Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wszystko, co powinniście wiedzieć o kwarantannie. Czym kwarantanna różni się od akcji #zostanwdomu?
menu
Polub nas na Facebooku

Wszystko, co powinniście wiedzieć o kwarantannie. Czym kwarantanna różni się od akcji #zostanwdomu?

Kobieta, która patrzy przez okono

Fot: nico_blue / gettyimages.com

Bardzo szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiło, że wiele osób zostało poddanych kwarantannie domowej. Cześć osób przyłączyła się do akcji #zostanwdomu. Jakie są różnice między kwarantanną a wspomniana akcją?

Kwarantanna domowa to nic innego, jak całkowity zakaz wychodzenia z domu. Dotyczy on przede wszystkim tych osób, które w ostatnim czasie miały kontakt z osobą chorą na COVID-19 lub przebywały w miejscach, w których występuje ognisko choroby. Takie działania mają na celu ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. Warto zaznaczyć, że nie u każdej osoby zakażonej pojawiają się objawy, nie znaczy to jednak, że nie zaraża. Dlatego tak ważne jest, aby osoby, które zostały poddane kwarantannie przestrzegały jej podstawowej zasady, czy W OGÓLE NIE WYCHODZIŁY Z DOMU. Warto dodać, że za złamanie kwarantanny grozi nawet rok pozbawienia wolności. Jednak to nie groźba więzienia, a zdrowy rozsądek powinny powstrzymać osoby objęte kwarantanną od wychodzenia z domu.

Czymś zupełnie innym jest akcja #zostanwdomu, która od kilku dni cieszy się w internecie ogromną popularności. Mimo że obie zachęcają do pozostania w domu to znacznie się od siebie. Co warto wiedzieć o kwarantannie, a co o akcji #zostanwdomu?

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Kwarantanna domowa a #zostanwdomu - o co w tym chodzi? 

Kwarantanną domową obejmowane są osoby, które mogą być zakażone koronawirusem SARS-CoV-2 i mogą zachorować na COVID-19. One też powinny w ogóle nie wychodzić z domu przez 14-21 dni. Poza tym należy powstrzymać się od przyjmowania gości i nadmiernego wietrzenia pomieszczeń. Dodatkowo osoba, która została objęta kwarantanną jest w stałym kontakcie z lekarzem.

To czy dany pacjent przestrzega zasad kwarantanny sprawdza policja. Jej obowiązkiem jest nie tylko sprawdzenie, czy potencjalny chory faktycznie przebywa w domu i z niego nie wychodzi, ale także upewnienie się czy nie brakuje mu żywności czy środków medycznych.

Nie znaczy to jednak, że funkcjonariusz zrobi zakupu. Jego zadaniem jest jedynie poinformowanie osoby z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, która dostarczy osobie na kwarantannie wszystkie niezbędne produkty i środki medyczne.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Podczas takiej kontrolnej wizyty obie strony powinny zadbać o swoje bezpieczeństwo i zachować środki bezpieczeństwa, np. w postaci maseczki czy jednorazowych rękawiczek.

Warto zaznaczyć, że osoba, która została objęta kwarantanną nie musi czekać na umówione spotkanie z funkcjonariuszem. W razie potrzeby może skontaktować się funkcjonariuszem lub osobą z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. 

Do zostania w domu zachęca wspomniana akcja #zostanwdomu. Jednak tego, czy faktycznie nie będziemy wychodzić z domu nikt nie będzie sprawdzał. Osoby, które się do niej włączą też nie muszą się obawiać nieprzyjemnych konsekwencji, jeśli wyjdą z domu.

#zostanwdomu - o co w tym chodzi?

Otóż akcja #zostanwdomu wychodzi na przeciw wszystkim tym, którzy ze względu na rosnąca liczbę zachorowań na COVID-19 zostają w domu. Warto dodać, że wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego spowodowało, że zamknięto szkoły, muzea, kina oraz teatry. Odwołano także wszystkie imprezy masowe, zakazano też zgromadzeń. Tym samym większość z nas zmuszona jest zostać w domu. Akcja #zostanwdomu wychodzi na przeciw tym, którzy nie wiedzą, jak zorganizować sobie wolny czas. Osoby, które do niej dołączyły pośrednictwem - poprzez media społecznościowe - dzielą się pomysłami. Podpowiadają, jakie filmy warto obejrzeć, którą książkę przeczytać lub w jaką grę zagrać.

W akcję zaangażowali się m.in. Olga Tokarczuk, Zbigniew Boniek, Adam Bargiel, Andrzej Wrona.

#zostanwdomu - zakupy 

Osoby, które uczestniczą w akcji #zostanwdomu tak naprawdę nie podlegają kwarantannie. Ich stanu nie kontroluje lekarz, nie zagląda do nich policja. Tym samym sami muszą zadbać o zakupy. Specjaliści podkreślają, aby wyjścia z domu ograniczyć do minimum i tylko wtedy, kiedy faktycznie czegoś nam brakuje. Uczestnikom akcji w zrobieniu zakupów nie pomogą specjalnie do tego oddelegowani pracownicy urzędnicy.

Co jeszcze warto wiedzieć o kwarantannie? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Wszystko, co powinniście wiedzieć o kwarantannie. Odpowiada prof. Anna Boroń-Kaczmarska Źródło: 36,6

Praca w czasie kwarantanny

Pracodawca powinien umożliwić pracę zdalną osobie objętej kwarantanną. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, pracodawca ma obowiązek udzielić pozwolenia na pracę zdalną i wypłacać wynagrodzenie przez 33 dni. Po tym czasie ZUS zacznie wypłacać zasiłek chorobowy. Osobom zatrudnionym na umowę o pracę przysługuje zasiłek opiekuńczy, który ma umożliwić opiekę nad dziećmi powyżej 8 roku życia. Jest on wypłacany przez 14 dni.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
87
9
Polecamy
Rząd wprowadza kolejne zakazy.
Czy dzięki nim uda się powstrzymać pandemię koronawirusa?
Rząd wprowadza kolejne zakazy. Czy dzięki nim uda się powstrzymać pandemię koronawirusa? TVN zdrowie
Jak nie złapać koronawirusa na urlopie i nie popsuć sobie wakacji?
Jak nie złapać koronawirusa na urlopie i nie popsuć sobie wakacji? TVN zdrowie
Jak się zachować, gdy pojawią się objawy COVID-19?
GIS odpowiada
Jak się zachować, gdy pojawią się objawy COVID-19? GIS odpowiada Dzień Dobry TVN
Czy w trakcie kwarantanny można wyjść przed dom do własnego ogrodu?
Prawnik rozwiewa wątpliwości
Czy w trakcie kwarantanny można wyjść przed dom do własnego ogrodu? Prawnik rozwiewa wątpliwości Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki