Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wyrostek robaczkowy – stan zapalny, objawy, operacja i rekonwalescencja
menu
Polub nas na Facebooku

Wyrostek robaczkowy – stan zapalny, objawy, operacja i rekonwalescencja

NAN

Fot: poylock19 / fotolia.com

Wyrostek robaczkowy nie pełni w organizmie jasno określonej funkcji. Jednak zapalenie wyrostka robaczkowego, objawiające się m.in. ostrym bólem brzucha, wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. W przeciwnym razie może dojść np. do przedziurawienia wyrostka lub zapalenia otrzewnej. Konieczne jest natychmiastowe leczenie polegające na wykonaniu operacji.

Wyrostek robaczkowy często daje o sobie znać w postaci ostrego zapalenia. W ciągu całego ludzkiego życia ryzyko zachorowania wynosi ok. 7%, a zachorowalność – 86 na 100 tys. na rok. Stan zapalny występuje częściej u mężczyzn niż kobiet i ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem (źródło). Podczas ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego do poważnych stanów chorobowych dochodzi zazwyczaj w ciągu 24–36 godzin od wystąpienia objawów, dlatego ważne jest, aby prawidłowo je rozpoznać i jak najszybciej podjąć leczenie.

Czym jest wyrostek robaczkowy?

Wyrostek robaczkowy to niewielki narząd, będący ślepym zakończeniem jelita grubego. Wyrasta z jego początkowej części, zwanej kątnicą, na ok. 3 cm od zastawki krętniczo-kątniczej. Ma od 8 do 13 cm długości, do tej pory nie określono jasno funkcji, jakie pełni w organizmie. Najczęściej przypuszcza się, że wyrostek robaczkowy jest niczym filtr bakterii jelita grubego. Swoją nazwę zawdzięcza wyglądowi – doczepiony do końcówki jelita przypomina „robaka”. Warto podkreślić, że jego położenie jest zmienne, co oznacza, że każdy człowiek może mieć wyrostek w trochę innym miejscu w jamie brzusznej. To usprawiedliwia także, dlaczego tak trudna nierzadko okazuje się diagnoza zapalenia wyrostka robaczkowego, które w konsekwencji prowadzi do groźnych stanów chorobowych.

Wyrostek robaczkowy – objawy u dorosłych i dzieci

Zapalenie wyrostka robaczkowego ma charakterystyczne objawy. Zalicza się do nich:

  • kolkowy ból wyrostka – bolesność brzucha w okolicy pępka, która przemieszcza się w okolice prawego dołu biodrowego, dokładnie w punkcie McBurneya,
  • nudności i wymioty,
  • brak apetytu, wręcz wstręt do jedzenia,
  • wzdęcia,
  • zaparcia,
  • parcie na pęcherz moczowy,
  • przyspieszone tętno,
  • narastająca gorączka,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • obłożenie języka,
  • zaburzenia wypróżniania.

Powyższe objawy mogą występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jeśli ból z czasem nasila się, narasta podczas kaszlu, jest skurczliwy (czyli po rozkurczeniu daje ulgę), to najprawdopodobniej jest to zapalenie wyrostka robaczkowego, które natychmiast należy skonsultować z lekarzem.

Zobacz film: Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego - objawy, leczenie. Źródło: 36,6

Dlaczego wyrostek robaczkowy boli? Przyczyny

Wyrostek robaczkowy ulega zapaleniu w wyniku kilku przyczyn. Najczęściej problem ten pojawia się wskutek infekcji wywołanej obecnością bakterii, wirusów lub pasożytów. Do zapalenia wyrostka robaczkowego dochodzi także w wyniku zamknięcia jego światła, np. kamieniem kałowym lub ciałem obcym. Ostry stan zapalny może także wywołać ucisk wyrostka bądź jego zgięcie. Ponadto odpowiadają za niego także powiększone węzły chłonne i występujące dosyć rzadko guzy nowotworowe. Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci może być spowodowane także przerostem tkanki chłonnej.

Co zrobić, jak boli wyrostek robaczkowy? Operacja

Należy podkreślić, że objawy wskazujące na zapalenie wyrostka są wymuszają natychmiastową konsultację lekarską i najprawdopodobniej także interwencję chirurgiczną. Bez tego może dojść do zgorzeli wyrostka i przedziurawienia jego ściany. Ponadto może to doprowadzić do powstania ropnia bądź zapalenia otrzewnej. Do poważnych stanów chorobowych dochodzi zwykle w ciągu 24–36 godzin od wystąpienia objawów. U dzieci proces ten może być przyśpieszony, dlatego niezwykle ważna jest szybka reakcja rodziców.

Leczenie wyrostka robaczkowego polega na przeprowadzeniu operacji, która w terminologii specjalistycznej nazywana jest appendektomią. Aby wykonać zabieg, konieczna jest hospitalizacja osoby, u której zdiagnozowano zapalenie. Najczęściej wykonywana jest operacja metodą laparoskopową. Podczas zabiegu chirurg wykonuje 3 nacięcia w powłokach brzusznych – umożliwia to wprowadzenie narzędzi laparoskopowych. Jeden z otworów umożliwia wprowadzenie kamery, która transmituje na monitorze obraz na żywo. Dwie pozostałe umożliwiają wycięcie wyrostka. Operacja laparoskopowa pozwala na szybszą rekonwalescencję i powrót do pełnej aktywności życiowej. Oprócz interwencji chirurgicznej stosuje się także farmakologię – jednak jest to leczenie tylko w przypadku np. nacieku okołowyrostkowego. W takiej sytuacji stosuje się antybiotyk bądź drenaż przezskórny pod kontrolą ultrasonograficzną (USG). Wycięcie wyrostka robaczkowego w takich przypadkach wykonywane jest dopiero po ustąpieniu nacieku (nierzadko po kilku miesiącach). Rekonwalescencja po zabiegu, niezależnie od zastosowanej metody operacyjnej, trwa 2–3 tygodnie.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
46
13
Polecamy
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć?
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć? Dzień Dobry TVN
Przyczyny, objawy oraz leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci
Przyczyny, objawy oraz leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci TVN zdrowie
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Appendektomia – rodzaje zabiegu.
Stan po appendektomii laparoskopowej i klasycznej
Appendektomia – rodzaje zabiegu. Stan po appendektomii laparoskopowej i klasycznej TVN zdrowie
Komentarze (1)
AlszaP
Tydzien temu metodą laparoskopową miałam wycięty wyrostek, który był zezgorzelaly i miał ropień, który pękł. Jestem jeszcze w szpitalu, biorę dwa antybiotyki, mam dren przez który wydostaje się ropa ale jestem mocno zaniepokojona, że ropa wciaz leci. Jak długo może to jeszcze trwać. Czy kos był w podobnej sytuacji?
Czytaj całość
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby