Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie cewki moczowej - leki i domowe sposoby na łagodzenie objawów
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie cewki moczowej - leki i domowe sposoby na łagodzenie objawów

NAN

Fot: aradaphotography / stock.adobe.com

Zapalenie cewki moczowej jest często występującą i nieprzyjemną dolegliwością. Najczęściej jest wywołane zakażeniem bakteryjnym, które następuje po stosunku seksualnym. Bakteryjne i rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej leczy się za pomocą antybiotyków.

Zapalenie cewki moczowej może być spowodowane różnymi bakteriami i występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn (choć u mężczyzn o wiele częściej przebiega bezobjawowo). Jest to bolesna dolegliwość, która może prowadzić do powikłań - zapalenia pęcherza, nerek czy stawów. Nieleczona prawidłowo może też przyjąć formę nawracającego zapalenia cewki moczowej, dlatego podejmując leczenie, zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza.

Zapalenie cewki moczowej - przyczyny

Zapalenie cewki moczowej najczęściej wywoływane jest przez bakterie. Może być to dwoinka rzeżączki - wówczas mówi się o rzeżączkowym zapaleniu cewki moczowej. Jeśli przyczyną są inne bakterie, takie jak: Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealyticum, Mycoplasma genitalium lub pierwotniak (rzęsistek pochwowy), mamy do czynienia z nierzeżączkowym zapaleniem cewki moczowej. Do tych zakażeń dochodzi najczęściej drogą płciową.

Zapalenie cewki moczowej - objawy

Objawy zapalenia cewki moczowej pojawiają się zwykle od kilku dni do dwóch tygodni po stosunku z zakażonym partnerem. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn pojawia się ból i pieczenie podczas oddawania moczu (zwłaszcza rano), swędzenie i ból ujścia cewki moczowej, częstomocz i silne parcie na mocz. Charakterystycznym objawem jest też śluzowy bądź ropny wyciek z cewki moczowej. Może się on jednak pojawić dopiero po masażu cewki. Ponadto u kobiet mogą wystąpić upławy z pochwy. Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn może bardzo długo przebiegać bezobjawowo. Nie obserwuje się objawów ogólnoustrojowych zakażenia.

Chorobę diagnozuje się za pomocą badania na obecności drobnoustrojów chorobotwórczych - posiew z moczu i wymaz z cewki moczowej oraz badanie ginekologiczne w przypadku rzęsistka pochwowegoPrzed rozpoczęciem leczenia zawsze należy wykluczyć obecność chorób przenoszonych drogą płciową.

Jak leczyć zapalenie cewki moczowej?

W leczeniu zapalenia cewki moczowej stosuje się jednorazową, dużą dawkę antybiotyku, ale na ogół należy przyjmować leki przez tydzień lub dziesięć dni. Bardzo ważne jest, aby przyjmować je zgodnie z zaleceniami lekarza, gdyż nieregularne bądź niepełne korzystanie z antybiotyku może sprawić, że nie wszystkie bakterie zostaną zabite. W przypadku grzybiczego zapalenia cewki moczowej stosuje się leki przeciwgrzybicze.

Jeżeli do zakażenia doszło na skutek współżycia, zaleca się również objęcie leczeniem partnerów seksualnych pacjenta.

Zapalenie cewki moczowej u dzieci

Do zapalenia cewki moczowej może także dojść u dzieci, a szczególnie niemowląt. Przyczyną niekoniecznie muszą być braki w higienie albo przeziębienie, gdyż równie często jest to spowodowane zbyt silnie sklejonymi wargami sromowymi u dziewczynek bądź gromadzeniem się bakterii pod napletkiem u chłopców. Zapalenie cewki moczowej u dzieci należy jak najszybciej wyleczyć, ponieważ może ono doprowadzić do groźnym powikłań. Warto pamiętać, że może przebiegać bez objawów ze strony układu moczowego.

Zapalenie cewki moczowej w ciąży

Ciąża sprzyja rozwijaniu się chorób układu moczowego ze względu na uciskającą drogi moczowe macicę oraz hormony, które sprzyjają zaleganiu moczu w moczowodach. Wszystkie zakażenia w obrębie układu moczowego występujące w ciąży należy natychmiast leczyć, gdyż niosą one ze sobą ryzyko także dla dziecka.

Zapalenie cewki moczowej po porodzie

Do zakażenia cewki moczowej może dojść także po porodzie. Może być ono wywołane cewnikowaniem lub urazami cewki podczas porodu. Nie zawsze jednak ból podczas oddawania moczu zaraz po porodzie świadczy o stanie zapalnym. Leczenie powinno zostać podjęte, jeżeli wykryte zostaną drobnoustroje wywołujące zakażenie. Po porodzie warto pić dużo wody i przełamać opór przed oddawaniem moczu, aby zapobiec tego typu problemom.

Zapalenie cewki moczowej - profilaktyka

W leczeniu nawracającego zapalenia cewki moczowej bardzo dużą rolę odgrywa profilaktyka. Należy każdego dnia pić dużo wody, aby przepłukiwać drogi moczowe. Dodatkowo warto przed snem zakwaszać mocz, wypijając wodę z sokiem z cytryny lub przyjmując witaminę C.

Bardzo istotne jest również dbanie o higienę ciała i przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

  • codzienne podmywanie okolic intymnych,
  • podcieranie się od "przodu" do "tyłu",
  • mycie się przed stosunkiem seksualnym i po zbliżeniu,
  • oddawanie moczu po stosunku seksualnym,
  • wypijanie szklanki wody po stosunku seksualnym.

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
52
20
Polecamy
Jak wygląda opryszczka narządów płciowych u mężczyzn, a jak u kobiet?
Jakie są sposoby jej leczenia?
Jak wygląda opryszczka narządów płciowych u mężczyzn, a jak u kobiet? Jakie są sposoby jej leczenia? Dzień Dobry TVN
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Objawy oraz leczenie zakażeń wywołanych przez Ureaplasma urealyticum
Objawy oraz leczenie zakażeń wywołanych przez Ureaplasma urealyticum TVN zdrowie
Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn – objawy, przyczyny, leczenie
Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn – objawy, przyczyny, leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty