Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wzdęty brzuch przyczyny – co powoduje wzdęcia?
menu
Polub nas na Facebooku

Wzdęty brzuch przyczyny – co powoduje wzdęcia?

Młoda kobieta trzyma się za bolący brzuch

mat. prasowe 

Wzdęcie jest objawem wynikającym z nagromadzenia nadmiernej ilości gazów w jelitach[1] , który może dotyczyć nawet 30% ludności w Polsce2. Gazy jelitowe powstają najczęściej w wyniku połykania powietrza podczas jedzenia i picia, a także w czasie fermentacji bakteryjnej składników odżywczych i glikopeptydów endogennych w okrężnicy[2]. Gdy dojdzie do zaburzeń homeostazy gazów jelitowych, mogą pojawić się wzdęcia[2]. Dowiedz się, co powoduje wzdęcia brzucha i jak można spróbować zmniejszyć je domowymi sposobami.

Wzdęcia – jak rozpoznać i z czym je można pomylić?

Bolesne wzdęcia to jeden z najczęstszych symptomów ze strony układu pokarmowego zgłaszanych przez pacjentów w gabinetach lekarskich. Mogą występować samodzielnie, bez objawów towarzyszących, choć częściej są jednym z elementów obrazu klinicznego innych chorób[3].

O wzdęciach zwykle mówi się wtedy, gdy odczuwane jest subiektywne uczucie rozdęcia, wypełnienia jamy brzusznej. Niektórzy terminu wzdęcia używają do określenia uczucia ucisku na ścianę jamy brzusznej czy uczucia obecności nadmiernej ilości gazów w jamie brzusznej[3]. W praktyce wzdęcia charakteryzują cztery podstawowe cechy: uczucie wzdęcia brzucha, rzeczywiste rozdęcie brzucha, obecność treści w jamie brzusznej oraz aktywność mięśniowa ściany brzucha[4].

Wzdęcia po jedzeniu występujące niedługo po posiłku objawiają się powiększeniem obwodu brzucha. Brzuch jednak szybko wraca do poprzedniej wielkości, dyskomfort znika, a masa ciała jest stabilna. Jeśli jednak pacjent skarży się na ciągłe wzdęcia objawiające się stale powiększonym obwodem brzucha, to przyczyna takiego stanu może być zupełnie inna. W takim przypadku istnieje podejrzenie m.in. wodobrzusza (w przebiegu marskości wątroby czy nowotworów), powiększenia objętości narządów wewnętrznych jamy brzusznej (np. wątroby, śledziony czy nerki) lub pojawienia się guzów albo dużych torbieli[5].

Co najczęściej powoduje wzdęcia brzucha?

Przyczyny powstawania wzdęć można podzielić na kilka grup, przy czym niekiedy przyczyna może być wieloczynnikowa. Powody występowania wzdętego brzucha mogą być następujące[4]:

 • nadmierna fermentacja – np. zaburzenia trawienia laktozy lub fruktozy, przerost bakteryjny jelita cienkiego, zespół jelita nadwrażliwego, wzdęcia czynnościowe, spożywanie nieulegających trawieniu węglowodanów, zaburzenia wchłaniania;
 • zaburzony klirens gazów – np. pseudozaparcie, sklerodermia, przyjmowanie niektórych leków, występowanie zrostów/niedrożności mechanicznej, zespół jelita nadwrażliwego;
 • spożywanie nadmiernej ilości gazów – np. połykanie powietrza podczas jedzenia, picie napojów gazowanych;
 • zaburzenia czucia trzewnego – np. nadwrażliwość trzewna, wzdęcia czynnościowe.

Wzdęcia brzucha – kiedy trzeba iść do lekarza?

Jeśli objawy ze strony przewodu pokarmowego są bardzo dokuczliwe, warto udać się do lekarza, by dowiedzieć się, co powoduje wzdęcia i gazy. Specjalista może zlecić wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych oraz badania obrazowych celem wykluczenia chorób organicznych[5]. Diagnostykę pogłębia się najczęściej w przypadku występowania innych uciążliwych dolegliwości i podejrzenia choroby na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badania przedmiotowego.

