Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wymioty i nudności w ciąży - od kiedy się zaczynają, przyczyny i skuteczne sposoby zaradcze 
menu
Polub nas na Facebooku

Wymioty i nudności w ciąży - od kiedy się zaczynają, przyczyny i skuteczne sposoby zaradcze 

NAN

Fot: Piotr Marcinski / fotolia.com

Objawy ciąży, takie jak wymioty i nudności, łagodzą: imbir, ćwiczenia relaksacyjne oraz wsparcie psychiczne. Środkami farmakologicznymi pomagającymi w łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości są pirydoksyna i leki przeciwhistaminowe. Wymioty i nudności w ciąży mogą trwać nawet do 20. tygodnia. 

Silne wymioty mają bardzo negatywny wpływ na jakość życia kobiet w ciąży. Występują w przeważającym stopniu na półkuli zachodniej, zwłaszcza w aglomeracjach miejskich.

Nudności w ciąży – kiedy się zaczynają?

Wymioty i nudności to jedne z najbardziej charakterystycznych objawów ciąży. Występują zazwyczaj około 4. tygodnia od zapłodnienia i mogą trwać nawet do 20. tygodnia ciąży. Dokuczliwe objawy dotyczą około 50-80 procent kobiet ciężarnych i u każdej z nich mają inne nasilenie i przebieg. Wymioty i nudności w ciąży z reguły nie stanowią zagrożenia dla zdrowia bądź życia kobiety, ale w znaczny sposób zaburzają sposób odżywiania, ograniczając organizmowi dostarczanie cennych witamin, białka, minerałów czy węglowodanów.

Wymioty zmniejszają chęć, a także możliwość, zjadania odpowiedniej ilości pokarmów. Przypadłość prowadzi najczęściej do ryzyka odwodnienia, zaburzenia gospodarki elektrolitowej organizmu, a także zespołu encefalopatii, spowodowanego niedoborem witaminy B1. Objawy to np.: problemy z chodzenie, bełkotliwa mowa czy nieostre widzenie. Encefalopatia może prowadzić do poważnych uszkodzeń mózgu.

Przyczyny nudności w ciąży?

Prawdopodobną przyczyną nudności w ciąży jest reakcja organizmu na nadmierną ilość gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonu wydzielanego przez zapłodnioną komórkę jajową, a później przez łożysko. Czynniki, jakie predysponują do występowania wymiotów w ciąży, to również:

 • niski wskaźnik BMI (współczynnik masy ciała podanej w kilogramach i podzielonej przez wzrost wyrażony w metrach),
 • budowa anatomiczna ciała,
 • brak wcześniejszych ciąż,
 • młody wiek przyszłej matki,
 • płód płci żeńskiej,
 • profil psychologiczny ciężarnej,
 • zaburzenia hormonalne,
 • zakażenia w organizmie.

Zobacz film: Bezpieczne podróżowanie w ciąży. Źródło; 36,6.

  Niepowściągliwe wymioty ciężarnych

  Dla zdrowia kobiety groźne są niepowściągliwe wymioty ciężarnych. Jest to bardzo uporczywe i silne wymiotowanie, które jest jedną z najczęstszych powodów hospitalizacji w ciąży. Prowadzą one do poważnego odwodnienia organizmu oraz ketonurii. Jest to stan, w którym w moczu pojawiają się ciała ketonowe. W efekcie osoba z ketonurią nie jest w stanie uzupełniać wydalonych z moczem płynów, co prowadzi do odwodnienia. Niepowściągliwe wymioty mogą także powodować utratę masy ciała. Niebezpiecznym stanem dla kobiety w ciąży jest zmniejszenie się jej o ponad 5 procent w porównaniu z wagą sprzed ciąży. Taki stan wskazuje na konieczność natychmiastowego poddania się opiece medycznej.

  Leczenie szpitalne ostrych niepowściągliwych wymiotów obejmuje podawanie dożylnie płynów, wyrównanie niedoboru potasu, wapnia i magnezu, a także suplementację kwasu foliowego oraz witaminy B6. Kobiety, u których niska masa ciała utrzymuje się przez dłuższy czas, wymagają żywienia dojelitowego.

  Sposoby na nudności w ciąży

  Na umiarkowane i łagodne nudności i wymioty w ciąży stosuje się najczęściej: akupresurę, ćwiczenia relaksacyjne, akupunkturę, psychoterapię, a także dietę bogatą w imbir oraz witaminę B6. Ciężkie przypadki, jak odwodnienie organizmu, wymają natychmiastowej hospitalizacji w celu uzupełnienia niedoboru płynów, witamin oraz elektrolitów. Imbir to naturalny ziołowy lek, który pomaga w walce z nieprzyjemnymi dolegliwościami ciążowymi, jak nudności i wymioty. Roślina, w formie naparu, tabletek, cukierków czy dodatku do napoju, pomaga w dolegliwościach żołądkowych, braku apetytu, a nawet zapaleniu stawów. Niedobór witaminy B6 może prowadzić do zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego. W czasie silnych wymiotów cenne witaminy usuwane są z organizmu, dlatego należy pamiętać o suplementacji, ale zawsze w porozumieniu z lekarzem.

  Aby uniknąć uporczywych wymiotów w ciąży, kobiety powinny unikać kofeiny oraz pikantnego i kwaśnego jedzenia, o intensywnym zapachu. Ciężarne lepiej, aby jadły mniej, a częściej. Przejadanie się może być czynnikiem ryzyka częstszych nudności. Wśród środków farmakologicznych łagodzących nieprzyjemne objawy ciąży, skuteczność wykazuje pirydoksyna, którą najczęściej łączy się z lekiem przeciwhistaminowym. Preparaty wpływają na stymulację ośrodka wymiotnego znajdującego się w rdzeniu przedłużonym. Dzięki temu łagodzą nieprzyjemne nudności i wymioty.

  Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  81
  7
  Polecamy
  Jak i czy można zapobiegać mdłościm w ciąży?
Poznaj skuteczne i bezpieczne sposoby
  Jak i czy można zapobiegać mdłościm w ciąży? Poznaj skuteczne i bezpieczne sposoby Dzień Dobry TVN
  Czym jest rzucawka ciążowa?
Jakie są jej przyczyny i jak wyglądają objawy?
  Czym jest rzucawka ciążowa? Jakie są jej przyczyny i jak wyglądają objawy? Dzień Dobry TVN
  Wymioty w ciąży – skąd się biorą wymioty w ciąży i jak sobie z nimi poradzić?
  Wymioty w ciąży – skąd się biorą wymioty w ciąży i jak sobie z nimi poradzić? TVN zdrowie
  Jakie długo trwają mdłości w ciąży?
  Jakie długo trwają mdłości w ciąży? TVN zdrowie
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
  Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
  Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
  Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
  Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
  Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
  Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
  Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
  Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
  Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
  Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy 
  Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy