Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wysypka na ramionach u dzieci i dorosłych – możliwe przyczyny i sposoby leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Wysypka na ramionach u dzieci i dorosłych – możliwe przyczyny i sposoby leczenia

młoda kobieta drapie się po przedramieniu

Fot. Tharakorn / Getty Images

Wysypka na ramionach u dzieci i dorosłych osób może być objawem m.in. alergii, atopowego zapalenia skóry, a w rzadszych przypadkach – chorób zakaźnych czy infekcji. Najlepiej, jeśli każda zmiana na skórze jest konsultowana z lekarzem dermatologiem, w celu wykrycia jej przyczyn i dopasowania właściwego leczenia.

Jeśli wysypka na ramionach nie ma podłoża chorobowego i ta opcja została wykluczona przez specjalistę, może się zdarzyć, że pomocne okażą się zabiegi kosmetyczne. Wszystko zależy od tego, z jakimi zmianami mamy do czynienia: krostkami, grudkami, pęcherzami czy rumieniem.

Wysypka na ramionach – kiedy się pojawia?

Bardzo często wysypka na ramionach pojawia się wyniku kontaktu skóry z odzieżą, nasila się zwłaszcza po siłowni i może wystąpić jednocześnie na plecach i brzuchu. To objaw reakcji na pot lub kontakt z materiałem, z którego wykonane jest ubranie. Można zaobserwować, że liczba krostek nasila się w okresie jesienno-zimowym, kiedy krótkie i przewiewne koszulki zamieniane są na swetry z długim rękawem, które nie gwarantują tak dużego dostępu powietrza do skóry.

Zwykle poza nieestetycznym wyglądem wysypka na ramionach nie powoduje żadnych objawów dodatkowych i nie wpływa na kondycję organizmu. Niestety ciężko się jej pozbyć. Zdecydowanie należy dbać o higienę i zmianę przepoconego ubrania na suche, np. po treningu na siłowni. Jeśli obserwuje się bardziej widoczne wykwity po wizycie w sali fitness, warto nie ćwiczyć bezpośrednio na matach, których używają wszyscy, ale wziąć z domu własny ręcznik. Pomocne są też zabiegi kosmetyczne, które złuszczają naskórek, powodując, że wykwity stają się mniej widoczne. Latem z kolei warto wystawiać ramiona na działanie promieni słonecznych – oczywiście smarując je wcześniej kremem z odpowiednim filtrem.

Wysypka na plecach i ramionach a atopowe zapalenie skóry

Wysypka na plecach i ramionach może być wywołana przez atopowe zapalenie skóry, które ma podłoże genetyczne. Delikatne zmiany na skórze są skutkiem kontaktowej reakcji alergicznej, którą traktuje się obecnie jako jedną z chorób cywilizacyjnych XXI w. Wywołują ją nawet najmniejsze dawki alergenu, gdyż układ odporności niewłaściwie na nie odpowiada, wytwarzając nadmierną ilość przeciwciał IgE. W takich sytuacjach reakcja jest zdecydowanie nadmierna i może pojawić się nagle, np. na skutek kontaktu z pyłkami roślin, sierścią i innymi rodzajami substancji używanych do prania, czyszczenia czy pielęgnacji.

Charakterystycznymi objawami są, poza krostkami, nadmierna suchość skóry i zaczerwienienie. Mimo że najczęściej wykwity pojawiają się na szyi, w zgięciu kolan czy ramion, to mogą rozprzestrzeniać się również na ramiona i plecy. Objawy mogą się nasilać, powodując kolejne kaskadowe reakcje organizmu.

U dzieci do 2. roku życia choroba daje tylko niewielkie symptomy skórne, które zwykle na początku widoczne są na policzkach. Jest trudna do rozpoznania, zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci, których skóra jest bardzo podatna na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego też rodzice nigdy nie powinni stawiać samodzielnie diagnozy, ale skontaktować się z pediatrą lub dermatologiem.

Ponieważ atopowe zapalenie skóry jest bardzo często diagnozowane, aby zmniejszyć objawy, należy stosować kosmetyki dedykowane do tego typu cery, które bardzo łatwo znaleźć w aptekach i popularnych drogeriach. Dziś producenci prześcigają się w odpowiadaniu na każdą potrzebę konsumentów, tworząc całe linie przeznaczone do walki z konkretnym problemem dermatologicznym.

Zobacz film i sprawdź jakie funkcje pełni skóra człowieka: 

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Wysypka na plecach i ramionach na skutek alergii pokarmowej

Wysypka na plecach i ramionach może oznaczać alergię pokarmową. Zwłaszcza jeśli na ramionach pojawiają się czerwone i swędzące krostki. Nie należy ich bagatelizować i leczyć własnymi sposobami. Mogą oznaczać jedną z nietolerancji pokarmowych, np. na laktozę czy gluten. Specjaliści podkreślają, że nietolerancja glutenu jest chorobą cywilizacyjną, tymczasem ciężko wyeliminować substancję, która obecna jest w większości produktów.

Gluten jest białkiem, które zawierają nasiona zbóż, wędliny, słodycze, a nawet napoje. Obecnie coraz częściej diagnozuje się jego nietolerancję u osób w różnym wieku. Wszelkie alergie pokarmowe mogą wywołać nieprawidłową pracę układu trawiennego, która objawia się m.in. zmianami widocznymi na skórze. W pierwszej kolejności wypryski pojawiają się właśnie na ramionach i twarzy. Zdarza się, że w przypadku postępującego np. stanu zapalnego w jelitach, objawy będą się pogłębiać, dlatego warto obserwować organizm, aby wiedzieć, kiedy niepokojące symptomy się zaostrzają.

Nigdy nie można eksperymentować na własną rękę z leczeniem. Znacznie lepszy efekt da konsultacja ze specjalistą. Zwłaszcza jeśli poza objawami skórnymi występują dodatkowo towarzyszące im bóle brzucha, zawroty głowy, nudności i ogólne uczucie osłabienia organizmu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
5
Polecamy
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała Dzień Dobry TVN
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Wysypka na plecach u niemowląt, dzieci i dorosłych – przyczyny, leczenie
Wysypka na plecach u niemowląt, dzieci i dorosłych – przyczyny, leczenie TVN zdrowie
Wysypka na nogach u dziecka – kiedy należy się niepokoić na jej widok?
Wysypka na nogach u dziecka – kiedy należy się niepokoić na jej widok? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty