Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wysypka na plecach u niemowląt, dzieci i dorosłych – przyczyny, leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Wysypka na plecach u niemowląt, dzieci i dorosłych – przyczyny, leczenie

NAN

Fot: anetlanda / fotolia.com

Wysypka na plecach to przykra dolegliwość, spotykająca dzieci i dorosłych. Przyczynami mogą być reakcje alergiczne, a także choroby zakaźne. Zazwyczaj objawia się plamami, grudkami oraz krostkami, nierzadko swędzącymi.

Wysypka na plecach wywołuje spory dyskomfort u osoby, której dotknęła i bardzo często rozprzestrzenia się na pozostałe części ciała – kończyny górne i dolne oraz brzuch. Zmiany skórne – wielopostaciowe lub jednopostaciowe – pojawiają się niezależnie od wieku i mogą powodować miejscowo inny kolor skóry, spękanie, owrzodzenie, a także bolesny obrzęk.

Przyczyny wysypki na plecach u dzieci i u dorosłych

Zmiany skórne na plecach świadczą o chorobie skóry, ale mogą także pojawiać się z powodu ogólnoustrojowych chorób zakaźnych. Ogniska wysypki występują pojedynczo lub w rozsianej formie – tworząc osutkę, zwaną wysypką. Przyczynami zmian na plecach, które mogą także obejmować pozostałe części ciała, są najczęściej: choroby alergiczne (pokrzywka, alergia kontaktowa, wysypka polekowa), choroby zakaźne (odra, ospa, kiła, gorączka trzydniowa), schorzenia gruczołów potowych i łojowych (potówki, trądzik pospolity), fotodermatoza, a także schorzenia ogólnoustrojowe (rumień zakaźny, różyczka, opryszczka, rumień nagły). Wygląd wykwitów wskazuje na przyczynę ich powstawania, choć w niektórych przypadkach zmiany mogą być niespecyficzne (podobne dla kilku schorzeń). Leczenie wysypki na plecach powinno rozpocząć się od wizyty u lekarza rodzinnego lub dermatologa.

Zobacz też: Wybroczyny -co oznaczają plamy na nogach, rękach i twarzy? 

Alergiczna wysypka na plecach (wysypka kontaktowa)

Zdaniem lekarzy jedną z najczęstszych przyczyn wysypki na plecach (oraz na pozostałych częściach ciała) jest reakcja alergiczna organizmu. Najczęstszymi zmianami alergicznymi na plecach są czerwone krostki, grudki pod skórą, specyficzne bąble pokrzywkowe (swędzące pręgi i obrzęki). Wysypka na plecach może pojawić się po użyciu nowego proszku do prania, płynu do płukania, a nawet po założeniu nowych spodni lub bluzki.

Alergia kontaktowa jest uważana za współczesny problem społeczny, pogłębiający się wraz ze wzrastającą alergizacją środowiska. Nieustannie zwiększa się liczba substancji uczulających skórę na drodze kontaktowej. Wśród nich można wymienić: nikiel, formalinę, środki czystości, pyłki traw, rośliny, a także tworzywa sztuczne. Substancje mogą spowodować wyprysk kontaktowy, będący jednym z objawów alergii kontaktowej. Wyprysk kontaktowy obejmuje zmiany skórne wywołane substancjami (czynnikami powodującymi reakcje alergiczne) będącymi w bezpośrednim kontakcie ze skórą. Alergen wywołuje kaskadową reakcję stymulacji limfocytów T (uczulenie), a w trakcie kolejnych kontaktów zostaje wytworzona reakcja obronna organizmu, objawiająca się m.in. zmianami skórnymi. Aby pozbyć się wysypki na plecach, która jest spowodowana alergią kontaktową, powinno się najpierw rozpoznać objawy i jak najszybciej przerwać styczność skóry z alergenem. Konieczne może okazać się także wykonanie testów skórnych.

Wysypka plamista i wysypka grudkowa na plecach

Wysypka plamista na plecach jest rodzajem wykwitów skórnych pojawiających się wskutek infekcji wirusowych (trzydniówki, odry, różyczki). W takiej sytuacji wysypka na plecach ma charakter nieregularnych zmian i kolorów (od bladoróżowego po czerwony). W przypadku wysypki grudkowej zmiany skórne są małe, czerwone, nierzadko są szorstkie w dotyku.

Wysypka grudkowa może być wywołana chorobami zakaźnymi (najczęściej szkarlatyną) lub schorzeniem ogólnoustrojowym, a także odczynami polekowymi.. Jak wskazują dermatolodzy, możliwe jest także występowanie wysypki grudkowo-plamistej na plecach. Tego typu objawy zauważa się w przebiegu trzydniówki, a także jako objaw odczynu polekowego, wywołanego najczęściej antybiotykoterapią sulfonamidami lub ampicyliną. Wysypka na plecach pojawia się zazwyczaj dopiero po kilku dniach od zastosowania wymienionych leków.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Wysypka na plecach a pokrzywka

Wysypka na plecach może być objawem trwającej pokrzywki. To choroba atakująca zarówno dorosłych, jak i dzieci. W przebiegu pokrzywki wysypka na plecach charakteryzuje się zmianami przypominającymi bąble (pęcherzyki) na rumieniowym oraz obrzękowym podłożu. Wysypka na plecach często jest swędząca i przypomina świąd skórny. Pokrzywka jest wywołana przez kontakt z czynnikiem alergicznym. Oprócz wysypki na plecach, która może szybko pojawić się na innych częściach ciała, mogą wystąpić inne objawy, takie jak nudności, wymioty, zawroty głowy i osłabienie.

Leczenie wysypki na plecach

Wysypka na plecach powinna zostać zbadana przez dermatologa, nie warto podejmować leczenia na własną rękę, które może doprowadzić do pogorszenia objawów. Aby diagnostyka wykwitów skórnych na plecach była skuteczna, lekarz powinien przeprowadzić wywiad, badanie fizykalne oraz inne badania dodatkowe. W leczeniu wysypki na plecach u dzieci podaje się środki łagodzące objawy, w przypadku dorosłych najczęściej zaleca się stosowanie leków przeciwhistaminowych oraz glikokortykosteroidów (podczas pokrzywki), a także leków przeciwzapalnych. Należy pamiętać, że ostateczna metoda leczenia jest zależna od indywidualnej oceny stanu choroby przez lekarza.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
150
77
Polecamy
Wysypka na nogach u dzieci i dorosłych – przyczyny i leczenie
Wysypka na nogach u dzieci i dorosłych – przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Swędząca wysypka u dzieci i dorosłych – przyczyny, jak się pozbyć?
Swędząca wysypka u dzieci i dorosłych – przyczyny, jak się pozbyć? TVN zdrowie
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty