Polub nas na Facebooku
Czytasz: Z cukrzycą można nadal spełniać swoje marzenia
menu
Polub nas na Facebooku

Z cukrzycą można nadal spełniać swoje marzenia

Sebastian Bednarczyk - sportowiec z cukrzycą typu I

Fot. Sebastian Bednarczyk / http://sebastianbednarczyk.pl

Sebastian Bednarczyk był sportowcem, jednak musiał zrezygnować z treningów na skutek wykrytej cukrzycy typu 1. Po pewnym czasie odkrył nowoczesny mikrosensor Eversense! Teraz bierze udział w zawodach, pływa, a także monitoruje poziom glukozy we krwi bez ciągłego nakłuwania palców!

U Sebastiana w wieku 18 lat zdiagnozowano cukrzycę typu 1. Sprinter, który na mistrzostwach Polski Juniorów w 2008 r. zajął 15. miejsce, był zaskoczony chorobą, ale postanowił walczyć - był przekonany, że uda mu się opanować cukrzycę i nadal zdobywać medale w sprincie. Niestety cukrzyca to choroba bardzo podstępna, a chory musi uważnie kontrolować poziom cukru - w skali roku pacjent wykonuje ponad 1500 zastrzyków z insuliny i drugie tyle pobrań krwi z palców dłoni.

Dochodzą do tego sytuacje stresowe, przykładowo udział w zawodach, które sprawiają, że cukrzyca jest zupełnie nie do opanowania. Adrenalina robi swoje i przyczynia się do produkcji glukozy przez wątrobę. A hiperglikemia, czyli niebezpieczny wzrost poziomu cukru we krwi sprawia, że u chorego mogą rozwinąć się poważne powikłania.

Sebastian musiał pożegnać się ze sportem zawodowym. Na szczęście odnalazł się w trenowaniu przyszłych zawodników... do czasu. Kiedy na rynek wszedł innowacyjny system Eversense® XL do monitorowania poziomu cukru we krwi Sebastian na nowo zaczął marzyć o powrocie do sportu.

Cukrzyca, czyli co? Sprawdź swoją wiedzę o tej chorobie. Partnerem quizu jest Roche Diabetes Care Polska Sp. z o.o., wyłączny dystrybutor marki Eversense® XL

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Na czym polega innowacyjność systemu Eversense? Na tym, że umieszczony pod skórą mikrosensor monitoruje poziom cukru we krwi w sposób ciągły aż do 180 dni [1]. Mikrosensor wprowadza się pod skórę, a sam zabieg jest prosty, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, co trwa kilkanaście minut. System na bieżąco informuje o poziomie cukru we krwi automatycznie wysyłając dane na telefon.

„1,5 centymetrowy sensor mam wszczepiony pod skórą, a nadajnik widoczny na moim ramieniu służy wyłącznie do odbierania sygnału z sensora. Nadajnik można w każdej chwili zdjąć” - mówi o inteligentnym systemie Eversense Sebastian Bednarczyk

Niewielki nadajnik umieszczony na ramieniu odbiera sygnał z czujnika pod skórą, a za pomocą wibracji ostrzega przed zbyt wysokim lub niskim poziomem cukru we krwi.

„Jeśli poziom cukru we krwi rośnie niebezpiecznie wysoko, wibracje są długie, kiedy natomiast cukier spada, nadajnik daje mi to odczuć za pomocą krótkich wibracji. Co więcej, na ekranie telefonu mogę śledzić, jaka jest aktualna wartość glukozy, bowiem nadajnik za pomocą łącza bluetooth, pozwala mi łączyć się z telefonem” - dodaje.

Z cukrzycą typu 1 można żyć w miarę normalnie, można realizować swoje pasje, marzenia, a nawet uprawiać sport[2]. Najważniejsze, to mieć poziom cukru pod kontrolą, a ułatwiają to nowe technologie.

1.Sensor Eversense XL objęty jest gwarancja w rozumieniu Kodeksu Cywilnego do 150 dni, ale zgodnie z instrukcja użycia może zapewniać odczyty do 180 dni.

2. Każdy chory na cukrzycę planujący uprawianie sportu/intensywnej aktywności fizycznej wymaga indywidualnego uzgodnienia z lekarzem prowadzącym:

• form aktywności fizycznej -czy nie ma przeciwwskazań do danego typu i intensywności ćwiczeń (lekarz uwzględni stan zdrowia danej osoby, powikłania cukrzycy i inne choroby współistniejące);

• zasad postępowania (m.in. jak zapobiegać hipoglikemii).

Więcej o nowoczesnych systemach monitorowania cukrzycy: Innowacyjne metody samokontroli cukrzycy: ciągłe monitorowanie poziomu cukru we krwi
eversense_ZDROWIE_belka
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Polecamy
Innowacyjne metody samokontroli cukrzycy:
ciągłe monitorowanie poziomu cukru 
Innowacyjne metody samokontroli cukrzycy: ciągłe monitorowanie poziomu cukru  TVN zdrowie
Cukrzyca nie musi zamykać w domu!
Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi TVN zdrowie
Cukrzyca to nie wyrok.
Zapanuj nad chorobą i ciesz się życiem!
Cukrzyca to nie wyrok. Zapanuj nad chorobą i ciesz się życiem! Dzień Dobry TVN
Mateusz Rudyk.
Kolarz torowy, który mimo cukrzycy zdobywa medale.
Zachwyciła się nim ONZ
Mateusz Rudyk. Kolarz torowy, który mimo cukrzycy zdobywa medale. Zachwyciła się nim ONZ Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty