Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wzrost liczby zgonów. Możliwa przyczyna to zanieczyszczone powietrze
menu
Polub nas na Facebooku

Wzrost liczby zgonów. Możliwa przyczyna to zanieczyszczone powietrze

Ojciec i syn spacerują po lesie w maskach antysmogowych. Jest jesień, liście spadły z drzew.

Fot. Imgorthand / Getty Images

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował raport dotyczący liczby zgonów za 2017 rok. Wynika z niego, że ilość zgonów zwiększyła się, zwłaszcza w styczniu i lutym. Możliwą przyczyną wzrastającej umieralności jest zła jakość powietrza. 

Drugim czynnikiem, który zdaniem ekspertów odpowiada za zwiększenie się liczby zgonów na początku roku są niekorzystne warunki pogodowe. Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla w raporcie, że zwiększenie liczby zgonów dotyczy głównie dwóch miesięcy. W styczniu 2017 r. w porównaniu do 2016 r. zanotowano wzrost o 23,5 proc. Łączna liczba zgonów w 2017 roku wyniosła 405,6 tys., co oznacza wzrost w stosunku do 2016 r. o 3,77 proc. Styczeń od 2010 r. jest miesiącem o najwyższej liczbie zgonów.

Warto wiedzieć: Choroby układu oddechowego – jak można im zapobiegać?

Zanieczyszczone powietrze a ilość zgonów

Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska średnie stężenie pyłu zawieszonego PM10 w styczniu 2017 r. było rekordowo wysokie. Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla w raporcie, że gwałtowne pogorszenie jakości powietrza mogło być jedną z przyczyn zwiększenia się liczby zgonów zwłaszcza u osób z chorobami układu oddechowego lub krążeniowego. Również w styczniu 2017 r. przypadał szczyt zachorowań na grypę, która może dawać poważne powikłania ze zgonem włącznie. 

Z kolei Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przypomina, że to właśnie styczeń 2017 r. był najzimniejszym miesiącem od 2015 r. Mroźne i bezwietrzne powietrze sprawia, że zanieczyszczenia powietrza unoszą się nad miastami, a mieszkańcy zmuszeni są wdychać szkodliwe pyły PM10 oraz PM2,5. 

Smog - o czym dokładnie mowa? 

Smog składa się z pyłów zawieszonych w powietrzu, dzielimy je na cząsteczki PM10 oraz PM2,5. Główną różnicą między nimi jest wielkość cząstek - pył zawieszony PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które docierają do górnych dróg oddechowych i płuc. Z kolei pył zawieszony PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które docierają nie tylko do górnych dróg oddechowych i płuc, ale także przenikają do krwi. Smog składa się z substancji organicznych i nieorganicznych i zawiera substancje toksyczne, między innymi benzo[a]piren, metale ciężkie dioksyny i furany. 

Cząstki PM10 zatrzymują się w płucach. Ich nagromadzenie może powodować kaszel, zadyszkę, trudności z oddychaniem, częstsze infekcje układu oddechowego oraz zaostrzają alergie (astmę, katar sienny, zapalenie spojówek). Mogą mieć także negatywny wpływ na przebieg chorób układu krążenia.

Cząstki PM2,5 przenikają z płuc poprzez pęcherzyki płucne do krwi. Są o wiele bardziej szkodliwe dla naszego organizmu, według WHO długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia.

Więcej o smogu: W jakich warunkach pogodowych występuje smog?

Długotrwałe oddziaływanie smogu jest porównywalne do palenia papierosów. Zanieczyszczone powietrze może zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, powodować wady płodu, poronienia i niską masę urodzeniową dziecka. Smog jest niebezpieczny i powinno się unikać wdychania go.

Zobaczcie, jak bardzo negatywnie smog wpływa na rozwój dziecka:

Zobacz film: Co smog robi z organizmem dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak się chronić przed smogiem? Otóż najlepiej unikać zanieczyszczonego powietrza chodząc w specjalnych maskach antysmogowych oraz korzystając z oczyszczacza powietrza w domu. Nie oszukujmy się - samo niewychodzenie z domu i siedzenie w nim przy zamkniętych oknach nie uchroni nas przed toksynami. Pyły zawieszone w powietrzy przenikają do naszych domów przez chociażby szyby wentylacyjne. Dlatego jedyną ochroną przed nimi jest oczyszczacz powietrza. Jaki wybrać? najlepiej zdecydować się na oczyszczacze marki Sharp wyposażone w technologię Plasmacluster. Oczyszczacze wyposażone są w czujniki, które monitorują stan powietrza w domu i dbają, aby miało odpowiednią jakość oraz wilgotność i temperaturę. Czujnik pyłu PM2.5 i kurzu, po wykryciu zanieczyszczeń (pył PM2.5, dym tytoniowy, kurz, roztocza i ich odchody, zarodniki pleśni, pyłki) w powietrzu przechodzi na intensywny tryb, aby skutecznie i szybko się ich pozbyć. W serii oczyszczaczy KC-G nowością jest tryb Plasmacluster Spot, odpowiadający za usuwanie zapachów, bakterii i wirusów z różnych przedmiotów. Dzięki oczyszczaczowi pozbędziemy się także przykrych zapachów z otoczenia.

Więcej: Dobry oczyszczacz powietrza, czyli jaki? Test produktu

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
27
9
Polecamy
Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem - co powoduje?
Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem - co powoduje? TVN zdrowie
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary TVN zdrowie
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować?
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować? Dzień Dobry TVN
Czym oddychamy?
Dlaczego tak ważna jest sprawna wentylacja?
Czym oddychamy? Dlaczego tak ważna jest sprawna wentylacja? Dzień Dobry TVN
Komentarze (3)
Ekolog
Rozumiem, że jest to artykuł z grupy przekazu podprogowego mówiący mniej więcej tak : zastąpcie swoje auta spalinowe czytaj dieslowskie na "ekolologiczne" elektryczne. A tak nawiasem mówiąc zawsze sie słyszało ze te 2 miesiące są dla chorych ciężkie.
Czytaj całość
Aqq
Bo sie najwięcej ludzi w tych miesiącach rodzi za czym idzie to samo ze umierają
Czytaj całość
słowiańska dusza
A gdzie na temat chemtrials szkodliwych oprysków z samolotów!
Czytaj całość
Nie przegap
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?