Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wymioty i nudności w ciąży - od kiedy się zaczynają, przyczyny i skuteczne sposoby zaradcze 

Wymioty i nudności w ciąży - od kiedy się zaczynają, przyczyny i skuteczne sposoby zaradcze 

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Piotr Marcinski / fotolia.com

Objawy ciąży, takie jak wymioty i nudności, łagodzą: imbir, ćwiczenia relaksacyjne oraz wsparcie psychiczne. Środkami farmakologicznymi pomagającymi w łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości są pirydoksyna i leki przeciwhistaminowe. Wymioty i nudności w ciąży mogą trwać nawet do 20. tygodnia. 

Silne wymioty mają bardzo negatywny wpływ na jakość życia kobiet w ciąży. Występują w przeważającym stopniu na półkuli zachodniej, zwłaszcza w aglomeracjach miejskich.

Nudności w ciąży – kiedy się zaczynają?

Wymioty i nudności to jedne z najbardziej charakterystycznych objawów ciąży. Występują zazwyczaj około 4. tygodnia od zapłodnienia i mogą trwać nawet do 20. tygodnia ciąży. Dokuczliwe objawy dotyczą około 50-80 procent kobiet ciężarnych i u każdej z nich mają inne nasilenie i przebieg. Wymioty i nudności w ciąży z reguły nie stanowią zagrożenia dla zdrowia bądź życia kobiety, ale w znaczny sposób zaburzają sposób odżywiania, ograniczając organizmowi dostarczanie cennych witamin, białka, minerałów czy węglowodanów.

Wymioty zmniejszają chęć, a także możliwość, zjadania odpowiedniej ilości pokarmów. Przypadłość prowadzi najczęściej do ryzyka odwodnienia, zaburzenia gospodarki elektrolitowej organizmu, a także zespołu encefalopatii, spowodowanego niedoborem witaminy B1. Objawy to np.: problemy z chodzenie, bełkotliwa mowa czy nieostre widzenie. Encefalopatia może prowadzić do poważnych uszkodzeń mózgu.

Przyczyny nudności w ciąży?

Prawdopodobną przyczyną nudności w ciąży jest reakcja organizmu na nadmierną ilość gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonu wydzielanego przez zapłodnioną komórkę jajową, a później przez łożysko. Czynniki, jakie predysponują do występowania wymiotów w ciąży, to również:

  • niski wskaźnik BMI (współczynnik masy ciała podanej w kilogramach i podzielonej przez wzrost wyrażony w metrach),
  • budowa anatomiczna ciała,
  • brak wcześniejszych ciąż,
  • młody wiek przyszłej matki,
  • płód płci żeńskiej,
  • profil psychologiczny ciężarnej,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zakażenia w organizmie.

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych

Dla zdrowia kobiety groźne są niepowściągliwe wymioty ciężarnych. Jest to bardzo uporczywe i silne wymiotowanie, które jest jedną z najczęstszych powodów hospitalizacji w ciąży. Prowadzą one do poważnego odwodnienia organizmu oraz ketonurii. Jest to stan, w którym w moczu pojawiają się ciała ketonowe. W efekcie osoba z ketonurią nie jest w stanie uzupełniać wydalonych z moczem płynów, co prowadzi do odwodnienia. Niepowściągliwe wymioty mogą także powodować utratę masy ciała. Niebezpiecznym stanem dla kobiety w ciąży jest zmniejszenie się jej o ponad 5 procent w porównaniu z wagą sprzed ciąży. Taki stan wskazuje na konieczność natychmiastowego poddania się opiece medycznej.

Leczenie szpitalne ostrych niepowściągliwych wymiotów obejmuje podawanie dożylnie płynów, wyrównanie niedoboru potasu, wapnia i magnezu, a także suplementację kwasu foliowego oraz witaminy B6. Kobiety, u których niska masa ciała utrzymuje się przez dłuższy czas, wymagają żywienia dojelitowego.

Sposoby na nudności w ciąży

Na umiarkowane i łagodne nudności i wymioty w ciąży stosuje się najczęściej: akupresurę, ćwiczenia relaksacyjne, akupunkturę, psychoterapię, a także dietę bogatą w imbir oraz witaminę B6. Ciężkie przypadki, jak odwodnienie organizmu, wymają natychmiastowej hospitalizacji w celu uzupełnienia niedoboru płynów, witamin oraz elektrolitów. Imbir to naturalny ziołowy lek, który pomaga w walce z nieprzyjemnymi dolegliwościami ciążowymi, jak nudności i wymioty. Roślina, w formie naparu, tabletek, cukierków czy dodatku do napoju, pomaga w dolegliwościach żołądkowych, braku apetytu, a nawet zapaleniu stawów. Niedobór witaminy B6 może prowadzić do zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego. W czasie silnych wymiotów cenne witaminy usuwane są z organizmu, dlatego należy pamiętać o suplementacji, ale zawsze w porozumieniu z lekarzem.

Aby uniknąć uporczywych wymiotów w ciąży, kobiety powinny unikać kofeiny oraz pikantnego i kwaśnego jedzenia, o intensywnym zapachu. Ciężarne lepiej, aby jadły mniej, a częściej. Przejadanie się może być czynnikiem ryzyka częstszych nudności. Wśród środków farmakologicznych łagodzących nieprzyjemne objawy ciąży, skuteczność wykazuje pirydoksyna, którą najczęściej łączy się z lekiem przeciwhistaminowym. Preparaty wpływają na stymulację ośrodka wymiotnego znajdującego się w rdzeniu przedłużonym. Dzięki temu łagodzą nieprzyjemne nudności i wymioty.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Najlepsze zioła na wątrobę – oczyszczające, regenerujące, wspomagające
Najlepsze zioła na wątrobę – oczyszczające, regenerujące, wspomagające
WBC, czyli white blood cells – rodzaje, badanie, normy
WBC, czyli white blood cells – rodzaje, badanie, normy
Zespół Gerstmanna – przyczyny i objawy zespołu tętnicy kątowej
Zespół Gerstmanna – przyczyny i objawy zespołu tętnicy kątowej
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?
Zapalenie gardła w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia
Zapalenie gardła w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia
Zobacz zapis czatu z ekspertem, fizjoterapeutką Katarzyną Krzysztoszek, specjalizującą się w terapii uroginekologicznej
Zobacz zapis czatu z ekspertem, fizjoterapeutką Katarzyną Krzysztoszek, specjalizującą się w terapii uroginekologicznej