Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wzrost liczby zgonów. Możliwa przyczyna to zanieczyszczone powietrze
menu
Polub nas na Facebooku

Wzrost liczby zgonów. Możliwa przyczyna to zanieczyszczone powietrze

Ojciec i syn spacerują po lesie w maskach antysmogowych. Jest jesień, liście spadły z drzew.

Fot. Imgorthand / Getty Images

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował raport dotyczący liczby zgonów za 2017 rok. Wynika z niego, że ilość zgonów zwiększyła się, zwłaszcza w styczniu i lutym. Możliwą przyczyną wzrastającej umieralności jest zła jakość powietrza. 

Drugim czynnikiem, który zdaniem ekspertów odpowiada za zwiększenie się liczby zgonów na początku roku są niekorzystne warunki pogodowe. Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla w raporcie, że zwiększenie liczby zgonów dotyczy głównie dwóch miesięcy. W styczniu 2017 r. w porównaniu do 2016 r. zanotowano wzrost o 23,5 proc. Łączna liczba zgonów w 2017 roku wyniosła 405,6 tys., co oznacza wzrost w stosunku do 2016 r. o 3,77 proc. Styczeń od 2010 r. jest miesiącem o najwyższej liczbie zgonów.

Warto wiedzieć: Choroby układu oddechowego – jak można im zapobiegać?

Zanieczyszczone powietrze a ilość zgonów

Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska średnie stężenie pyłu zawieszonego PM10 w styczniu 2017 r. było rekordowo wysokie. Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla w raporcie, że gwałtowne pogorszenie jakości powietrza mogło być jedną z przyczyn zwiększenia się liczby zgonów zwłaszcza u osób z chorobami układu oddechowego lub krążeniowego. Również w styczniu 2017 r. przypadał szczyt zachorowań na grypę, która może dawać poważne powikłania ze zgonem włącznie. 

Z kolei Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przypomina, że to właśnie styczeń 2017 r. był najzimniejszym miesiącem od 2015 r. Mroźne i bezwietrzne powietrze sprawia, że zanieczyszczenia powietrza unoszą się nad miastami, a mieszkańcy zmuszeni są wdychać szkodliwe pyły PM10 oraz PM2,5. 

Smog - o czym dokładnie mowa? 

Smog składa się z pyłów zawieszonych w powietrzu, dzielimy je na cząsteczki PM10 oraz PM2,5. Główną różnicą między nimi jest wielkość cząstek - pył zawieszony PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które docierają do górnych dróg oddechowych i płuc. Z kolei pył zawieszony PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które docierają nie tylko do górnych dróg oddechowych i płuc, ale także przenikają do krwi. Smog składa się z substancji organicznych i nieorganicznych i zawiera substancje toksyczne, między innymi benzo[a]piren, metale ciężkie dioksyny i furany. 

Cząstki PM10 zatrzymują się w płucach. Ich nagromadzenie może powodować kaszel, zadyszkę, trudności z oddychaniem, częstsze infekcje układu oddechowego oraz zaostrzają alergie (astmę, katar sienny, zapalenie spojówek). Mogą mieć także negatywny wpływ na przebieg chorób układu krążenia.

Cząstki PM2,5 przenikają z płuc poprzez pęcherzyki płucne do krwi. Są o wiele bardziej szkodliwe dla naszego organizmu, według WHO długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia.

Więcej o smogu: W jakich warunkach pogodowych występuje smog?

Długotrwałe oddziaływanie smogu jest porównywalne do palenia papierosów. Zanieczyszczone powietrze może zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, powodować wady płodu, poronienia i niską masę urodzeniową dziecka. Smog jest niebezpieczny i powinno się unikać wdychania go.

Zobaczcie, jak bardzo negatywnie smog wpływa na rozwój dziecka:

Zobacz film: Co smog robi z organizmem dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak się chronić przed smogiem? Otóż najlepiej unikać zanieczyszczonego powietrza chodząc w specjalnych maskach antysmogowych oraz korzystając z oczyszczacza powietrza w domu. Nie oszukujmy się - samo niewychodzenie z domu i siedzenie w nim przy zamkniętych oknach nie uchroni nas przed toksynami. Pyły zawieszone w powietrzy przenikają do naszych domów przez chociażby szyby wentylacyjne. Dlatego jedyną ochroną przed nimi jest oczyszczacz powietrza. Jaki wybrać? najlepiej zdecydować się na oczyszczacze marki Sharp wyposażone w technologię Plasmacluster. Oczyszczacze wyposażone są w czujniki, które monitorują stan powietrza w domu i dbają, aby miało odpowiednią jakość oraz wilgotność i temperaturę. Czujnik pyłu PM2.5 i kurzu, po wykryciu zanieczyszczeń (pył PM2.5, dym tytoniowy, kurz, roztocza i ich odchody, zarodniki pleśni, pyłki) w powietrzu przechodzi na intensywny tryb, aby skutecznie i szybko się ich pozbyć. W serii oczyszczaczy KC-G nowością jest tryb Plasmacluster Spot, odpowiadający za usuwanie zapachów, bakterii i wirusów z różnych przedmiotów. Dzięki oczyszczaczowi pozbędziemy się także przykrych zapachów z otoczenia.

Więcej: Dobry oczyszczacz powietrza, czyli jaki? Test produktu

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
27
9
Polecamy
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary TVN zdrowie
Wpływ pogody na jakość powietrza
Wpływ pogody na jakość powietrza TVN zdrowie
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować?
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować? Dzień Dobry TVN
Czujnik smogu - jak działa podręczny pyłomierz?
Jak smog wpływa na zdrowie?
Czujnik smogu - jak działa podręczny pyłomierz? Jak smog wpływa na zdrowie? Dzień Dobry TVN
Komentarze (3)
Ekolog
Rozumiem, że jest to artykuł z grupy przekazu podprogowego mówiący mniej więcej tak : zastąpcie swoje auta spalinowe czytaj dieslowskie na "ekolologiczne" elektryczne. A tak nawiasem mówiąc zawsze sie słyszało ze te 2 miesiące są dla chorych ciężkie.
Czytaj całość
Aqq
Bo sie najwięcej ludzi w tych miesiącach rodzi za czym idzie to samo ze umierają
Czytaj całość
słowiańska dusza
A gdzie na temat chemtrials szkodliwych oprysków z samolotów!
Czytaj całość
Nie przegap
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.