Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wysypka na nogach u dziecka – kiedy należy się niepokoić na jej widok?
menu
Polub nas na Facebooku

Wysypka na nogach u dziecka – kiedy należy się niepokoić na jej widok?

mały chłopiec drapie się po zaczerwienionej  nodze

Fot. kwanchaichaiudom / Getty Images

Wysypka na nogach u dziecka nie należy do rzadkich dolegliwości. Zwykle jej powodem jest podrażnienie, zwłaszcza u niemowląt, których skóra jest bardzo wrażliwa na działanie np. kosmetyków czy materiałów. Może wynikać z alergii kontaktowej, a w niektórych sytuacjach świadczy o rozwijającej się chorobie.

Wysypka na nogach u dziecka nie powinna od razu wywoływać paniki wśród rodziców, zwłaszcza jeśli pojawiła się u niemowlaka. To dość częsta dolegliwość, która dotyka nie tylko najmłodszych, ale również osoby dorosłe. Należy zapoznać się z jej możliwymi przyczynami i sposobami leczenia.

Wysypka na nogach u dziecka – czym jest?

Wysypka na nogach u dziecka bardzo często jest objawem reakcji alergicznej organizmu. Swędzące, czerwone krostki pojawiają się po kontakcie z alergenem. Znacznie rzadziej wysypka jest objawem choroby zakaźnej. Często towarzyszy jej uporczywe swędzenie, kłopotliwe zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które nie panują nad odruchem drapania. Niekiedy skóra w danym miejscu staje się opuchnięta, przekrwiona (pojawiają się widoczne plamy lub pęcherzyki) i może mieć wyższą temperaturę. W skrajnych sytuacjach może dojść do jej owrzodzenia.

Wysypka na nogach u dziecka jako reakcja alergiczna

Wysypka na nogach dziecka na skutek alergii powinna zmniejszyć się po odizolowaniu od substancji wywołującej uczulenie. Podrażnienie objawia się czerwonymi krostkami, bąblami lub grudkami widocznymi i wyczuwalnymi pod palcami. Jeśli występuje np. na udach i innych częściach ciała, np. na ręce, tułowiu, może świadczyć o alergii kontaktowej. Niestety dzieci stają się coraz bardziej wrażliwe na środki stosowane w ich otoczeniu. Objawy mogą być wywołane przez: mydło, płyn do kąpieli, stosowane kosmetyki pielęgnacyjne, a także proszki do prania (mimo że są dedykowane do prania produktów, z którymi dziecko ma kontakt). Swędzenie i czerwone krostki mogą pojawić się po założeniu dopiero co kupionych śpioszków lub spodni, jeśli nie zostały wcześniej wyprane w łagodnym preparacie.

Wyprysk kontaktowy pojawia się na skutek zetknięcia z wieloma substancjami, m.in.: formaliną (używaną do produkcji tkanin), wspomnianymi środkami czystości, ale także pyłkami traw (np. podczas spaceru czy zabawy na świeżym powietrzu) i tworzywami sztucznymi, z których m.in. wytwarzane są zabawki. Wiele dzieci, zarówno młodszych, jak i starszych, alergicznie reaguje na lateks, różne rodzaje plastiku i gumy. Kluczowa jest w takich przypadkach obserwacja i usuwanie z otoczenia dziecka substancji, które niekorzystnie wpływają na zdrowie.

Wysypka na rękach i nogach u dziecka

Wysypka na rękach i nogach u dziecka może być wynikiem kontaktu z alergenem. Im kontakt jest częstszy i intensywniejszy, tym więcej reakcji obronnych uruchamia organizm. Jeśli mimo odizolowania od substancji uczulającej wysypka nie zmniejsza się, konieczny jest kontakt ze specjalistą. Zdarza się, że wysypka i świąd są objawami choroby zakaźnej.

U dzieci i młodzieży często pojawia się pokrzywka. W jej wyniku na skórze widoczne są odczyn zapalny w postaci opuchlizny i swędzące bąble. Podrażnione miejsca przypominają te po kontakcie z pokrzywą na łące, stąd też nazwa choroby. Uciążliwe mogą być również objawy towarzyszące chorobie, np. zawroty głowy połączone z nudnościami i wymiotami, a także ogólne osłabienie. Jeśli się pojawią, zwłaszcza u dzieci, konieczny jest kontakt z lekarzem. Mimo że chorobę wywołują alergeny, to może być też wynikiem nadmiernej ekspozycji na działanie wysokiej temperatury. Jeśli diagnoza potwierdzi pokrzywkę, konieczne jest zastosowanie leków przeciwhistaminowych i glikokortykosteroidów.

Zobacz film i sprawdź jakie funkcje pełni skóra człowieka: 

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Swędząca wysypka na brzuchu i nogach u dziecka

Powodem swędzącej wysypki na brzuchu i nogach u dziecka mogą być ospa wietrzna i półpasiec. Objawy skórne tych chorób zakaźnych są bardzo zróżnicowane – od krostek i grudek, po , jej bolesność i opuchliznę. Ospa jest szczególnie uciążliwa, jeśli dotyka małych dzieci. Wykwity są swędzące, a najmłodszym bardzo trudno powstrzymać się od drapania, przez co roznoszą ją po całym ciele. Jeśli chodzi o leczenie, to konieczne jest zastosowanie leków wydawanych z przepisu lekarza, które zawierają najczęściej acyklowir.

W przypadku półpaśca zmiany skórne przypominają niewielkie, wypełnione płynem, pęcherzyki. Dotyka on znacznie częściej dorosłych, chociaż diagnozowany jest też w młodszym wieku. Czynniki wywołujące nadal nie są do końca poznane, ale objawy rozpoczynają się w przypadku nadmiernego osłabienia organizmu, np. po poważnych infekcjach lub szczepieniu. Wysypka pojawia się jedynie w miejscach objętych chorobą i poprzedza ją bolesność skóry, nadwrażliwość na dotyk z towarzyszącym mrowieniem i swędzeniem. Najczęściej dotyczy tylko jednej połowy ciała, stąd też wzięłą się jej nazwa.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
5
Polecamy
Wysypka na plecach u niemowląt, dzieci i dorosłych – przyczyny, leczenie
Wysypka na plecach u niemowląt, dzieci i dorosłych – przyczyny, leczenie TVN zdrowie
Wysypka na nogach u dzieci i dorosłych – przyczyny i leczenie
Wysypka na nogach u dzieci i dorosłych – przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Atopowe zapalenie skóry.
Choroba, w której może pomóc psycholog
Atopowe zapalenie skóry. Choroba, w której może pomóc psycholog Dzień Dobry TVN
Dlaczego niemowlę ma odparzenia na szyi?
Co na odparzenia u niemowlaka?
Dlaczego niemowlę ma odparzenia na szyi? Co na odparzenia u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?