Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wyrostek rylcowaty kości promieniowej i kości łokciowej
menu
Polub nas na Facebooku

Wyrostek rylcowaty kości promieniowej i kości łokciowej

Mężczyzna trzyma się za łokieć.

Fot. ChesiireCat / Getty Images

Wyrostek rylcowaty kości promieniowej i wyrostek rylcowaty kości łokciowej mogą ulec złamaniu. Przy urazie struktury te znajdują się w końcach dalszych kości przedramienia, jednak tylko wyrostek rylcowaty kości przedramienia uczestniczy w aktywnych ruchach nadgarstka.

Wyrostek rylcowaty to anatomiczny fragment kości promieniowej i łokciowej od strony nadgarstka. Jak każda kostna struktura, może ulec złamaniu lub zapaleniu. Najczęściej w leczeniu stosuje się unieruchomienie oraz maści przeciwbólowe i przeciwobrzękowe.

Wyrostek rylcowaty kości promieniowej – anatomia

Kość promieniowa to jedna z dwóch kości przedramienia. Głowa kości promieniowej łączy się z główką kości ramiennej, współtworząc staw łokciowy. Poniżej główki kości promieniowej znajduje się zwężenie, czyli szyjka. Kość promieniowa to kość długa, z długim trzonem, w którym wyróżnia się powierzchnię boczną, przednią i tylną, a także brzegi przedni i tylny. W bocznej części końca dalszego kości promieniowej od strony nadgarstka można wyczuć wyrostek rylcowaty kości promieniowej, a z tyłu guzek grzbietowy.

Złamanie wyrostka rylcowatego kości promieniowej

Przyczyną złamania wyrostka rylcowatego kości promieniowej jest uraz. Zarówno może być to uderzenie, jak i wywrócenie się na wyprostowaną rękę. Konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, na podstawie którego podejmuje się decyzję, czy trzeba nastawić staw czy wystarczy jedynie unieruchomić go na 4–6 tygodni. Jeśli dojdzie do śródstawowego złamania wyrostka rylcowatego kości promieniowej, unieruchomienie musi być niejednokrotnie dłuższe. Często konieczna jest rehabilitacja po zdjęciu opatrunku gipsowego.

Co wiesz o zdrowiu?

Odpowiedz na 14 pytań
Rozpocznij quiz

Wyrostek rylcowaty kości łokciowej – anatomia

Kość łokciowa to druga obok kości promieniowej kość przedramienia. Bliższy koniec kości łokciowej zakończony jest wyrostkiem łokciowy, który wyczuwa się z tyłu łokcia. W trzonie kości łokciowej wyróżnia się brzeg tylny, powierzchnię przyśrodkową i powierzchnię tylną. Dalszy koniec kości łokciowej jest zakończony głową kości łokciowej, a od przyśrodkowo-tylnej strony można wyczuć wyrostek rylcowaty kości łokciowej.

Złamanie wyrostka rylcowatego kości łokciowej

Przyczyną złamania wyrostka rylcowatego kości łokciowej jest najczęściej uderzenie. Ze względu na to, że wyrostek rylcowaty kości łokciowej nie wchodzi bezpośrednio w skład układu stawu łączącego przedramię z ręką, nie wymaga długotrwałego unieruchamiania. Wystarczy jedynie około dwutygodniowe unieruchomienie złamania za pomocą bandaża elastycznego. Po tym czasie można już zacząć delikatnie poruszać ręką, jednak trzeba unikać jej nadmiernego obciążania aż do ustania dolegliwości bólowych.

Polecamy: Co powoduje uszkodzenie nerwu łokciowego? Objawy i leczenie

Zapalenie wyrostka rylcowatego

Zdarza się, że w wyniku procesów chorobowych w obrębie nadgarstka dochodzi do znacznej tkliwości okolicy wyrostka rylcowatego. Takim procesem chorobowym jest np. choroba de Quervaina, czyli zmiana chorobowa przyczepów ścięgnistych do kości, co powoduje ból i znaczne utrudnienie podstawowych czynności ruchowych. Czasami zdarza się nadwyrężenie stawu nadgarstka czy zapalenie tkanek w obrębie nadgarstka wywołane jego przeciążeniem, np. poprzez długotrwałe pisanie na klawiaturze. Zmiany zapalne w obrębie wyrostka rylcowatego kości promieniowej lub łokciowej mogą występować również w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. Zapalenie wyrostka rylcowatego i tkanek otaczających może skutkować zaburzeniem ruchomości nadgarstka, bólem, drętwieniem palców ręki.

Zobacz także, czym charakteryzuje się łokieć golfisty lub łokieć tenisisty - to, wbrew pozorom, popularne problemy:

Zobacz film: Jakie są różnice między łokciem tenisisty a łokciem golfisty. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
38
8
Polecamy
Złamanie Bennetta – przyczyny, objawy i metody leczenia
Złamanie Bennetta – przyczyny, objawy i metody leczenia TVN zdrowie
Kość skokowa i jej anatomia.
Najczęstsze dolegliwości kości skokowej
Kość skokowa i jej anatomia. Najczęstsze dolegliwości kości skokowej TVN zdrowie
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Na wdowi garb skarży się coraz więcej młodych ludzi.
Jak go zlikwidować? 
Na wdowi garb skarży się coraz więcej młodych ludzi. Jak go zlikwidować?  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty