Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wyciąg z kasztanowca – działanie i zastosowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Wyciąg z kasztanowca – działanie i zastosowanie

Drzewo kasztanowca

Fot: Wataru Yanagida / gettyimages.com

Wyciąg z kasztanowca często stosowany jest na skórę w problemach z naczynkami, w obrzękach czy zapaleniach. Jednak główne zastosowanie wyciągu z kasztanowca obejmuje leczenie żylaków i profilaktykę zakrzepowo-zatorową.

Wyciąg z kasztanowca stanowi źródło saponiny, która zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych i poprawia ich elastyczność. Wykazuje również działanie przeciwobrzękowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wyciąg z kasztanowca pozyskiwany jest z kory i owoców kasztanowca. Może być stosowany w formie żelu, maści czy tabletek.

Czym jest wyciąg z kasztanowca?

Wyciąg z kory i owoców kasztanowca to bardzo często wykorzystywany surowiec w medycynie naturalnej. Preparaty z wyciągiem kasztanowca są jednak proponowane również przez lekarzy. Wpływają korzystnie na uelastycznienie i uszczelnienie naczyń krwionośnych, dlatego przede wszystkim kojarzone są z profilaktyką zakrzepicy. Wyciąg z kasztanowca można nabyć w formie preparatów dostępnych w każdej aptece. Bogaty jest on we flawonoidy, kumarynę karotenoidy czy garbniki, jak również saponiny. To dzięki tym składnikom wpływa korzystnie na naczynia krwionośne. Zmniejsza ryzyko zastoju i zakrzepów. Może być nakładany zewnętrznie, w formie okładów, maści czy kremów. Wyciąg z kasztanowca można też stosować ogólnie. Działa wówczas rozkurczowo na przewód pokarmowy, przeciwzapalnie i zapierająco.

Wyciąg z kasztanowca – zastosowanie

Wyciąg z kasztanowca ma przede wszystkim zastosowanie w stłuczeniach, obrzękach zwichnięciach czy zmiażdżeniach. Działa wspomagająco w zaburzeniach krążenia pourazowych i pozapalnych. Ponadto może doskonale sprawdzić się w terapii stanów pourazowych i pozapalnych, w zaburzeniach krążenia mózgowego, jak również w stanach przebiegających z bólem. Wyciąg z kasztanowca zalecany jest osobom z żylakami, z zaburzeniami krążenia żylnego w kończynach dolnych, nawet tych nasilonych, którym towarzyszą zmiany troficzne skóry. Wyciąg z kasztanowca ma zastosowanie w profilaktyce zakrzepowego zapalenia żył czy w leczeniu hemoroidów.

Jak skutecznie leczyć żylaki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kto częściej choruje na żylaki? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Działanie wyciągu z kasztanowca

Podstawowe działanie wyciągu z kasztanowca opiera się na wspieraniu układu krwionośnego. Bardzo często stosuje się go do cery naczynkowej w formie maseczek, toników czy kremów. Działa ochronnie na naczynia krwionośne. Kosmetyki z wyciągiem z kasztanowca wykorzystuje się także do pielęgnacji dojrzałej cery odwodnionej i pozbawionej jędrności.

Dzięki poprawie przepływu krwi w żyłach wyciąg z kasztanowca zapobiega tworzeniu się zakrzepów i poprawia ukrwienie narządów wewnętrznych, kończyn, a także skóry. Może być stosowany leczniczo w terapii zakrzepicy, zastojów żylnych czy niedokrwienia tkanek. Dzięki wspieraniu układu krwionośnego działa przeciwobrzękowo, ponieważ uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega zastojom krwi, co z kolei zapobiega przesiękom do jam ciała i przestrzeni pozanaczyniowej. Wyciąg z kasztanowca jest wykorzystywany w leczeniu ciężkich nóg. Nie powinny o nim zapominać osoby długotrwale siedzące przy biurku czy kobiety przyjmujące doustną antykoncepcję.

Wyciąg z kasztanowca działa rozkurczowo na przewód pokarmowy, przeciwzapalnie, wspomaga leczenie zatruć i infekcji. Przenikając do skóry, pomaga w leczeniu stanów zapalnych skóry, poszerzonych porów, oparzeń, odmrożeń, uszkodzeń skóry, siniaków.

Wyciąg z kasztanowca – przeciwwskazania

Nie powinno się nakładać wyciągu z kasztanowca bezpośrednio na otwarte rany. Preparatów o działaniu ogólnym nie można stosować w niewydolności nerek. Tabletki z wyciągiem z kasztanowca mogą nasilać nefrotoksyczne działanie innych przyjmowanych leków, w tym przeciwzakrzepowych. Rzadko pojawiają się reakcje nadwrażliwości czy dolegliwości z przewodu pokarmowego. Nie powinno się przyjmować preparatów o działaniu ogólnym w pierwszym trymestrze ciąży.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
38
1
Polecamy
Wyciąg z kasztanowca – naturalny preparat na żylaki i hemoroidy
Wyciąg z kasztanowca – naturalny preparat na żylaki i hemoroidy Dzień Dobry TVN
Maść na żylaki nóg i odbytu – jakie składniki powinna zawierać?
Maść na żylaki nóg i odbytu – jakie składniki powinna zawierać? TVN zdrowie
Maść nagietkowa - doskonała nie tylko na żylaki, trądzik i hemoroidy
Maść nagietkowa - doskonała nie tylko na żylaki, trądzik i hemoroidy Dzień Dobry TVN
Maść z kasztanowca – właściwości i zastosowanie
Maść z kasztanowca – właściwości i zastosowanie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Energooszczędne AGD. Jak wybrać sprzęt, który spełni oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu?
Energooszczędne AGD. Jak wybrać sprzęt, który spełni oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu? Materiał sponsorowany
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii