Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zajady – jakie są przyczyny ich powstawania? Co na zajady? Leczenie, maści, domowe sposoby

Zajady – jakie są przyczyny ich powstawania? Co na zajady? Leczenie, maści, domowe sposoby

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Lydie stock / fotolia.com

Zajady to stan zapalny pojawiający się w kącikach ust – początkowo jako niewielkie zaczerwienienie, które z czasem przekształca się w bolesne nadżerki. Przyczyn pojawiania się zajadów na ustach jest wiele – najczęściej są to różnego rodzaju infekcje.

Zajady na ustach bywają czasem mylone z opryszczką wargową. Owrzodzenia charakterystyczne dla obydwu dolegliwości są podobne, jednak przyczyny ich powstawania inne. Opryszczka wywoływana jest przez wirusy. Zajady u dzieci i osób dorosłych pojawiają się zaś na skutek niewłaściwej higieny, nieodpowiedniej diety, działania grzybów lub bakterii. Ich leczenie opiera się na stosowaniu odpowiednich preparatów zewnętrznych (np. maść na zajady) i eliminowaniu przyczyn dolegliwości (np. suplementacji witamin). W większości przypadków do wyleczenia zmian wystarczają domowe sposoby na zajady. Czasem zdarza się jednak, że stan zapalny wywołany przez zajady jest na tyle silny, że konieczna jest interwencja lekarza.

Zajady – przyczyny powstawania i objawy

Zajady (nazywane również kątowym zapaleniem ust) to stan zapalny skóry, zlokalizowany jedynie w kącikach ust. Pierwszym objawem choroby jest pojawienie się zaczerwienienia i pęknięcie skóry. Następnie w miejscach, gdzie nastąpiło przerwanie ciągłości skóry, pojawiają się pęcherzyki z płynem surowiczym. Po kilku dniach pękają one, tworząc nadżerkę – bolesną ranę, z której bez przerwy sączy się płyn surowiczy i krew. Zajady, które nie są leczone, tworzą strupy, mogące być przyczyną powstawania blizn.

Do przyczyn powstawania zajadów zalicza się następujące czynniki:

 • niedobór witamin z grupy B i żelaza;
 • antybiotykoterapia;
 • cukrzyca;
 • obniżona odporność (np. w przebiegu anemii lub HIV);
 • infekcje grzybicze i bakteryjne;
 • podrażnienia błony śluzowej ust (np. przy aparacie ortodontycznym);
 • nadmierna ekspozycja ust na słońce;
 • przesuszenie skóry warg;
 • nieodpowiednia higiena jamy ustnej (zębów, dziąseł, języka);
 • terapia przeciwtrądzikowa z wykorzystaniem izotretynoiny.

Zajady u dzieci – przyczyny powstawania

U niemowląt i dzieci zajady pojawiają się najczęściej na skutek wkładania do ust brudnych przedmiotów. Przy pojawieniu się zajadów u małego dziecka, zawsze należy skonsultować problem z pediatrą – u postaw dolegliwości mogą leżeć także inne, poważniejsze przyczyny, na przykład anemia.

Zajady – jak leczyć? Domowe sposoby na zajady

Bardzo ważne, aby leczenie zajadów rozpocząć jak najszybciej – najlepiej od razu po wystąpieniu pierwszych objawów. Do najpopularniejszych domowych metod na wyleczenie tej dolegliwości zalicza się:

 • Uzupełnienie niedoboru witamin z grupy B – do codziennej diety warto włączyć produkty, które są w nie bogate: fasolę, groch, zielone warzywa liściaste, mięso.
 • Uzupełnienie niedoboru witaminy C – do jadłospisu należy włączyć cytrusy, paprykę oraz owoce leśne.
 • Okład z witaminy B2 – miejscowo można nakładać na zajady maść przyrządzoną z jednej rozkruszonej tabletki B2 i odrobiny tłustego kremu.
 • Okład z drożdży – na zajady warto przykładać także okłady z drożdży, zawierających witaminy z grupy B. Aby je przygotować, wystarczy wymieszać odrobinę świeżych drożdży z ciepłą wodą – do uzyskania konsystencji gęstego kremu.
 • Sok z aloesu – produkt ten pozwala powstrzymać namnażanie się bakterii, działa kojąco i regenerująco na skórę. Gotowym sokiem z aloesu można przemywać skórę, na której pojawiły się zajady. Można korzystać również z liści aloesu – wystarczy je zblendować na papkę i przyłożyć do zmienionej skóry.
 • Miód – działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie się zajadów. Okład z czystego miodu należy najlepiej pozostawiać na skórze na całą noc.
 • Olejek z drzewa herbacianego – zapobiega namnażaniu się bakterii, działa przeciwbólowo. Należy nakładać go bezpośrednio na zajady.
 • Oliwa z oliwek – nakładana na zajady, pozwala natłuścić i ukoić skórę, a także dostarczyć jej witamin A, D, E i K.

Wszystkie z domowych metod mogą być bez obaw stosowane na zajady w ciąży. Przed skorzystaniem z aptecznych sposobów, kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji, powinny skorzystać z porady lekarza.

Apteczny sposób na zajady

Aby przyspieszyć gojenie się zajadów, domowe sposoby można uzupełnić o produkty z apteki. Leki i suplementy, po które warto sięgnąć to:

 • Witamina B2 – w postaci tabletek do stosowania wewnętrznego lub w postaci maści na zajady;
 • Maść o działaniu bakteriostatycznym, ściągającym i przeciwzapalnym (np. maść cynkowa);
 • Maść z antybiotykami;
 • Maść o działaniu grzybobójczym (np. maść z klotrimazolem);
 • Maść z witaminą A.

Jeżeli pomimo stosowania powyższych sposobów, zajady nie znikają lub uporczywie nawracają, konieczne będzie zasięgnięcie porady lekarza. W takich wypadkach przyczyną dolegliwości może być silna anemia lub grzyb odporny na działanie popularnych metod i preparatów. Jednoznaczne stwierdzenie przyczyny zajadów może wymagać wykonania szczegółowego badania krwi.

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
20
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?