Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wypadanie rzęs – co może być przyczyną tego zjawiska?
menu
Polub nas na Facebooku

Wypadanie rzęs – co może być przyczyną tego zjawiska?

twarz młodej kobiety z zamkniętymi oczami

Fot. PeopleImages / Getty Images

Codzienne wypadanie rzęs jest fizjologicznym procesem. Jeśli nie wypada ich więcej niż 2-3 dziennie, nie ma powodu do niepokoju. Przyczyn nadmiernego wypadania rzęs może być wiele, od zabiegów kosmetycznych po poważne schorzenia organizmu.

Wypadanie rzęs jest zjawiskiem naturalnym. Jeśli jednak ilość wypadających włosków jest niepokojąca, może to świadczyć o toczących się procesach chorobowych. Najczęstszą przyczyną wypadających rzęs mogą być choroby tarczycy oraz inne problemy związane z gospodarką hormonalną.

Najczęstsze przyczyny wypadających rzęs

Przyczyn wypadania rzęs może być wiele. Często kobiety, które przechodzą menopauzę, skarży się na ten problem. Jest to związane ze zmianami poziomu hormonów w krwiobiegu. Nadmiernie wypadające rzęsy mogą świadczyć również o stanach zapalne gałek ocznych, mieszków włosowych czy spojówek. Nierzadko jeden z czynników wzrostu ryzyka wypadania rzęs stanowi choroba o podłożu autoimmunologicznym. Rzęsy wypadają również w wyniku niewłaściwej, ubogiej w witaminy diety, ale także podczas stosowania chemioterapii.

Jeżeli natomiast przy powiekach zaobserwowano zmiany skórne, może to świadczyć o pasożycie ludzkim, zwanym nużeńcem. To jednak nie koniec potencjalnych przyczyn. Wypadaniu rzęs i brwi może być spowodowane m.in.: alergia, długotrwałe przyjmowanie niektórych leków, działanie wolnych rodników, zabiegi chirurgiczne oka. Może to być także efekt uboczny noszenia soczewek kontaktowych.

Polecamy: Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Najczęściej jednak wypadanie rzęs jest konsekwencją:

  • Stosowania niewłaściwych kosmetyków i wykonywania częstych zabiegów przedłużania rzęs (największym „grzechem” jest zapominanie o zmyciu makijażu przed położeniem się spać). Nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny oczu sprawia, że tusz zastyga na rzęsach i kruszy się, tym samym uszkadzając strukturę włoska. Należy także pamiętać o tym, aby zmywać makijaż przed snem za pomocą wacika nasączonego płynem micelarnym bądź mleczkiem. Najlepiej przyłożyć delikatnie wacik do rzęs i lekko przycisnąć. Tarcie oka przy zmywaniu tuszu i cieni jest niewskazane. Niektóre z kosmetyków mogą powodować silne alergie, dlatego osoby szczególnie narażone na podrażnienia powinny wybierać produkty hipoalergiczne. Zbyt częste korzystanie z zabiegów przedłużania rzęs również je osłabia. Warto pomiędzy kolejnymi zabiegami robić sobie dłuższe przerwy. W tym czasie zaleca się stosowanie odżywki wzmacniającej rzęsy. Zakupu odpowiedniego preparatu należy dokonać w aptece, ze względu na większe bezpieczeństwo wykorzystanych w nim składników.
  • Długotrwałego używania zalotki do rzęs. Codziennie wykorzystywanie do makijażu zalotki do rzęs powoduje ich częstsze łamanie się.
  • Warunków atmosferycznych – zarówno mróz, silny wiatr, jak i ostre słońce nie sprzyjają dobrej kondycji rzęs. Aby uchronić jej przed niszczącym wpływem zmian pogody, przed wyjściem z domu można zabezpieczyć je za pomocą bezbarwnej pomadki ochronnej do ust.
  • Przyklejanie sztucznych rzęs – kobiety często decydują się na samodzielne przyklejenie ich. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że jest to wykonywane sporadycznie. Jeżeli jednak procedurę tę powtarza się często lub stosuje na co dzień, substancje zawarte w klejach do rzęs mogą znacznie je osłabić. Mowa przede wszystkim o szkodliwym formaldehydzie, czyli związku, który może skutkować zahamowaniem wzrostu rzęs oraz zwiększeniem ryzyka infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

Na czym polega zabieg przedłużania rzęs? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Metody przedłużania rzęs. Źródło: Stylowy Magazyn.

Zapobieganie wypadania rzęs

Pielęgnację rzęs, brwi i włosów należy rozpocząć od właściwej diety. Posiłki powinny być bogate w witaminy, w tym A, D i E. Nie mniej ważne są witaminy z grupy B oraz takie pierwiastki jak cynk. W diecie nie może zabraknąć kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, a także białka oraz biotyny.

Jeśli powodem wypadania jest produkt kosmetyczny, należy go jak najszybciej odstawić, żeby stan rzęs się nie pogarszał. Warto rozważyć zastosowanie minimum trzymiesięcznej kuracji z wykorzystaniem przebadanych okulistycznie i dermatologicznie odżywek. Producenci preparatów tego typu zalecają nakładać je na linię rzęs codziennie przed snem. Powszechnie stosowane odżywki zawierają chlorek 1-metylonikotynamidu lub bimatoprost. Ponadto, w ich składzie może również znaleźć się ekstrakt z zielonej herbaty, ogórka oraz koktajle witaminowe, w tym witamina B12 i witamina A.

Domowym sposobem stosowanym przez nasze babcie jest wykorzystanie do pielęgnacji rzęs olejku rycynowego. Tak samo jak odżywkę nakłada się go wieczorem, tuż przed pójściem spać. Rano powinno się delikatnie przemyć oczy ciepłą wodą. Należy pamiętać, aby przed zastosowaniem kosmetyków lub olejku zdjąć soczewki kontaktowe. Zarówno stosowanie olejku rycynowego, jak i specjalistycznych odżywek wpływa stymulująco na wzrost rzęs.

Bibliografia:

  1. Moghadam-Kia S., Franks A.G. Choroby autoimmunologiczne a utrata włosów, Dermatologia po Dyplomie 2013;4(5):38-56.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
1
Polecamy
Rzęsy po olejku rycynowym - efekty i właściwości
Rzęsy po olejku rycynowym - efekty i właściwości Dzień Dobry TVN
Szampon wzmacniający przeciw wypadaniu włosów jako wsparcie w walce z problemem
Szampon wzmacniający przeciw wypadaniu włosów jako wsparcie w walce z problemem Dzień Dobry TVN
Wypadanie brwi – problem, który dotyczy nie tylko kobiet.
Przyczyny, leczenie i zapobieganie
Wypadanie brwi – problem, który dotyczy nie tylko kobiet. Przyczyny, leczenie i zapobieganie TVN zdrowie
Co robić, gdy włosy wypadają?
Poznaj przyczyny i skuteczne metody zapobiegania
Co robić, gdy włosy wypadają? Poznaj przyczyny i skuteczne metody zapobiegania TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty