Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wszystko, co trzeba wiedzieć o opalaniu natryskowym
menu
Polub nas na Facebooku

Wszystko, co trzeba wiedzieć o opalaniu natryskowym

Opalanie natryskowe

Fot: UberImages / gettyimages.com

Latem większość z nas chce się pochwalić pięknie opaloną skórą. Niestety, zbyt długie przebywanie na słońcu może pociągać za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Choć nasz organizm potrzebuje promieni słonecznych do wytarzania witaminy D, to te same promienie mogą nie tylko mocno poparzyć skórę, ale i przyczynić się do rozwoju choroby nowotworowej. Alternatywą dla klasycznego opalania może być opalanie natryskowe. Na czym polega i czy jest bezpieczne dla zdrowia?

Opalanie natryskowe polega na rozpyleniu na skórze specjalnego sprayu koloryzującego. Preparat zawiera łagodny dla skóry związek dihydroksyaceton (DHA), który rozprowadzony jest aparatem wielkości długopisu. DHA wpływa na obecne w skórze aminokwasy, które pobudzają działanie melaniny, barwnika, który zmienia odcień skóry. Ogromną zaletą tego sposobu opalania jest to, że opalenizna jest równomierna, a spray z łatwością dociera i pokrywa te części ciała, których opalenie jest bardzo trudne, np. skóry na łokciach czy tej wzdłuż linii włosów.

Ale nie to jest tu najważniejsze. Opalanie natryskowe jest przede wszystkim dużo bezpieczniejsze. Skóra nie ma kontaktu z promieniami UVA generowanymi przez słońce czy lampy w solariach. Tym samym prawdopodobieństwo, że dojdzie do poparzenia czy powstania zmian w strukturze skóry, które mogą przyczynić się do rozwoju raka skóry (np. czerniaka) znacznie się zmniejsza.

Jeśli zdecydujemy się na opalanie natryskowe najlepiej jest wybierać tylko sprawdzone salony, które posiadają odpowiednie atesty, a pracujący w nim personel ma przeszkolenie i wie, jak prawidłowo wykonywać tego rodzaju zabiegi.

Zobacz film i dowiedz się jak bezpiecznie się opalać:

Zobacz film: Jak bezpiecznie się opalać? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jak się przygotować?

Sam zabieg jest bardzo prosty. Jednak zanim wystawimy skórę na działanie sprayu trzeba pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze należy wziąć prysznic i zrobić peeling. To bardzo ważne, aby dokładnie oczyścić skórę i pozbyć się resztek kosmetyków czy perfum. Pozostawienie ich na skórze może sprawić, że preparat nie zostanie rozprowadzony równomiernie i nie wniknie odpowiednio głęboko w skórę. Należy także pamiętać o zdjęciu biżuterii czy innych ozdób, w przeciwnym razie ich wzór odbije się na skórze.

Podczas samego zabiegu trzeba pamiętać o zakryciu – papierowym ręcznikiem lub bielizną – tych części ciała, których nie chcemy opalić. Uważać muszą przede wszystkim posiadacze tatuaży. Może się zdarzyć, że te bardzo jasne w kontakcie z barwnikiem delikatnie ciemnieją.

Warto pamiętać, że wykorzystywany do opalania natryskowego DAH jest nie tylko bezpieczny dla skóry, ale i doskonale kryje wszelkie przebarwienia czy blizny. Czasem stosowany jest do pokrycia łysiejących obszarów skóry głowy. Opalanie natryskowe, w którym barwnik pokrywa całe ciało, zajmuje ok. 15 minut.

Opalanie - co wiesz o kąpielach słonecznych? Czy opalanie jest zdrowe?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Opalanie natryskowe – czy warto?

Spray wykorzystywany do opalania natryskowego wnika w skórę przez kilka godzin, dlatego tuż po zabiegu nie wolno zakładać obcisłych ubrań ani tych wykonanych z jedwabiu, bawełny czy nylonu. Preparat może zostawić na nich ślady, które bardzo często trudno jest usunąć. I to w zasadzie jedyna niedogodność. Jeszcze do niedawna pewną barierą mogła być cena tego rodzaju zabiegów. Na szczęście dzisiaj, w większości salonów są bardziej przystępne (opalenie całego ciała waha się od 70 do 100 złotych).

Mimo że po wyschnięciu sprayu nie zmyje woda z mydłem, to trzeba się liczyć z tym, że przy każdym kolejnym myciu pozbywamy się odrobiny preparatu. To, jak długo utrzyma się on na skórze zależy przede wszystkim od jej karnacji. W niektórych przypadkach konieczne może być powtórzenie zabiegu.

Przez kilka pierwszych dni po takim zabarwieniu skóry dobrze jest stosować kosmetyki, które utrwalają opaleniznę. Nie można zapominać o jej odpowiednim nawilżeniu. To bardzo ważne, ponieważ chroni przed nadmiernym złuszczaniem się naskórka, a tym samym „schodzeniem” opalenizny.

Trzeba pamiętać, że opalenizna nie zapewnia skórze ochrony, wystawienie jej na szkodliwe działanie promieni słonecznych może się skończyć podrażnieniem czy poparzeniem. Dlatego, jeśli chcemy spędzić czas na świeżym powietrzu, zwłaszcza w słoneczne i gorące dni, należy zadbać o odpowiednią ochronę i posmarować się kremem z filtrem (najlepiej z faktorem 50).

Co zrobić, aby nie zachorować na czerniaka? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jak uchronić się przed czerniakiem? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
121
13
Polecamy
Samoopalacz – wszystko, co musisz wiedzieć o domowym opalaniu
Samoopalacz – wszystko, co musisz wiedzieć o domowym opalaniu TVN zdrowie
Opalenizna natryskowa.
Efekty i czas utrzymywania się
Opalenizna natryskowa. Efekty i czas utrzymywania się Dzień Dobry TVN
Opalanie natryskowe – sposób na bezpieczną i szybką opaleniznę
Opalanie natryskowe – sposób na bezpieczną i szybką opaleniznę TVN zdrowie
Jak dbać o tatuaż?
Kosmetyki i pielęgnacja
Jak dbać o tatuaż? Kosmetyki i pielęgnacja Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty