Polub nas na Facebooku
Czytasz: Z powodu palenia papierosów co 5 sekund umiera jedna osoba
menu
Polub nas na Facebooku

Z powodu palenia papierosów co 5 sekund umiera jedna osoba

Papierosy

Fot: krisanapong detraphiphat / gettyimages.com

Mimo apeli lekarzy i licznych badań, które jednoznacznie pokazują, że palenie papierosów jest bardzo groźne dla zdrowia, to palaczy wcale nie ubywa. Szacuje się, że tylko w Polsce 8 mln ludzi pali papierosy. Z okazji obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Bez Papierosa eksperci kampanii Płuca Polski apelują do palaczy, aby podjęli walkę z nałogiem. 

W papierosach znajduje się kilkadziesiąt substancji, które są niebezpieczne dla zdrowia. Szacuje się z powodu palenia papierosów i szkodliwego działania dymu papierosowego co 5 sekund umiera jedna osoba. Mimo że statystyki są przerażające, to liczba palaczy wcale nie maleje.

Palenie wywołuje raka płuc

Rak płuc to jeden z najczęściej występujących nowotworów. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów, w Europie, co piąty rak płuc jest konsekwencją palenia papierosów. Ale to niejedyny nowotwór, na którego rozwój palacze są narażeni.

Redakcja poleca:
Sok z rokitnika – właściwości, sposób przygotowania, przeciwwskazania
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia
Bezoary – przyczyny powstawania, objawy i leczenie

Badania pokazują, że osoby, które palą papierosy znacznie częściej chorują na raka krtani, gardła, jamy ustnej, przełyku, wątroby, żołądka, dolnych dróg moczowych, nosa i zatok, jelita grubego, odbytnicy, jajnika, trzonu macicy, trzustki, nerki i białaczki szpikowej. Palenie papierosów odpowiada za aż 90 proc. przypadków zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Jak podkreślają badacze dym papierosowy może przyczynić się do uszkodzenia praktycznie każdego narządu w ludzkim ciele. 

Zobacz także: Co zrobić, żeby nie zachorować na raka?

Koronawirus groźniejszy dla palaczy

Mimo że koronawirus SARS-CoV-2 to zupełnie nowy patogen, o którym badacze wiedzą jeszcze niewiele, to coraz częściej mówi się, że osoby palące papierosy znajdują się w grupie ryzyka.

COVID-19, czyli choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2, uderza przede wszystkim w układ oddechowy. Patogen atakuje głównie płuca, które u palaczy są już zniszczone przez dym tytoniowy. Badania pokazują, że palenie tytoniu przyczynia się do ciężkiego przebiegu choroby, a nawet zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19 niemal dwukrotnie - 9,4 proc. wśród palących, a 5,6 proc. wśród osób  niepalących papierosów.

Jak zerwać z nałogiem?

Bardzo często osoby palące nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, a jeśli zaczynają mieć jakieś dolegliwości, to zazwyczaj nie łączą ich z paleniem papierosów. Mimo że zerwanie z nałogiem nie jest proste, to jest możliwe. Wymaga jednak determinacji i silnej woli. Od czego zacząć? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że chęć zapalenia papierosa utrzymuje się przez ok. 2-3 minuty. Przekierowanie myśli na coś innego może pomóc. Specjaliści zalecają także, aby unikać miejsc i sytuacji, w których ktoś pali. Dobrym pomysłem będzie także skorzystanie ze specjalistycznej pomocy. 

Zobacz także: Test: skuteczne metody rzucania palenia

Nie ma bezpiecznych papierosów

Eksperci kampanii Płuca Polski podkreślają, że każdy palacz musi zrozumieć, że nie istnieje bezpieczna liczba papierosów (odnosi się to także do e-papierosów), które można wypalić, a nikotyna bez względu  na sposób podania jest niebezpieczna i szkodliwa.

Zerwanie z nałogiem to jedyny sposób, aby uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem, które prędzej czy później się pojawią. A różnicę będzie można odczuć niemal od razu. Już po 20 minutach normuje się puls, ciśnienie krwi, a także poprawia się praca serca. Po 2-3 dniach od wypalenia ostatniego papierosa poprawia się odczuwanie smaków i zapachów. Po kolejnych dwóch tygodniach układ krążenia pracuje sprawniej, tj. staje się bardziej wydolny, co może się przełożyć na lepszą kondycje.

Zobacz film i dowiedz się jak pomóc bliskiej osobie zerwać z nałogiem:

Zobacz film: Jak pomóc bliskiej osobie rzucić palenie? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
89
8
Polecamy
Ponad połowa polskich uczniów miała już kontakt z nikotyną
Ponad połowa polskich uczniów miała już kontakt z nikotyną TVN zdrowie
Płuca palacza – jak wyglądają?
Oczyszczanie, objawy i diagnoza raka płuc
Płuca palacza – jak wyglądają? Oczyszczanie, objawy i diagnoza raka płuc TVN zdrowie
Osoby cierpiące na te 4 choroby są szczególnie narażone na COVID-19.
Którzy pacjenci najczęściej trafiają do szpitala?
Osoby cierpiące na te 4 choroby są szczególnie narażone na COVID-19. Którzy pacjenci najczęściej trafiają do szpitala? Dzień Dobry TVN
Choroby przewlekłe a koronawirus.
Lekarz:
„Są czynnikiem sprzyjającym ciężkiemu przebiegowi zakażenia koronawirusem”
Choroby przewlekłe a koronawirus. Lekarz: „Są czynnikiem sprzyjającym ciężkiemu przebiegowi zakażenia koronawirusem” Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Widoczne żyły na piersiach – co oznaczają i jak rozpoznać przyczynę?
Widoczne żyły na piersiach – co oznaczają i jak rozpoznać przyczynę?
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?
Miód manuka – „płynne złoto” z Nowej Zelandii
Miód manuka – „płynne złoto” z Nowej Zelandii
Proste ćwiczenia rozciągające poprawią krążenie i zmniejszą ryzyko zawału serca
Proste ćwiczenia rozciągające poprawią krążenie i zmniejszą ryzyko zawału serca
Dynia ureguluje poziom cukru, cholesterolu i pomoże schudnąć. Co zrobić z dyni?
Dynia ureguluje poziom cukru, cholesterolu i pomoże schudnąć. Co zrobić z dyni?
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki