Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wypadanie macicy - przyczyny, objawy, leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Wypadanie macicy - przyczyny, objawy, leczenie

NAN

Fot: kei907 / fotolia.com

Wypadanie macicy i pochwy coraz częściej spotyka kobiety przed 30. rokiem życia, które dowiadują się schorzeniu w trakcie badania przeprowadzonego przez ginekologa. Kobiety w okresie pomenopauzalnym oraz po porodzie również są narażone na zaburzenie statyki narządu rodnego.

Wypadanie macicy oraz pochwy może obniżyć komfort życia, dlatego tak ważne są badania ginekologiczne, podczas których kobiety dowiadują się jakie ćwiczenia stosować oraz jak dbać o narządy rodne.

Wypadanie macicy - przyczyny

Wypadanie macicy dotyczy głównie kobiet, które urodziły dziecko ważące powyżej czterech kilogramów, a więzadła i przymacicza nie wytrzymały obciążenia. Taka sama sytuacja dotyczy pań mających ciężkie porody. Kobiety w okresie pomenopauzalnym również są narażone na wypadanie macicy, ponieważ struktury organów są słabsze i zmniejsza się ilość estrogenu we krwi odpowiadających za jędrność i elastyczność tkanek. Poza tym, panie wykonujące ciężka pracę stojącą, pracujące w polu lub uprawiające sport także mogą cierpieć na zaburzenia statyki narządów rodnych. Przewlekłe zaparcia oraz kaszel również mogą mieć problem z wypadającą macicą.

Zobaczcie także, skąd się biorą mięśniaki macicy i jak się je leczy:

Zobacz film; Mięśniaki macicy - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Źródło: 36,6

Wypadanie macicy - objawy

Macica i pochwa są utrzymywane w prawidłowej pozycji przez aparat podporowy, w którego skład wchodzą dwie grupy mięśni dna macicy: przepona miednicy oraz przepona moczowo - płciowa, a także więzadła i przymacicza. W trakcie wykonywania czynności fizjologicznych (np. oddawania stolca) czy pracy fizycznej nie widać macicy. Jeśli jednak więzadła się obluzują, może dojść do wypadnięcia macicy. Każda kobieta może mieć spersonalizowane objawy zaburzeń statyki narządów rodnych. Do najczęściej występujących zaliczają się:

  • silne bóle w podbrzuszu i w okolicach krzyża;
  • nietrzymanie moczu w trakcie oddawania moczu np. podczas kichania lub śmiechu;
  • uczucie parcia na stolec;
  • krwawienie z dróg rodnych;
  • bolesne współżycie.

Macica, a także szyjka macicy może być widoczna. Najtrudniejsze przypadki dotyczą kobiet, którym całkowicie wypadła macica lub doszło do wynicowania pochwy (wywinięcia się narządu rodnego).

Wypadanie macicy a współżycie

Odczuwanie dyskomfortu, a nawet bólu podczas współżycia, może być jednym z objawów zaburzeń statyki narządów rodnych. Jednym ze sposobów odciążenia macicy jest ćwiczenie tzw. mięśni Kegla, dzięki którym pochwa się rozciąga, a dyskomfort związany z uprawianiem seksu będzie mniejszy. Poza tym, może być potrzebna operacja macicy zmniejszająca doznania podczas stosunku, jednak istnieją lubrykanty nawilżająca pochwę, a także terapia hormonalna poprawiająca jakość współżycia.

Zobacz także: Przykłady ćwiczeń na mięśnie Kegla, również w ciąży i po porodzie

Wypadanie macicy - leczenie nieoperacyjne

Po przeprowadzonym wywiadzie oraz badaniu macicy, ginekolog może zapisać kobiecie, u której zostały wykryte zaburzenia związane ze statyką narządów rodnych, tabletki, kremy oraz żele zawierające estrogen. Kremy pomagają ujędrnić ściany pochwy, a globulki uelastycznią tkankę łączną. Terapia zachowawcza jest szczególnie polecana kobietom, które przeszły okres menopauzy, u których maleje poziom estrogenu. Poza tym, ginekolog może skierować panie na zabiegi fizjoterapeutyczne np. elektrostymulację mięśni dna miednicy. Niektóre kobiety stosują również terapię ziołową. Przygotowanie herbaty z przywrotnika lub wcierania łodygi oraz liści tasznika to również sposoby, które można wykorzystać poza braniem tabletek z estrogenem. Dobrym rozwiązaniem jest także robienie półkąpieli z krwawnika. Zioła zalewa się zimną wodą, a następnego dnia należy podgrzać napar.

Wypadanie macicy - operacja

W przypadku nasilonych objawów np. nietrzymania moczu, może być potrzebna operacja, której celem jest uniesienie macicy za pomocą siatki z polipropylenu. Implanty podtrzymują narządy rodne. Są obojętne dla organizmu, jednak zdarzają się sytuacje, w których ciało po pewnym czasie odrzuca biomateriał. Innym rozwiązaniem jest podwieszenie pochwy do kości krzyżowej znajdującej się przy brzuchu. Narządy rodne są podtrzymywane dzięki taśmie polipropylenowej, która zastępuje więzadła krzyżowo - maciczne. Często wykonywany jest również zabieg histerektomii polegający na całkowitym usunięciu macicy.

Wypadanie macicy - ćwiczenia

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie macicy można wykonywać zapobiegawczo. Są zalecane przez ginekologów dla kobiet, którym wypadły narządy rodne. Mięśnie Kegla można ćwiczyć w domu. Najważniejsza jest systematyczność (min. 50-100 powtórzeń dziennie). Mięśnie Kegla można wyczuć, wkładając dwa palce do pochwy i naciskając na nie. Na początku miednicę warto napinać na leżąco. Przykładając rękę do brzucha, można łatwo kontrolować ruchy. Podczas ćwiczeń, które można wykonywać w różnych sytuacjach (nawet w trakcie jazdy samochodem czy stojąc w kolejce do kasy) należy swobodnie oddychać i postarać się nie napinać ud oraz pośladków. Poza wzmocnieniem macicy, ćwiczenia zmniejszają ryzyko pęknięcia krocza w trakcie porodu.

W jaki sposób ginekolodzy wykorzystują lasery do leczenia pacjentek? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
210
34
Polecamy
Tyłozgięcie macicy.
Jaki ma wpływ na ciążę, poród i współżycie?
Tyłozgięcie macicy. Jaki ma wpływ na ciążę, poród i współżycie? Dzień Dobry TVN
Bolesne miesiączki - przyczyny, leczenie i sposoby na bolesne miesiączki
Bolesne miesiączki - przyczyny, leczenie i sposoby na bolesne miesiączki Dzień Dobry TVN
Obniżenie ścian pochwy po naturalnym porodzie.
Jak je rozpoznać?
Obniżenie ścian pochwy po naturalnym porodzie. Jak je rozpoznać? TVN zdrowie
Tyłozgięcie macicy może powodować bolesne miesiączki
Tyłozgięcie macicy może powodować bolesne miesiączki TVN zdrowie
Komentarze (1)
Diana J
Mam problem z opadnieciem szyjki macicy do pochwy,szukam zabiegu nieinwazyjnego i szybkiego pozbycie się problemu i nie wiem gdzie się poruszać i jak nazwać taki zabieg-waginoplastyka??Czy można użyć nici??Czy zabiegi w klinikach tylko prywatnych ??Ile kosztuje całkowite doprowadzenie się do ładu,w jakim najszybszym czasie??,raczej bez operacji inwazyjnych typu taśmy.Prosze o pomoc o kontakt do dobrych specjalistów na terenie Śląska. Bardzo proszę o pomoc. Diana J
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty