Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wysypka pod pachami u dziecka i dorosłych – o czym może świadczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Wysypka pod pachami u dziecka i dorosłych – o czym może świadczyć?

zaczerwieniona skóra pod pachami dziecka

Fot. DmitryPK / Getty Images

Wysypka pod pachami może mieć wiele przyczyn. Wysypka pod pachą, na brzuchu, a także w innych okolicach wymaga szerszej diagnostyki, szczególnie u dzieci. Swędząca wysypka pod pachami najczęściej nie jest groźna.

Wysypka, świąd czy pieczenie pod pachami to częste objawy, szczególnie u dorosłych, wywołujące dyskomfort. Częściej zdarzają się u kobiet niż u mężczyzn, ponieważ ich główną przyczyną jest golenie i stosowanie kosmetyków. Wysypka pod pachami niejednokrotnie jest wynikiem stosowanych kosmetyków i dezodorantów. Czasami wysypkę można pomylić z grudkami czy krostkami, będącymi konsekwencją podrażnienia wrażliwej skóry pach.

Wysypka pod pachami u dorosłych i u dzieci – przyczyny

Pachy to wrażliwa okolica ciała, bardzo podatna na podrażnienia. W wyniku działania wielu czynników może dojść do powstania zaczerwienienia czy zmian skórnych o różnym charakterze, wywołujących świąd lub inne objawy. Pachy to miejsce, gdzie panują doskonałe warunki do rozwoju bakterii czy grzybów. Drażnienie skóry poprzez jej golenie sprzyja wnikaniu patogenów i miejscowym stanom zapalnym mieszków włosowych. Pachy to miejsce podatne na odparzenia, otarcia, ucisk przez obcisłe ubrania. Bardzo często ulegają podrażnieniom i uszkodzeniom.

Powstawaniu wysypki pod pachami sprzyja noszenie ubrań nieprzepuszczających powietrza, z materiałów syntetycznych, pod którymi skóra poci się, a także które ją uszkadzają. Szczególnie podatne na powstawanie wysypki są pachy podczas aktywności fizycznej. Nieodpowiednio dobrany strój do biegania czy ćwiczeń może skutkować otarciami spoconej skóry. Może dojść nawet do powstawania ran i uszkodzeń skóry, wokół których pojawia się wysypka.

Częstą przyczyną wysypki pod pachami jest używanie dezodorantów. Na rynku dostępnych jest wiele różnych środków, które mogą podrażniać skórę pach, powodować przesuszenie czy też wywoływać odczyny alergiczne. Świąd bądź pieczenie po zastosowaniu kosmetyku (np. nowego dezodorantu) świadczą najczęściej o nadwrażliwości na jego składniki.

Należy pamiętać, że wysypka pod pachami może być objawem niewyrównanych zaburzeń endokrynologicznych, cukrzycy, otyłości, chorób wątroby czy nadciśnienia.

Wysypka pod pachami po depilacji

Depilacja jest bardzo częstą przyczyną wysypki pod pachami. Metod depilacji jest wiele. Każda na swój sposób uszkadza naskórek, może predysponować do wnikania bakterii w głąb mieszków włosowych, powodując ich zapalenie. Maszynka do golenia czy depilator powodują mikrouszkodzenia naskórka, podrażniają skórę pod pachami i mogą być przyczyną swędzenia i wysypki. Depilacja może również być wykonywana poprzez użycie wosku, kremu, pasty cukrowej. Niestety metody chemiczne mogą powodować wysypki alergiczne. Przyczyną wysypki po depilacji mogą być również wrastające mieszki włosowe.

Zobacz film i sprawdź jakie funkcje pełni skóra człowieka: 

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Czerwona, alergiczna wysypka pod pachami

Czerwona wysypka pod pachami może być wynikiem działania alergizujących składników różnego rodzaju kosmetyków, w tym dezodorantów, kremów, żeli pod prysznic, ale również proszkòw do prania, płynów do płukania tkanin czy barwników. Proszki często zalegają we włóknach ubrań, działając drażniąco na skórę. Wysypce towarzyszą często wtedy świąd, pieczenie. Rzadko alergia przybiera postać uogólnioną. Może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Pod pachami może dojść do zmian w postaci wysypki czy zaczerwienia w wyniku ugryzienia przez różne owady. Niebezpieczne są również pasożyty, którymi można zarazić się poprzez przymierzanie ubrań w sklepie. Jednym z pasożytów charakterystycznych dla zgięć skórnych jest świerzb, który poza okolicami rąk i brzucha drąży również kanaliki w okolicy pach, wywołując przy okazji miejscowy odczyn alergiczny. Świąd nasila się szczególnie w godzinach nocnych.

Czerwona wysypka pod pachami może być wynikiem infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Ze względu na duże skupisko gruczołów potowych, jest to okolica sprzyjająca zakażeniom. Poza wysypką mogą wtedy pojawić się grudki, pęcherzyki, wykwity ropne. Może dojść również do nadkażenia skóry po depilacji, np. podczas korzystania z sauny, basenu, jacuzzi. Niebezpieczne jest również używanie takich akcesoriów, jak gąbki do mycia, które są siedliskiem drobnoustrojów. Niewskazane jest wspólne korzystanie z ręczników czy kosmetyków, na których przenoszone są drobnoustroje z innych osób.

Leczenie wysypki pod pachami

Bardzo często wystarczy zmiana kosmetyków. Pacha powinna być obmyta wodą z hipoalergicznych mydłem. Można użyć łagodzącego talku z cynkiem, który pomoże utrzymać pachę suchą. Należy nosić luźne, przewiewne ubranie, które zapobiegnie pogłębianiu się uszkodzeń.

Jeśli podejrzewa się podłoże alergiczne wysypki pod pachami, należy jak najszybciej zlikwidować czynnik alergizujących. W przypadku infekcji bakteryjnej czy pasożytniczej lub grzybiczej konieczna bywa konsultacja lekarska i stosowanie miejscowych antybiotyków czy leków przeciwpasożytniczych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
42
18
Polecamy
Dlaczego niemowlę ma odparzenia na szyi?
Co na odparzenia u niemowlaka?
Dlaczego niemowlę ma odparzenia na szyi? Co na odparzenia u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała Dzień Dobry TVN
Swędzenie pod pachami i zaczerwienienie – przyczyny
Swędzenie pod pachami i zaczerwienienie – przyczyny TVN zdrowie
Zapalenie mieszków włosowych.
Błędy w depilacji są niejedyną przyczyną problemu
Zapalenie mieszków włosowych. Błędy w depilacji są niejedyną przyczyną problemu TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty