Czytasz: Wymiotowanie żółcią u dzieci i dorosłych – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia

Wymiotowanie żółcią u dzieci i dorosłych – przyczyny, diagnostyka, metody leczenia

Kobieta wymiotująca do toalety

Fot: Piotr Marcinski / fotolia.com

Wymioty u dzieci i dorosłych są dolegliwością, która polega na wyrzucaniu treści pokarmowej i soków żołądkowych z żołądka przez usta bądź nos. Czasami jednak zdarza się wymiotowanie żółcią – wymiociny mają wtedy kolor ciemnozielony. Może tak być z różnych przyczyn, w tym groźnych stanów chorobowych, które należy szybko skonsultować ze specjalistą.

Wymioty to dolegliwość, do której dochodzi na skutek silnych skurczów przepony i mięśni brzucha. Podczas wymiotów, oprócz częściowo strawionego pokarmu i żółci, może pojawiać się także krew lub kał. Wymiotowanie może być poprzedzone nudnościami i towarzyszą mu objawy ze strony autonomicznego układu nerwowego, takie jak: bladość skóry, ślinotok, zimny pot, dreszcze oraz przyśpieszone bicie serca. Wymiotowanie żółcią to symptom, który może sygnalizować wiele stanów chorobowych, m.in. zagrażającą życiu niedrożność jelit – uchronić może tylko odpowiednia i postawiona w porę diagnoza.

Wymiotowanie żółcią – przyczyny i objawy towarzyszące

Wymiotowanie żółcią może mieć wiele przyczyn. Występuje na skutek cofania się żółci z jelit do żołądka, a następnie – poprzez skurcze brzucha i przepony – do przełyku. Może to wynikać z zaburzeń perystaltyki jelit bądź nieprawidłowości unerwienia przewodu pokarmowego. Wymiotowanie żółcią może pojawiać się u osób cierpiących na refluks żółciowy lub w przebiegu tzw. grypy żołądkowej (do wymiotów dołącza biegunka). Ponadto taka dolegliwość zdarza się u osób, które nie mają pęcherzyka żółciowego, a także u borykających się z zapaleniem żołądka. Jedną z najgroźniejszych przyczyn wymiotowania żółcią jest niedrożność przewodu pokarmowego, kiedy żółć wraz z treścią pokarmową cofa się do żołądka.

Wymiotom towarzyszą wówczas: ból brzucha, zaparcia, niemożność wypróżniania, zatrzymanie gazów. Niedrożność przewodu pokarmowego jest bardzo niebezpiecznym stanem, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Inną przyczyną wymiotowania żółcią mogą być: migrena, ciąża, zatrucie alkoholowe. Wymiotowanie żółcią zdarza się także u osób po zabiegach operacyjnych żołądka i innych związanych z przewodem pokarmowym i drogami żółciowymi. W przypadku osób, które wymiotują od dłuższego czasu bądź u których żołądek jest pusty, zwracaną treścią może być sok żołądkowy z domieszką żółci lub z samą żółcią.

Ciemnozielone wymioty – diagnostyka

Jeżeli pojawiają się ciemnozielone wymiociny, należy to jak najszybciej skonsultować ze specjalistą. Taki stan może mieć wiele przyczyn, nierzadko jednak są to sytuacje zagrażające życiu. Podczas konsultacji specjalista sprawdzi i zdiagnozuje, co jest przyczyną wymiotów. Jeśli wymiotowanie żółcią będzie wynikało ze zwykłego zatrucia pokarmowego, z pewnością nie będą konieczne badania dodatkowe. Zależnie od przyczyny lekarz może skierować na badania obrazowe (tomografia komputerowa, ultrasonografia – USG, rentgenografia (RTG) przeglądowa jamy brzusznej), gastroskopię bądź diagnostykę laboratoryjną. Przykładowo, jeśli wymiotowanie żółcią występuje z silnym bólem brzucha, specjalista z pewnością zaleci badanie USG.

Wymiotowanie żółcią – jak leczyć?

Leczenie wymiotów opiera się przede wszystkim na usunięciu objawów. Wraz z leczeniem doraźnym, o ile to możliwe, specjalista wdraża terapię, która ma na celu usunięcie przyczyny powstawania wymiotów. W leczeniu farmakologicznym stosowane są leki przeciwwymiotne i uspokajające. Oprócz przyjmowania farmaceutyków niezwykle ważne jest unormowanie gospodarki wodno-elektrolitowej. Nierzadko organizm osoby wymiotującej jest odwodniony, a co za tym idzie – nie jest w stanie właściwie funkcjonować. Taka osoba powinna się nawodnić poprzez przyjmowanie wody – regularnie, w małych ilościach. Jeśli nie jest to możliwe, wdraża się nawadnianie dożylne. Natomiast jeśli przyczyną wymiotów jest niedrożność przewodu pokarmowego bądź nowotwory żołądka, jelita grubego lub przełyku, konieczne będzie leczenie operacyjne. Warto też pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny i jeśli oprócz wymiotów towarzyszą mu inne objawy, należy podjąć odpowiednie leczenie, aby je wyciszyć. Wizyta u specjalisty będzie konieczna każdorazowo u kobiet w ciąży, u których występują ciemnozielone wymiociny.

To Cię zainteresuje

Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby Zatrzymanie wody w organizmie – przyczyny, objawy, leczenie Zielony katar – przyczyny i leczenie

Wymiotowanie żółcią – czy istnieją domowe sposoby łagodzenia?

Wymioty z żółcią mogą być poważnym objawem. Jeśli po konsultacji okazało się, że przyczyna nie jest poważna, w trakcie terapii warto pomóc sobie poprzez zmianę żywienia. Dieta w tym okresie powinna być lekkostrawna – sprawdzą się letnie zupy kremy, przetarte jabłko czy ugotowana marchew. Ponadto ulgę i odświeżenie przyniosą okłady bądź przemywanie twarzy. Nie można zapominać o higienie jamy ustnej – kwas żołądkowy i żółć wpływają niekorzystnie na szkliwo zębów.

Wymiotowanie żółcią to dolegliwość, która wyczerpuje siły, dlatego też w czasie jej trwania należy zadbać o spokój oraz odpoczynek w zacienionym i przewietrzonym miejscu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Więcej na temat
Powiększone węzły chłonne - przyczyny, objawy, leczenie
Dlaczego rozdwajają się paznokcie? Sposoby na poradzenie sobie z problemem
Pierwsza pomoc przy oparzeniach chemicznych i termicznych
Wymioty – jakie są ich przyczyny, jak im zapobiec i jak je powstrzymać
Komentarze (0)
Nie przegap
Czy można słodzić gorącą herbatę miodem? - test
Naturalny antybiotyk z tymianku, który przygotujesz w 5 minut. Idealny na jesień.
Co to jest śmierć kliniczna? Świadectwa osób, które jej doświadczyły
Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować stan zdrowia?
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja