Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wypadanie włosów – przyczyny, pielęgnacja i sposoby zapobiegania
menu
Polub nas na Facebooku

Wypadanie włosów – przyczyny, pielęgnacja i sposoby zapobiegania

NAN

Fot: Drobot Dean / fotolia.com

Wypadanie włosów to wstydliwa dolegliwość, powodująca nie tylko przerzedzenie fryzury, ale też dyskomfort związany z pozostawieniem za sobą dywanu z własnych włosów.

Wypadające włosy to problem zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku pań nadmierne wypadanie włosów wiąże się często z nieodpowiednią pielęgnacją, ubogą dietą czy złym stanem psychicznym. Wypadanie włosów u mężczyzn znacznie częściej niż u kobiet ma podłoże genetyczne. Przyczyn może być o wiele więcej, jednak warto pamiętać, że istnieją sprawdzone sposoby na wypadanie włosów. Sprawdź, dlaczego włosy wypadają, i dowiedz się, jak temu zaradzić.

Wypadanie włosów – przyczyny

Opisujemy najczęstsze powody wypadania włosów.

  • Stres a wypadanie włosów – w sytuacjach nagłego, gwałtownego stresu możemy zaobserwować, że włosy wypadają garściami. Zdarza się, że występuje tak zwane łysienie telogenowe, które objawia się znaczną utratą włosów (zwłaszcza w okolicy czoła) przez czas dłuższy niż 6 miesięcy. Stres wpływa także na pracę nadnerczy i produkcję hormonów, które w dużej mierze odpowiadają za kondycję włosów.
  • Hormony a wypadanie włosów – podczas nadmiernego stresu nadnercza produkują większe niż zwykle ilości androgenów, które utrudniają pracę cebulek włosowych. Zmiany hormonalne może powodować również menopauza, poród lub nadczynność bądź niedoczynność tarczycy – wypadanie włosów w tych sytuacjach jest wzmożone.
  • Wypadanie włosów a leki – duży wpływ na wypadające włosy mogą mieć lekarstwa przeciwtarczycowe, przeciwzakrzepowe, obniżające ciśnienie, antydepresyjne, środki antykoncepcyjne i leki stosowane przy chorobach serca.
  • Zaburzenia jedzenia oraz zła dieta i nagła, radykalna utrata wagi – niedobór białka, żelaza, biotyny, kwasu foliowego, siarki czy cynku wzmagają wypadanie włosów. Witaminy i minerały obecne w jedzeniu i w postaci suplementów z pewnością poprawią kondycję włosów.
  • Obecność toksyn w organizmie (takich jak tal, arsen i rtęć).
  • Palenie papierosów – dym nikotynowy zatruwa włosy zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.
  • Nieodpowiednia pielęgnacja, częste farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja, kosmetyki do stylizacji, modelowanie pod wpływem wysokiej temperatury, ciasne upięcia, tapirowanie obciąża i osłabia włosy.
  • Pogoda – w zależności od pory roku, możemy zaobserwować wzmożone wypadanie włosów. Latem może to być spowodowane działaniem promieni UV, kąpielami w słonej i chlorowanej wodzie; zimą – mrozem i wiatrem; jesienią – wahaniami wilgotności powietrza i złą dietą.

Sposoby na wypadające włosy

Postaraj się wyeliminować jak najwięcej z opisanych wyżej czynników, a zobaczysz, że kondycja Twoich włosów znacznie się poprawi. Jak powstrzymać wypadanie włosów? Ponieważ walka o silne włosy powinna toczyć się zarówno na zewnątrz, jak i od środka, musisz przede wszystkim zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w witaminy (na wypadanie włosów świetnie działają witaminy z grupy B, witamina A, C i E). Włącz do diety ryby, siemię lniane, pestki słonecznika, warzywa, herbatę z pokrzywy i drożdże.

Zobacz także: Pielęgnacja włosów – domowe sposoby na wzmocnienie, regenerację i przywrócenie blasku włosom

Poza tym, aby ograniczyć lub zniwelować problem wypadających włosów, postaw na odpowiednie preparaty. Na rynku dostępna jest cała gama produktów wspomagających odbudowę cebulek i struktury włosów. Z czego można wybierać? Oto kilka przykładów:

  • ampułki na wypadanie włosów,
  • szampon na wypadające włosy,
  • odżywka na wypadanie włosów,
  • suplementy na wypadanie włosów,
  • tabletki przeciw wypadaniu włosów.