Domowe sposoby na bolesne wzdęcia

Wzdęcia i gazy, jeśli to możliwe, powinno się leczyć przyczynowo, dlatego tak ważne jest, aby dowiedzieć się, co powoduje wzdęcia. Wsparciem dla specjalistycznego leczenia może stanowić leczenie domowe. Jak pozbyć się wzdęć domowymi sposobami? Zalecenia dla osób zmagających się z problemem wzdęć są następujące[6]:

 • stosowanie odpowiedniej diety,
 • powolne spożywanie posiłków i dokładne przeżuwanie pokarmów,
 • unikanie pokarmów gazotwórczych,
 • kontrolowanie wypróżnień (niedoprowadzani do zaparć),
 • regularna aktywność fizyczna,
 • wzmacnianie mięśni brzucha,
 • unikanie żucia gumy,
 • rezygnacja z używek i palenia papierosów

Można także przyjmować leki na wzdęcia, np. z symetykonem w składzie. Symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu, powodując ich łatwiejsze usuwanie[7]. Symetykon zawiera produkt Ulgix Wzdęcia Max[8].

Zapoznaj się z ulotką Ulgix Wzdęcia Max

ULGIX WZDĘCIA MAX – SKRÓCONA INFORMACJA

Ulgix Wzdęcia Max, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 240 mg symetykonu. Zastosowanie: Ulgix Wzdęcia Max stosowany jest w łagodzeniu objawów związanych z nadmiernym nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia. Należą do nich: uczucie pełności, silne wzdęcia, odbijanie, które mogą być m.in. wynikiem błędów dietetycznych. Ulgix Wzdęcia Max stosowany jest także pomocniczo przed wykonaniem badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej techniką obrazową, takich jak: radiografia, ultrasonografia i endoskopia. Przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza, przez co poprawia jakość uzyskiwanych obrazów i eliminuje trudności diagnostyczne. Przeciwwskazania: Wyrobu Ulgix Wzdęcia Max nie należy stosować, jeżeli występuje nadwrażliwość na symetykon lub inny składnik wyrobu. Wytwórca: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

Bibliografia:

1. Słomka M., Małecka-Panas E.: Wzdęcia i odbijania. Pediatr. Med. Rodz. 2011, 7, 1, 30–34.

2. Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie, Piel. Zdr. Publ. 2016, 6, 1, 69–76.

3. Eder P., Stawczyk-Eder K., Łykowska-Szuber L. i in., Wzdęcie – ważny i powszechny problem kliniczny w codziennej praktyce lekarskiej, Prz Gastroenterol 2012; 7 (4): 197–202.

4. Talley N.J., Gastroenterologia i hepatologia w praktyce klinicznej. Jelito cienkie, jelito grube, trzustka, 2010.

5. Zych W., Wzdęcia, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.

6. Mokrowiecka A., Jak leczyć wzdęcia?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 201

7. Jackowska A., Łukaszyk A., Wzdęcia – mity i fakty, Przegląd Gastroenterologiczny 2008; 3 (5): 243–246.

8. Witryna internetowa: https://ulgix.pl (dostęp: 2022.06.29.).

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
1
Polecamy
Nadmierne gazy – jak się pozbyć tego kłopotliwego problemu?
Przyczyny i sposoby na wzdęcia
Nadmierne gazy – jak się pozbyć tego kłopotliwego problemu? Przyczyny i sposoby na wzdęcia Dzień Dobry TVN
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Przyczyny wzdęcia brzucha to zwykle błędy żywieniowe i choroby układu pokarmowego
Przyczyny wzdęcia brzucha to zwykle błędy żywieniowe i choroby układu pokarmowego TVN zdrowie
Wzdęcia, czyli nagromadzenie gazów w jelitach – przyczyny wzdęć, profilaktyka i leczenie
Wzdęcia, czyli nagromadzenie gazów w jelitach – przyczyny wzdęć, profilaktyka i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy 
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy