Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wyciek z ucha – rodzaje, przyczyny i sposoby leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Wyciek z ucha – rodzaje, przyczyny i sposoby leczenia

laryngolog, dziecko

Fot. Phil Boorman / Getty Images

Wyciek z ucha, w zależności od przyczyny, która za niego odpowiada, może mieć postać krwistą, ropną, śluzową lub surowiczą. Wyciek krwisty może być wywołany niewielkim urazem spowodowanym przy czyszczeniu ucha, a ropny – zapaleniem bakteryjnym.

Wydzieliną pojawiającą się w przewodzie słuchowym zdrowej osoby jest woszczek. Jest to naturalna substancja, w skład której wchodzą złuszczone nabłonki oraz wydzielina gruczołów woskowinowych i łojowych przywłosowych. Z kolei wyciek z ucha to objaw, którego nie wolno bagatelizować, ponieważ może świadczyć o ciężkich schorzeniach. Pojawia się m.in. w przebiegu zapalenia ucha zewnętrznego, ostrego lub przewlekłego zapalenia ucha środkowego z perforacją i urazu ucha.

Czym jest wyciek z ucha?

Wyciek z ucha jest objawem, który może się pojawić w przebiegu wielu chorób. Ma postać płynnej substancji wyciekającej z przewodu słuchowego zewnętrznego. Przy uszkodzeniu błony bębenkowej dochodzi do wycieku z ucha środkowego.

Określenie dokładnej przyczyny wycieku płynu z ucha bywa nierzadko problematyczne i wymaga przeprowadzenia dokładnego badania kanału słuchowego i błony bębenkowej. W tym celu konieczna jest wizyta u otolaryngologa. Lekarz przeprowadza badanie otoskopowe, czyli dokonuje oceny wziernikowej ucha. Nie bez znaczenia jest wygląd wydzieliny usznej. Zawęża on grono odpowiedzialnych za nią patologii, co jest niezbędne w celu ustalenia odpowiedniej terapii.

Rodzaje wycieku z ucha

W zależności od przyczyny wyciek z uszu może przyjmować następujące postacie:

  • wyciek krwi z ucha – pojawia się na skutek drobnych urazów powstałych w obrębie przewodu słuchowego, za które najczęściej odpowiada stosowanie patyczków kosmetycznych i wkładanie do ucha ciał obcych; może wynikać z urazu głowy, złamania kości skroniowej lub być objawem choroby nowotworowej rozwijającej się w obrębie ucha środkowego i przewodu słuchowego;
  • wyciek ropy z ucha – pojawia się podczas stanu zapalnego wywołanego infekcją bakteryjną i grzybiczą, który może mieć postać ostrego lub przewlekłego gruźliczego zapalenia ucha środkowego i zapalenia ucha zewnętrznego (w przewlekłym zapaleniu ucha z perlakiem ropny wyciek ma charakterystyczny cuchnący zapach); pojawia się także w przebiegu ziarniniaka Wegenera i może świadczyć o perforacji błony bębenkowej;
  • wyciek surowiczy z ucha – wydzielina ma najczęściej żółto-białe zabarwienie lub jest przezroczysta; pojawia się w przebiegu chorób alergicznych i toczących się w obrębie ucha procesów dermatologicznych, takich jak półpasiec uszny, liszajec zakaźny i zapalenie wypryskowe małżowiny usznej; występuje jako powikłanie po radioterapii nowotworów głowy i szyi,
  • wyciek śluzowy z ucha – wydzielina ma gęstą, mętną konsystencję i biały kolor; stanowi objaw uszkodzenia błony bębenkowej, jest konsekwencją nieleczonych stanów zapalnych i urazów powstałych w wyniku gwałtownej zmiany ciśnienia; odpowiadają za niego przetoki wrodzone lub pourazowe;
  • wyciek wodnisty z ucha – może świadczyć o poważnym uszkodzeniu opony twardej, a wydostająca się z ucha ciecz to zazwyczaj płyn mózgowo-rdzeniowy; stan ten grozi wystąpieniem zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Nadmierna produkcja wosku w przewodzie słuchowym i nieprawidłowa pielęgnacja uszu może spowodować wyciek woskowiny z uszu.

Wyciek z ucha po drenażu

Krwawy wyciek z ucha może się pojawić po drenażu uszu. Jest to chirurgiczna forma leczenia stanu zapalnego ucha, wykonywana w przypadku nieskuteczności leczenia zachowawczego. Polega na wprowadzeniu do ucha przez otwór w naciętej błonie bębenkowej drenu. Zabieg zapewnia wyrównanie ciśnień po obu stronach błony bębenkowej i usuwa nagromadzoną wydzielinę. Wyciek z ucha po drenażu nie powinien stanowić powodu do niepokoju. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy towarzyszy mu nagła gorączka, krwawienie i silny ból ucha.

Wyciek z ucha przy wysiękowym zapaleniu ucha

Z wyciekiem z ucha najczęściej kojarzy się wysiękowe zapalenie ucha, które charakteryzuje się obecnością nieropnego płynu w jamie bębenkowej przy zachowanej błonie bębenkowej, bez towarzyszących objawów ogólnych zapalenia. Płyn może mieć charakter surowiczy, surowiczo-śluzowy lub śluzowy.

Objawy towarzyszące wyciekowi z ucha

Rzadkością jest, że wyciek z ucha stanowi objaw izolowany. Wśród najczęściej towarzyszących mu dolegliwości wymienia się: ból ucha, który często określany jest jako kłujący, pulsujący i promieniuje w kierunku szczęki i szyi, ból i zawroty głowy, stany podgorączkowe lub gorączkę, szumy uszne, pogorszenie słuchu, uczucie zwiększonego ciśnienia w uchu i wrażenie przytkania ucha, zaburzoną percepcję dźwięków z zewnątrz oraz obrzęk tkanek otaczających małżowinę uszną.

Wyciek z ucha – leczenie

Specjalista ocenia wydzielinę pod mikroskopem diagnostycznym. Nierzadko przeprowadza się badanie bakteriologiczne wydzieliny w celu ustalenia bakterii odpowiedzialnych za stan zapalny. Adekwatnie do ich rodzaju i wrażliwości dobiera się antybiotyki. Dodatkowo stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i mukolityczne. Niekiedy przeprowadza się zabieg paracentezy – nacięcia błony bębenkowej w celu ewakuacji nagromadzonego płynu. Podczas zabiegu do błony bębenkowej często wkłada się dreny wyrównujące ciśnienie po obu jej stronach.

W łagodzeniu wycieku z ucha pomocne jest leczenie domowe. Chorzy nie powinni używać dokanałowych słuchawek, termometrów dousznych i zatyczek do ucha. Do oczyszczania uszu nie powinno się korzystać z patyczków kosmetycznych. Sprzyjają one głębszemu wpychaniu woskowiny i powstawaniu mikrourazów. Na rynku dostępne są specjalne krople lub spray do higieny uszu. Chorzy powinni unikać zbyt długiego moczenia uszu podczas kąpieli, a po dostaniu się wody do ucha osuszyć je i nie narażać na wychłodzenie.

Zobacz film: Wszczepienie implantu ślimakowego. Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Janczewki G., Otorynolaryngologia praktyczna – podręcznik dla studentów i lekarzy. Tom I, Gdańsk, Via Medica, 2005.

2. Niemczyk E., Dębska M., Zawadzka-Głos L., Wysiękowe zapalenie ucha – problem nadal aktualny, „Nowa Pediatria”, 2014, 1, s. 3-7.

3. Kuczkowski J., Aktualne problemy w rozpoznawaniu i leczeniu ostrego i wysiękowego zapalenia ucha środkowego, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2011, 5(4), s. 287–294.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
7
Polecamy
Co powoduje kłucie w uchu?
Jak łagodzić kłujący ból ucha?
Co powoduje kłucie w uchu? Jak łagodzić kłujący ból ucha? TVN zdrowie
Jak odetkać ucho?
Przyczyny i domowe sposoby na zatkane uszy
Jak odetkać ucho? Przyczyny i domowe sposoby na zatkane uszy Dzień Dobry TVN
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok Dzień Dobry TVN
Uszkodzenie błony bębenkowej patyczkiem i po zapaleniu ucha – jak je rozpoznać i leczyć?
Uszkodzenie błony bębenkowej patyczkiem i po zapaleniu ucha – jak je rozpoznać i leczyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?