Polub nas na Facebooku
Czytasz: Xylometazolin - ulotka, dawkowanie kropli do nosa
menu
Polub nas na Facebooku

Xylometazolin - ulotka, dawkowanie kropli do nosa

Mężczyzna aplikuje lek do nosa

Fot. Deagreez / Getty Images

Krople do nosa Xylometazolin APTEO MED ułatwiają odpływ wydzieliny z zatok przynosowych. Są stosowane w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i zapalenia zatok. Zmniejszają przekrwienie błony śluzowej i ułatwiają oddychanie. 

Xylometazolin APTEO MED – działanie leku

Lek Xylometazolin APTEO MED 0,5 mg/ml, krople do nosa, roztwór jest preparatem mającym ułatwić oddychanie przez nos pacjentom z uczuciem zatkanego nosa. Lek działa już 2 minuty po aplikacji i jego działanie utrzymuje się do 10 godzin. Jest lekiem wskazanym dla pacjentów w wieku od 2 do 11 lat. Działa miejscowo, powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych i zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa oraz ilość wydzieliny. 

Xylometazolin APTEO MED – skład leku

W leku znajdziemy substancję czynną jaką jest ksylometazoliny chlorowodorek. Jeden ml roztworu zawiera 0,5 mg ksylometazoliny chlorowodorku, co odpowiada 0,012 – 0,016 mg/kroplę (0.014 ± 15%).

Do pozostałych składników leku zaliczamy sodu chlorek, benzalkoniowy chlorek, roztwór, disodu fosforan dwuwodny, potasu diwodorofosforan, woda oczyszczona. 

Xylometazolin APTEO MED – dawkowanie leku

Lek jest ważny 4 tygodnie po pierwszym otwarciu. Po tym czasie należy lek odnieść do punktu aptecznego. Nie wolno wyrzucać leków do kanalizacji lub śmieci, bowiem powoduje to zanieczyszczenie środowiska. 

Dawkowanie leku Xylometazolin APTEO MED zależy od wieku pacjenta:

  • Dzieci w wieku od 2 do 5 lat (pod nadzorem dorosłych) powinny przyjmować 1 lub 2 krople roztworu Xylometazolin Apteo Med do każdego otworu nosowego 1 do 2 razy na dobę (co 8 do 10 godzin).
  • Dzieci w wieku od 6 do 11 lat (pod nadzorem dorosłych) powinny przyjmować 2 do 4 kropli roztworu Xylometazolin Apteo Med do każdego otworu nosowego 2 do 3 razy na dobę, w razie konieczności.

Zaleca się, aby ostatnią dawkę leku przyjąć bezpośrednio przed snem. 

Nie należy stosować większej dawki, niż ta zalecana. Objawami przedawkowania preparatu mogą być silne zawroty głowy, nadmierne pocenie się, znacznie obniżona temperatura ciała, ból głowy, wolne bicie serca, zaburzenia oddychania, śpiączka, drgawki, nadciśnienie tętnicze (wysokie ciśnienie krwi), po którym może wystąpić niedociśnienie.

Xylometazolin APTEO MED - aplikacja leku

W pierwszej kolejności należy oczyścić nos, a następnie przechylić głowę do tyłu. Krople wpuszczamy do obu otworów nosowych i przez jakiś czas trzymamy odchyloną głowę, aby krople rozprzestrzeniły się po całej jamie nosowej.

Po zakończonej aplikacji końcówkę kroplomierza należy ostrożnie wyczyścić czystą papierową chusteczką, a następnie zakręcić butelkę. 

Leku Xylometazolin Apteo Med nie należy stosować dłużej niż przez 5 kolejnych dni. 

Xylometazolin APTEO MED – wskazania do stosowania leku

Wskazaniem do zastosowania leku jest nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok. Xylometazolin APTEO MED ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych. 

Dzięki zmniejszaniu przekrwienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej może być stosowany wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego.

Zobaczcie na filmie jak odróżnić przewlekły katar od zapalenia zatok:

Zobacz film: Jak odróżnić przewlekły katar od zapalenia zatok? Źródło: 36,6

Xylometazolin APTEO MED – przeciwwskazania do stosowania leku

Leku nie wolno stosować w przypadku, gdy pacjent ma uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu. Ponadto nie powinno się go stosować po przebytej operacji wykonywanej przez nos (np. usunięcia przysadki lub operacji mózgu), a także u pacjentów z jaskrą z z wąskim kątem przesączania.

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest także sucha błona śluzowa nosa (wysychające zapalenie błony śluzowej nosa lub zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa). 

Jeśli pacjent ma podwyższone ciśnienie tętnicze, cierpi na choroby serca, nadczynność tarczycy, cukrzycę, rozrost gruczołu krokowego lub łagodny nowotwór nadnercza powinien skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Wskazaniem do zasięgnięcia porady lekarza przed przyjęciem leku jest także przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych (inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO) lub w przypadku przyjmowania ich w ciągu ostatnich 2 tygodni) oraz nadwrażliwość na substancje o działaniu podobnym do ksylometazoliny. 

Lek nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 2 lat.

Xylometazolin APTEO MED – interakcje

Nie należy stosować leku Xylometazolin Apteo Med w przypadku przyjmowania niektórych leków przeciwdepresyjnych:

  • inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO),
  • trój- i czteropierścieniowych leków przeciwdepresyjnych.

 Pacjentka w ciąży, planująca ciążę lub karmiąca piersią nie powinna stosować leku. Lek Xylometazolin APTEO MED nie wpływa na umiejętności obsługi maszyn. 

Xylometazolin APTEO MED – skutki uboczne

Lek może powodować reakcje alergiczne, do których zaliczamy trudności w oddychaniu lub przełykaniu, opuchnięcie twarzy, ust, języka lub gardła, świąd z czerwoną wysypką lub pęcherzami. W sytuacji pojawienia się objawów niepożądanych należy przerwać stosowanie leku i zgłosić się do lekarza. 

Do częstych działań niepożądanych zaliczamy suchość lub podrażnienie błony śluzowej nosa, nudności, ból głowy, pieczenie w miejscu podania.

Bardzo rzadkie działania niepożądane występują rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów i są to reakcja alergiczna (wysypka skórna, swędzenie), przemijające zaburzenia widzenia, niemiarowa lub przyspieszona czynność serca. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
64
7
Polecamy
Nasivin Baby - krople do nosa dla niemowląt, ulotka, dawkowanie
Nasivin Baby - krople do nosa dla niemowląt, ulotka, dawkowanie TVN zdrowie
Katar nie zawsze musi oznaczać przeziębienie
Katar nie zawsze musi oznaczać przeziębienie TVN zdrowie
Skąd się bierze katar i jak sobie z nim poradzić?
Skąd się bierze katar i jak sobie z nim poradzić? Dzień Dobry TVN
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?