Składniki kosmetyków, na które warto zwrócić uwagę to między innymi:

  • aloes,
  • minerały morskie,
  • witaminy A, C i E,
  • olejek jojoba,
  • gliceryna,
  • masło karite,
  • kolagen,
  • olej z awokado,
  • ceramidy.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Domowe sposoby na wypadanie włosów są łatwe do przygotowania, tanie i naturalne. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na wypadające włosy.

Zioła na wypadanie włosów – domowa płukanka z pokrzywy

Łyżeczkę suszonej pokrzywy lub 2 torebki herbaty ekspresowej zalej wrzątkiem (w filiżance). Po około 30 minutach parzenia wystudź napar, a potem wypłucz nim włosy. Umyj głowę delikatnym szamponem i nałóż odżywkę nawilżającą.

Maseczka na wypadające włosy z oleju rycynowego i jajek

Kilka kropli oleju rycynowego wymieszaj z żółtkiem i sokiem z połowy cytryny. Nałóż na włosy i skórę głowy, zabezpiecz czepkiem, nałóż ręcznik i odczekaj minimum 30 minut. Potem dokładnie umyj włosy szamponem bez SLS.

Maska na wypadanie włosów z oliwy z oliwek i miodu

5 łyżek miodu wymieszaj dokładnie z 3 łyżkami oliwy. Włosy owiń czepkiem lub folia i ręcznikiem, a następnie dokładnie je umyj.

Drożdżowa kuracja na wypadające włosy

¼ kostki drożdży rozpuść w szklance wrzątku, przestudź i wypij. Ten sposób może wydać Ci się nieco radykalny, ale warto go wypróbować! Kurację stosuj przez około 3 miesiące.

Pamiętaj, że jeśli zbyt długo obserwujesz u siebie wypadanie włosów – leczenie może pomóc rozprawić się z problemem raz na zawsze. Jeśli nie wiesz, jak poradzić sobie z problemem utraty włosów, a wszystkie domowe sposoby na wypadające włosy i kosmetyki przeciw wypadaniu włosów zawodzą, leczenie pod okiem lekarza, powinno pomóc.

Na czym polega mezoterapia? Dowiesz się tego z naszego filmu

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
56
7
Polecamy
Wypadanie włosów - przyczyny i sposoby leczenia
Wypadanie włosów - przyczyny i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Co robić, gdy włosy wypadają?
Poznaj przyczyny i skuteczne metody zapobiegania
Co robić, gdy włosy wypadają? Poznaj przyczyny i skuteczne metody zapobiegania TVN zdrowie
Szampon na wypadanie włosów – jaki produkt wybrać?
Szampon na wypadanie włosów – jaki produkt wybrać? Dzień Dobry TVN
Jak wzmocnić włosy – witaminy, domowe i naturalne sposoby leczenia
Jak wzmocnić włosy – witaminy, domowe i naturalne sposoby leczenia TVN zdrowie
Komentarze (2)
Na rynku znaleźć można mnóstwo produktów, których celem jest walka z łysieniem, przyspieszenie porostu włosów oraz zwiększenie objętości włosów. Rzadko jednak zdarza się, aby przynosiły jakiekolwiek efekty, a jeżeli nawet widać rezultaty ich stosowania, są one mało zadowalające. Dlatego też, aby wzmocnić cebulki włosów, powinno się skorzystać z profesjonalnych zabiegów. Są one najbardziej efektywne i dają najbardziej spektakularne efekty. Nie oznacza to jednak, że pielęgnacja skóry głowy może zejść na drugi plan. Chcąc w pełni zadbać o włosy i skórę głowy, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób, w jaki traktujemy włosy. Dobrym pomysłem jest sięganie po kosmetyki, które nie będą wysuszać i podrażniać skóry głowy, a więc będę zawierać jak najmniej chemicznych składników.
Czytaj całość
bunia
Dla moich wypadających włosów ratunkiem okazała się kilkumiesięczna tabletkami biotebal, które zawierają biotynę i skutecznie zahamowały wypadanie, a także pobudziły porost włosów
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty