Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wybielanie zębów pod lupą. Ekspert zdradził nam, co i jak można zrobić, by cieszyć się białym uśmiechem
menu
Polub nas na Facebooku

Wybielanie zębów pod lupą. Ekspert zdradził nam, co i jak można zrobić, by cieszyć się białym uśmiechem

Getty Images

Hollywoodzki uśmiech to marzenie wielu. Niestety jednak nie wszyscy mogą się nim pochwalić. Jeśli jednak matka natura nie obdarowała cię śnieżnobiałymi zębami, możesz skorzystać z zabiegów wybielających. Kto może mieć wykonaną taką usługę? Jak się do niej przygotować? Odpowiedzi między innymi na te pytania udzielił nam stomatolog - Michał Kozicki.

Marzy ci się piękny, biały uśmiech? Pomocne z pewnością okażą się zabiegi wybielające. Co trzeba o nich wiedzieć, zanim udamy się do dentystycznego gabinetu? Wzięliśmy tego typu usługę pod lupę i zadaliśmy kilka pytań ekspertowi.

Przeczytaj też: Co jeść, aby mieć mocne i zdrowe zęby?

Wybielanie zębów – kto może mieć wykonany taki zabieg?

Stomatolog Michał Kozicki zaznaczył, że tego typu usługa może być wykonana większości pacjentom. Wyjątkiem od tej reguły będą kobiety w ciąży, a także osoby, u których stwierdzono ubytki próchnicowe lub też stany zapalne dziąseł. Czerwone światło przed wybielaniem zapala się również dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. W wyjątkowych przypadkach można jednak wykonać ten zabieg osobom, które ukończyły 16-cie lat. Mowa tutaj o nastolatkach, u których na etapie rozwoju doszło do estetycznego zaburzenia koloru zębów i które z tego powodu czują się źle psychicznie.

Wybielanie zębów – jakie są techniki?

Główne techniki polegają na wybielaniu gabinetowym i wybielaniu domowym. Wybielanie domowe wymaga pobrania wycisku szczęki żuchwy. To warunkuje nam uzyskanie przezroczystych nakładek, do których aplikowany jest preparat wybielający – najczęściej w formie żelu. Drugą metodą jest wybielanie gabinetowe. Różnica jest taka, że jest to wtedy jedna wizyta, polegająca na nałożeniu preparatu o większym stężeniu – tłumaczy Michał Kozicki.

Przeczytaj też: Kobieta w ciąży u stomatologa. Czy może poprosić o znieczulenie?

Czy to jest bezpieczny zabieg? Nasz ekspert uspokaja, że z założenia usługa ta nie niesie żadnych niebezpieczeństw. Warto jednak pamiętać, by przed wykonaniem jej, skonsultować decyzję z dentystą. Dopiero po uzyskaniu zgody, mamy gwarancję na szczęśliwe zakończenie. A czy są jakieś skutki uboczne? Stomatolog mówi jedynie o konsekwencjach. Taką konsekwencją może być nadwrażliwość (nie u każdego pacjenta musi wystąpić). Może się ona utrzymywać od 3 dni do tygodnia.

Wybielanie zębów – jak się przygotować do zabiegu i o czym należy pamiętać po jego wykonaniu?

Zdecydowałeś się na zabieg wybielania i zastanawiasz się, co dalej? Jeśli otrzymałeś zgodę od stomatologa, skorzystaj najpierw z higienizacji. Polega ona na usunięcia kamienia i osadu. Już sam ten proces zapewnia delikatne rozjaśnienie zębów, ponieważ dzięki niemu usuwany jest osad, który pozostawiają po sobie barwniki zawarte w jedzeniu. A skoro mowa o posiłkach… pamiętaj, że po zabiegu przez dwa tygodnie trzeba przestrzegać białej diety (unikamy produktów, które mogą zabarwić zęby). Warto również wiedzieć, że zęby można wybielać raz na dwa lata. Co pół roku natomiast warto się zdecydować na higienizację.

Przeczytaj też: Czy o zęby dziecka trzeba dbać? Jeśli tak, to jak robić to prawidłowo?

Czy wybielanie zębów domowymi sposobami jest bezpieczne?

Skórka od banan, sok z cytryny, roztwór z sody oczyszczonej, pasty z czarnego węgla… domowych sposobów wybielania sieć zna wiele. Czy są one jednak skuteczne i bezpieczne?

Jest to tania forma próby wybielania zębów. Najczęściej są to preparaty, które nie są zbadane. One nie są dostępne do profesjonalnego użytkowania w gabinecie stomatologicznym. Jest to bardzo często pozorne wybielenie poprzez zebranie tego osadu. […] Drugim etapem jest po prostu ścieranie szkliwa, co jest bardzo niebezpieczne. Warto zauważyć, że szkliwo jest strukturą, która się nie regeneruje. Jeśli zetrzemy to raz, już tego nie zregenerujemy. W związku z czym ta nadwrażliwość i wszystkie negatywne konsekwencje z tym związane już będą się utrzymywać. [..] To są preparaty nieprzebadane i nie polecam ich stosowania – dodaje stomatolog.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj całej rozmowy!

Źródło: Zdrowie

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
88
10
Polecamy
Nakładki wybielające na zęby - rodzaje i zastosowanie.
Jakie wybrać?
Nakładki wybielające na zęby - rodzaje i zastosowanie. Jakie wybrać? TVN zdrowie
Na czym polega wybielanie zębów metodą nakładkową?
Efekty i czas trwania zabiegów
Na czym polega wybielanie zębów metodą nakładkową? Efekty i czas trwania zabiegów TVN zdrowie
Wybielanie zębów sodą oczyszczoną i cytryną - szybki, prosty i tani przepis na bielsze zęby
Wybielanie zębów sodą oczyszczoną i cytryną - szybki, prosty i tani przepis na bielsze zęby Dzień Dobry TVN
Prawdy i mity o wybielaniu zębów.
Stomatolog przestrzega:
"Od kiedy są nakładki, pojawiła się bleachoreksja"
Prawdy i mity o wybielaniu zębów. Stomatolog przestrzega: "Od kiedy są nakładki, pojawiła się bleachoreksja" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty