Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zabiegowe leczenie hemoroidów metodą Morinagi – DGHAL

Zabiegowe leczenie hemoroidów metodą Morinagi – DGHAL

Osoba, która ma hemoroidy

Fot: Aleksej Sarifulin / gettyimages.com

Metoda DGHAL wykorzystuje ultrasonografię z projekcją Dopplera celem uwidocznienia naczyń zaopatrujących guzki krwawnicze i ich podkucie. Efektem jest opróżnienie hemoroidów. Skuteczność metody jest bardzo duża.

Hemoroidy to określenie przekrwionych, nieprawidłowo powiększonych guzków krwawniczych. Same guzki krwawnicze są fizjologiczną strukturą anatomiczną w odbycie, a konkretnie są to jamiste naczynia żylne. Guzki wewnętrzne powstają z górnego splotu żył odbytniczych, a zewnętrzne z dolnego splotu. Oddziela je tzw. linia grzebieniasta. Zależnie od tego, który splot ulegnie przekrwieniu, mówi się o wewnętrznych i zewnętrznych hemoroidach. Okoliczności sprzyjające powstawaniu hemoroidów to: zaparcia, dieta ubogobłonnikowa, otyłość, poród naturalny, ciąża, nadciśnienie wrotne czy podnoszenie ciężkich rzeczy.

Hemoroidy – kiedy niezbędne jest leczenie?

Hemoroidy nie zawsze wymagają leczenia. Wyróżnia się 4 stopnie zaawansowania hemoroidów. Stopień I to żylaki niewychodzące poza kanał odbytu i widoczne jedynie w badaniu przy użyciu anoskopu. Stopień II żylaków to uwypuklanie się ich przy parciu na stolec, jednak ulegają one samoistnemu cofnięciu. Te dwa stopnie często nie dają objawów i mogą być leczone zachowawczo. W wyższych stadiach zalecane jest leczenie chirurgiczne. W stadium III guzki wypadają na zewnątrz odbytu głównie podczas parcia, jednak nie cofają się samoistnie. Da się je odprowadzić ręcznie. Stadium IV charakteryzuje się nieodprowadzalnością guzków.

Leczenie żylaków odbytu

W niskich stadiach o niewielkim nasileniu objawów można próbować leczenia zachowawczego w postaci diety bogatoresztkowej, opartej na posiłkach zawierających dużo błonnika pokarmowego, zapobiegającej zaparciom, dostarczającej odpowiednich ilości płynów. Stosuje się również maści redukujące świąd i ból, a także nasiadówki w ciepłej wodzie lub korze dębu. Nie są to jednak metody likwidujące przyczynę choroby. Łagodzą one jedynie uporczywe dolegliwości.

Metoda DGHAL – jedna z metod leczenia hemoroidów

Metoda DGHAL (Doppler-guided hemorrhoidal artery ligation) to jedna z metod leczenia guzków krwawniczych, czyli hemoroidów. Polega na podwiązaniu guzków pod nadzorem ultrasonografii (USG) z możliwością wykonania projekcji typu Dopplera (umożliwia barwne obrazowanie przepływów w naczyniach krwionośnych). Jest to metoda instrumentalna, bardzo mało inwazyjna. Celem zabiegu jest zamknięcie światła tętnic zaopatrujących guzki krwawnicze. Jest to możliwe dzięki specjalnemu proktoskopowi z ultradźwiękowym detektorem przepływu krwi.

Klasyfikacja do zabiegu DGHAL

Zanim pacjent zostanie dopuszczony do zabiegu DGHAL, musi przejść diagnostykę wykluczającą inne przyczyny krwawień z odbytu bądź wyższych pięter jelita grubego, jak np. choroby nowotworowe. Konieczne jest więc wykonanie kolonoskopii. Ponadto bada się zaburzenia funkcji zwieraczy za pomocą manometrii anorektalnej. Wykonuje się również badania krwi, takie jak wskaźniki układu krzepnięcia, jonogram, morfologię, a także badania wskazane ze względu na inne choroby przewlekłe.

Zalety metody DGHAL

Jest to metoda mało inwazyjna, pozwala na szybką i dokładną lokalizację naczyń, które należy „podkuć”. Można ją wykonać w warunkach ambulatoryjnych. Nadaje się do leczenia hemoroidów w stadium II i III. Metoda DGHAL jest wskazana szczególnie przy silnie krwawiących hemoroidach. Można ją łączyć z innymi metodami operacyjnymi. Zaletą jej jest również to, że daje stosunkowo mało powikłań i niewielki odsetek nawrotów,

Zasady przeprowadzenia zabiegu metodą DGHAL

Przygotowanie pacjenta opiera się na oczyszczeniu końcowego odcinka jelita poprzez wykonanie lewatywy. Następnie układa się chorego w pozycji ginekologicznej. Lekarz proktolog wprowadza palcem maść znieczulającą w kanał odbytu. W dalszym etapie umieszcza w odbycie anoskop operacyjny i uwidacznia hemoroidy. Właściwa część zabiegu polega na podkuciu tętnic doprowadzający krew do żylaków, co powoduje blokadę przepływu krwi w tej strukturze i zmniejszenie guzków hemoroidalnych. Zabieg trwa około 30 minut. Po mniej więcej 14 dniach zaleca się kontrolę w poradni. W ciągu jednego dnia po zabiegu choremu zaleca się przebywanie w pozycji leżącej. Powinien on kilka dni wstrzymać się z powrotem do pracy i unikać znacznych wysiłków fizycznych.

Skuteczność metody DGHAL

Skuteczność metody DGHAL ocenia się nawet na 90%, jednak wszystko zależy od współpracy pacjenta, przestrzegania zasad profilaktyki, w tym właściwej diety.

Jak skutecznie walczyć z hemoroidami? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak poradzić sobie z hemoroidami? Źródło: Bez recepty.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
19
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku