Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wysypka na ramionach u dzieci i dorosłych – możliwe przyczyny i sposoby leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Wysypka na ramionach u dzieci i dorosłych – możliwe przyczyny i sposoby leczenia

młoda kobieta drapie się po przedramieniu

Fot. Tharakorn / Getty Images

Wysypka na ramionach u dzieci i dorosłych osób może być objawem m.in. alergii, atopowego zapalenia skóry, a w rzadszych przypadkach – chorób zakaźnych czy infekcji. Najlepiej, jeśli każda zmiana na skórze jest konsultowana z lekarzem dermatologiem, w celu wykrycia jej przyczyn i dopasowania właściwego leczenia.

Jeśli wysypka na ramionach nie ma podłoża chorobowego i ta opcja została wykluczona przez specjalistę, może się zdarzyć, że pomocne okażą się zabiegi kosmetyczne. Wszystko zależy od tego, z jakimi zmianami mamy do czynienia: krostkami, grudkami, pęcherzami czy rumieniem.

Wysypka na ramionach – kiedy się pojawia?

Bardzo często wysypka na ramionach pojawia się wyniku kontaktu skóry z odzieżą, nasila się zwłaszcza po siłowni i może wystąpić jednocześnie na plecach i brzuchu. To objaw reakcji na pot lub kontakt z materiałem, z którego wykonane jest ubranie. Można zaobserwować, że liczba krostek nasila się w okresie jesienno-zimowym, kiedy krótkie i przewiewne koszulki zamieniane są na swetry z długim rękawem, które nie gwarantują tak dużego dostępu powietrza do skóry.

Zwykle poza nieestetycznym wyglądem wysypka na ramionach nie powoduje żadnych objawów dodatkowych i nie wpływa na kondycję organizmu. Niestety ciężko się jej pozbyć. Zdecydowanie należy dbać o higienę i zmianę przepoconego ubrania na suche, np. po treningu na siłowni. Jeśli obserwuje się bardziej widoczne wykwity po wizycie w sali fitness, warto nie ćwiczyć bezpośrednio na matach, których używają wszyscy, ale wziąć z domu własny ręcznik. Pomocne są też zabiegi kosmetyczne, które złuszczają naskórek, powodując, że wykwity stają się mniej widoczne. Latem z kolei warto wystawiać ramiona na działanie promieni słonecznych – oczywiście smarując je wcześniej kremem z odpowiednim filtrem.

Wysypka na plecach i ramionach a atopowe zapalenie skóry

Wysypka na plecach i ramionach może być wywołana przez atopowe zapalenie skóry, które ma podłoże genetyczne. Delikatne zmiany na skórze są skutkiem kontaktowej reakcji alergicznej, którą traktuje się obecnie jako jedną z chorób cywilizacyjnych XXI w. Wywołują ją nawet najmniejsze dawki alergenu, gdyż układ odporności niewłaściwie na nie odpowiada, wytwarzając nadmierną ilość przeciwciał IgE. W takich sytuacjach reakcja jest zdecydowanie nadmierna i może pojawić się nagle, np. na skutek kontaktu z pyłkami roślin, sierścią i innymi rodzajami substancji używanych do prania, czyszczenia czy pielęgnacji.

Charakterystycznymi objawami są, poza krostkami, nadmierna suchość skóry i zaczerwienienie. Mimo że najczęściej wykwity pojawiają się na szyi, w zgięciu kolan czy ramion, to mogą rozprzestrzeniać się również na ramiona i plecy. Objawy mogą się nasilać, powodując kolejne kaskadowe reakcje organizmu.

U dzieci do 2. roku życia choroba daje tylko niewielkie symptomy skórne, które zwykle na początku widoczne są na policzkach. Jest trudna do rozpoznania, zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci, których skóra jest bardzo podatna na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego też rodzice nigdy nie powinni stawiać samodzielnie diagnozy, ale skontaktować się z pediatrą lub dermatologiem.

Ponieważ atopowe zapalenie skóry jest bardzo często diagnozowane, aby zmniejszyć objawy, należy stosować kosmetyki dedykowane do tego typu cery, które bardzo łatwo znaleźć w aptekach i popularnych drogeriach. Dziś producenci prześcigają się w odpowiadaniu na każdą potrzebę konsumentów, tworząc całe linie przeznaczone do walki z konkretnym problemem dermatologicznym.

Zobacz film i sprawdź jakie funkcje pełni skóra człowieka: 

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Wysypka na plecach i ramionach na skutek alergii pokarmowej

Wysypka na plecach i ramionach może oznaczać alergię pokarmową. Zwłaszcza jeśli na ramionach pojawiają się czerwone i swędzące krostki. Nie należy ich bagatelizować i leczyć własnymi sposobami. Mogą oznaczać jedną z nietolerancji pokarmowych, np. na laktozę czy gluten. Specjaliści podkreślają, że nietolerancja glutenu jest chorobą cywilizacyjną, tymczasem ciężko wyeliminować substancję, która obecna jest w większości produktów.

Gluten jest białkiem, które zawierają nasiona zbóż, wędliny, słodycze, a nawet napoje. Obecnie coraz częściej diagnozuje się jego nietolerancję u osób w różnym wieku. Wszelkie alergie pokarmowe mogą wywołać nieprawidłową pracę układu trawiennego, która objawia się m.in. zmianami widocznymi na skórze. W pierwszej kolejności wypryski pojawiają się właśnie na ramionach i twarzy. Zdarza się, że w przypadku postępującego np. stanu zapalnego w jelitach, objawy będą się pogłębiać, dlatego warto obserwować organizm, aby wiedzieć, kiedy niepokojące symptomy się zaostrzają.

Nigdy nie można eksperymentować na własną rękę z leczeniem. Znacznie lepszy efekt da konsultacja ze specjalistą. Zwłaszcza jeśli poza objawami skórnymi występują dodatkowo towarzyszące im bóle brzucha, zawroty głowy, nudności i ogólne uczucie osłabienia organizmu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
4
Polecamy
Atopowe zapalenie skóry.
Choroba, w której może pomóc psycholog
Atopowe zapalenie skóry. Choroba, w której może pomóc psycholog Dzień Dobry TVN
Trądzik grudkowy - u dorosłych, podskórny, maść.
Jak leczyć trądzik grudkowy?
Trądzik grudkowy - u dorosłych, podskórny, maść. Jak leczyć trądzik grudkowy? Dzień Dobry TVN
Wysypka na plecach u niemowląt, dzieci i dorosłych – przyczyny, leczenie
Wysypka na plecach u niemowląt, dzieci i dorosłych – przyczyny, leczenie TVN zdrowie
Wysypka na nogach u dziecka – kiedy należy się niepokoić na jej widok?
Wysypka na nogach u dziecka – kiedy należy się niepokoić na jej widok? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?