w okolicach intymnych (manipulacje przy cewce) oraz długotrwała antybiotykoterapia. Oprócz bakterii przyczyną zapalenia układu moczowego mogą być wirusy i grzyby.

Zapalenie dolnych dróg moczowych u dziecka – objawy

Zapalenie dolnych dróg moczowych u dziecka dość często przebiega bez charakterystycznych objawów. Nierzadko u chorych dzieci stwierdza się podwyższoną temperaturę ciała, dreszcze, nudności, wymioty. Podczas oddawaniu moczu dziecko odczuwa pieczenie i ból w cewce moczowej, co może powodować nawet płacz przy mikcji. Dzieci doświadczać mogą również bólów w dolnej części brzucha. Zauważyć można wzdęcie brzucha. Pojawia się częste parcie na mocz przy jednocześnie oddawanych małych ilościach moczu. Chorobie towarzyszy spadek apetytu, a dzieci karmione piersią nie chcą jej ssać. W konsekwencji stwierdza się brak przyrostów masy ciała. Może wystąpić nietrzymanie moczu, czyli niekontrolowane wydalanie moczu. W niektórych przypadkach dochodzi do zmiany zapachu i koloru moczu, w tym do krwiomoczu lub ropomoczu. Małe dzieci podczas zapalenia cewki moczowej stają się niespokojne, płaczliwe, rozdrażnione, senne, nie mają ochoty na zabawę.

Jak działa układ moczowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Leczenie dolnych dróg moczowych moczowej u dziecka

Leczeniem zapalenia dolnych dróg moczowych u dziecka powinien zająć się specjalista – lekarz pediatrii. Sposób leczenia określany jest na podstawie badania podmiotowego z opiekunem dziecka i w razie możliwości z chorym dzieckiem, badania przedmiotowego, badania ogólnego moczu, posiewu moczu, a niekiedy i badań obrazowych, np. ultrasonografii (USG) układu moczowego. Mocz do badania powinien być pobrany po dokładnym umyciu, ze środkowego strumienia i do jałowego pojemnika. Pierwsza porcja moczu może zostać zanieczyszczona przez naturalnie występujący w okolicy cewki moczowej złuszczony nabłonek lub leukocyty, w konsekwencji czego wynik badania może być nieprawidłowy. Nie należy decydować się na samodzielne stosowanie jakichkolwiek kuracji. Nieleczona choroba może doprowadzić do zapalenia kolejnych części układu moczowego. Główne powikłanie to zajęcie górnych dróg moczowych, czyli nerek.

W zapaleniu dolnego odcinka układu moczowego u dzieci najczęściej stosowanymi lekami są kotrimoksazol. To farmaceutyczna nazwa preparatu, który zawiera mieszaninę trimetoprimu z sulfametoksazolem w stosunku 1 : 5. Środek ten wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne. Inne leki to: nitrofurantoina, amoksycylina, aksetyl cefuroksymu oraz ceftriakson. Bardzo ważne jest, aby przyjmować je zgodnie z zaleceniami lekarza. Dolegliwości zwykle ustępują w ciągu kilku dni. Pomocne okazują się także leki moczopędne i preparaty z dodatkiem żurawiny. Wymiotujące lub odwodnione dzieci powinny być leczone w szpitalu. W przypadku bardzo małych dzieci lub problemów z doustnym podaniem leków farmakoterapia prowadzona jest drogą dożylną. Po zakończeniu antybiotykoterapii dzieci powinni zostać poddane kontrolnym badaniom moczu, aby sprawdzić skuteczność leczenia.

W sprzedaży pojawił się w ostatnim czasie preparat działający na zasadzie szczepionki, który zawiera antygeny Escherichia coli. Stosowany może być zapobiegawczo lub wspomagająco w leczeniu infekcji.

Domowe sposoby leczenia zapalenia cewki moczowej u dzieci

Funkcję pomocną wobec leczenia specjalistycznego spełniają domowe rozwiązania, takie jak picie soku żurawinowego, naparu z pokrzywy lub ze skrzypu. Należy unikać zawilgocenia bielizny lub pieluchy i często je zmieniać. Szczególne miejsce zajmuje dbanie o higienę intymną i nawadnianie organizmu. Częste picie pozwoli na szybsze wypłukiwanie drobnoustrojów z dróg moczowych. Krocze dziewczynki należy zawsze myć w kierunku od przodu do tyłu. Ważne jest także, żeby nie doszło do wychłodzenia organizmu. Dzieci powinny do końca opróżniać pęcherz moczowy. Niekorzystne jest opóźnianie oddania moczu. Konieczne jest zwalczanie zaparć, gdyż sprzyjają one infekcjom układu moczowego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
1
Polecamy
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny Dzień Dobry TVN
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Zapalenie dróg moczowych – objawy, leczenie domowe i specjalistyczne
Zapalenie dróg moczowych – objawy, leczenie domowe i specjalistyczne TVN zdrowie
Ropomocz u dorosłych i u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie
Ropomocz u dorosłych i u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty