Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wymioty u dziecka – przyczyny, objawy towarzyszące i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Wymioty u dziecka – przyczyny, objawy towarzyszące i leczenie

NAN

Fot: Daisy Daisy / fotolia.com

Objawy u dziecka takie jak wymioty zawsze budzą w rodzicach niepokój. Należy jednak podkreślić, że jednorazowe wymioty rzadko są zwiastunem poważnej choroby. Warto wiedzieć, co jest ich przyczyną, a także jak wygląda leczenie jednorazowych wymiotów u dziecka i w jakich przypadkach koniecznie trzeba udać się do specjalisty.

Wymiotowanie to pozbywanie się przez usta (lub niekiedy także nos) pokarmu bądź soków żołądkowych. Pod wpływem silnych skurczów przewodu pokarmowego, przepony i mięśni brzucha treść pokarmowa przesuwa się do góry i wydostaje na zewnątrz. Wymioty u dziecka mogą być poprzedzone nudnościami i odruchami wymiotnymi – należy jednak podkreślić, że nie zawsze muszą się nimi kończyć. Wymiotom mogą towarzyszyć różne objawy, takie jak: bladość skóry, dreszcze i zimny pot, ślinotok, płacz, apatia, rozdrażnienie, przyśpieszone bicie serca, ból brzucha. Warto pamiętać, że tylko jednorazowe wymioty nie powinny niepokoić. Natomiast powtarzający się objaw, jego występowanie dłużej niż 24 godziny oraz wymioty z objawami wskazującymi na konkretne stany chorobowe należy każdorazowo skonsultować ze specjalistą.

Wymioty u dziecka – przyczyny

Wymiotowanie może mieć wiele przyczyn i dotyczyć zarówno powodów, które świadczą o niegroźnych zatruciach, jak i poważnych stanach chorobowych. Dlatego specjalista diagnozujący wymiotujące dziecko na początku sprawdzi, czy wymioty nie są związane z zatruciem pokarmowym, np. nieświeżym jedzeniem bądź produktem trującym (grzyby). Pod uwagę nierzadko brane są także nietolerancje pokarmowe i alergie, które u dzieci występują stosunkowo często. Kolejnym powodem wymiotów u dziecka może być nieprawidłowe karmienie, np. zła pozycja nadto uciskająca brzuch malucha.

Dolegliwość ta u dziecka może być reakcją na stres, przegrzanie, przekarmienie czy też chorobę lokomocyjną. Wymiotowanie powoduje także zwężenie odźwiernika żołądka, które wywołuje „chlustanie” treści żołądkowej. Wymioty mogą pojawiać się także w trakcie różnych chorób, np. przeziębienia, anginy czy zapalenia ucha oraz w przypadku chorób układu pokarmowego, takich jak zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność dwunastnicy bądź przewodu pokarmowego. Istnieje wiele przyczyn takie stanu, dlatego warto udać się do specjalisty, aby sprawdził, co może powodować wymioty u dziecka w tym konkretnym przypadku.

Wymioty u dziecka i gorączka, ból brzucha, biegunka – kiedy do lekarza?

Warto pamiętać, że wymioty mogą występować już u najmłodszych. Jeśli chodzi o noworodki, należy zgłosić się do lekarza, gdy wymiotom towarzyszą takie objawy jak gorączka (ponad 38°C), opuchnięcie brzucha, płytki oddech, wypukłe ciemiączko, wysypka, brak apetytu, apatia, płacz i rozdrażnienie. Ponadto zawsze należy zgłosić się do specjalisty, gdy wymioty u dziecka zawierają krew (niewielka ilość nie jest groźna). Warto pamiętać, że jeśli objawy są częste i silne, u noworodka może wystąpić odwodnienie, które charakteryzuje się suchymi ustami, płaczem bez łez (niemożność ich wytworzenia), zmniejszonym oddawaniem moczu i kału oraz zapadniętym ciemiączkiem.

Zobacz film: Jakie choroby mogą się pojawić u dziecka w czasie podróży? Źródło: 36,6.

Natomiast w przypadku starszych dzieci należy skonsultować się z lekarzem, gdy wymioty są silne i trwają dłużej niż 24 godziny, do tego wraz z nimi występują objawy takie jak wysoka gorączka (powyżej 39°C), światłowstręt, ból głowy, zażółcenie białek oczu, utrata świadomości. Konsultacje potrzebne są także wtedy, gdy pojawią się objawy odwodnienia – język z białym nalotem, ciemnożółty mocz, zmniejszona częstotliwość oddawania moczu, suchość ust.

Wymioty u dziecka. Co warto podać?

Jeśli u dziecka wystąpią wymioty, to warto wypróbować domowe sposoby, które je złagodzą. Jednym z nich są herbaty ziołowe, które rozluźniają żołądek. Warto zaparzyć herbatę z nasion kopru włoskiego, melisę, miętę lub herbatę imbirową. Sprawdzi się także roztwór z soli i glukozy (można go kupić w aptece). Wymioty mogą zelżeć po wykonaniu ciepłych okładów na brzuch. Ulgę maluchowi przyniesie także przepłukanie buzi chłodną wodą – odświeży ją i ostudzi. Warto pamiętać również o płukaniu jamy ustnej, ponieważ kwas żołądkowy źle wpływa na szkliwo zębów.

Co na wymioty u dziecka? Sposoby, aby uniknąć odwodnienia

Wymioty odwadniają organizm dziecka. Aby nie doprowadzić do groźnych powikłań, należy pamiętać o podawaniu maluszkowi płynów – najlepiej sprawdzi się woda wypijana często i w małych ilościach. Jeśli wymioty występują u niemowlaka, to niezastąpione będzie mleko matki. W takiej sytuacji nie powinno się podawać maluchowi mleka modyfikowanego. Aby nawodnić organizm dziecka, należy mu dawać niewielkie porcje picia: 2–3 łyżeczki, co 10–15 minut. Nie należy zwiększać tej ilości, gdyż może to wywołać ponowne wymioty.

Jeśli dziecko od dłuższej chwili nie wymiotuje, można spróbować podać mu jedzenie, np. sucharki, starte jabłko, zupę marchewkową, duszone warzywa. Najlepiej, aby dania były lekkostrawne i letnie (nigdy gorące!).

Zobacz film: Objawy rotawirusa. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
66
14
Polecamy
Jak wygląda biegunka u niemowlaka?
Co podać, jakie są objawy i przyczyny?
Jak wygląda biegunka u niemowlaka? Co podać, jakie są objawy i przyczyny? Dzień Dobry TVN
Jak radzić sobie z wymiotami u niemowlęcia?
Jak radzić sobie z wymiotami u niemowlęcia? Dzień Dobry TVN
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić? TVN zdrowie
Wymioty – jakie są ich przyczyny, jak im zapobiec i jak je powstrzymać
Wymioty – jakie są ich przyczyny, jak im zapobiec i jak je powstrzymać TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia