Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wszystko, co powinniście wiedzieć o kwarantannie. Czym kwarantanna różni się od akcji #zostanwdomu?
menu
Polub nas na Facebooku

Wszystko, co powinniście wiedzieć o kwarantannie. Czym kwarantanna różni się od akcji #zostanwdomu?

Kobieta, która patrzy przez okono

Fot: nico_blue / gettyimages.com

Bardzo szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiło, że wiele osób zostało poddanych kwarantannie domowej. Cześć osób przyłączyła się do akcji #zostanwdomu. Jakie są różnice między kwarantanną a wspomniana akcją?

Kwarantanna domowa to nic innego, jak całkowity zakaz wychodzenia z domu. Dotyczy on przede wszystkim tych osób, które w ostatnim czasie miały kontakt z osobą chorą na COVID-19 lub przebywały w miejscach, w których występuje ognisko choroby. Takie działania mają na celu ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. Warto zaznaczyć, że nie u każdej osoby zakażonej pojawiają się objawy, nie znaczy to jednak, że nie zaraża. Dlatego tak ważne jest, aby osoby, które zostały poddane kwarantannie przestrzegały jej podstawowej zasady, czy W OGÓLE NIE WYCHODZIŁY Z DOMU. Warto dodać, że za złamanie kwarantanny grozi nawet rok pozbawienia wolności. Jednak to nie groźba więzienia, a zdrowy rozsądek powinny powstrzymać osoby objęte kwarantanną od wychodzenia z domu.

Czymś zupełnie innym jest akcja #zostanwdomu, która od kilku dni cieszy się w internecie ogromną popularności. Mimo że obie zachęcają do pozostania w domu to znacznie się od siebie. Co warto wiedzieć o kwarantannie, a co o akcji #zostanwdomu?

Redakcja poleca:
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok?  Materiał sponsorowany
Dlaczego się topimy? Ratownik: zawodzą nas umiejętności i... psychika
10 zdrowotnych właściwości kardamonu. Na problemy trawienne i na potencję!

Kwarantanna domowa a #zostanwdomu - o co w tym chodzi? 

Kwarantanną domową obejmowane są osoby, które mogą być zakażone koronawirusem SARS-CoV-2 i mogą zachorować na COVID-19. One też powinny w ogóle nie wychodzić z domu przez 14-21 dni. Poza tym należy powstrzymać się od przyjmowania gości i nadmiernego wietrzenia pomieszczeń. Dodatkowo osoba, która została objęta kwarantanną jest w stałym kontakcie z lekarzem.

To czy dany pacjent przestrzega zasad kwarantanny sprawdza policja. Jej obowiązkiem jest nie tylko sprawdzenie, czy potencjalny chory faktycznie przebywa w domu i z niego nie wychodzi, ale także upewnienie się czy nie brakuje mu żywności czy środków medycznych.

Nie znaczy to jednak, że funkcjonariusz zrobi zakupu. Jego zadaniem jest jedynie poinformowanie osoby z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, która dostarczy osobie na kwarantannie wszystkie niezbędne produkty i środki medyczne.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Podczas takiej kontrolnej wizyty obie strony powinny zadbać o swoje bezpieczeństwo i zachować środki bezpieczeństwa, np. w postaci maseczki czy jednorazowych rękawiczek.

Warto zaznaczyć, że osoba, która została objęta kwarantanną nie musi czekać na umówione spotkanie z funkcjonariuszem. W razie potrzeby może skontaktować się funkcjonariuszem lub osobą z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. 

Do zostania w domu zachęca wspomniana akcja #zostanwdomu. Jednak tego, czy faktycznie nie będziemy wychodzić z domu nikt nie będzie sprawdzał. Osoby, które się do niej włączą też nie muszą się obawiać nieprzyjemnych konsekwencji, jeśli wyjdą z domu.

#zostanwdomu - o co w tym chodzi?

Otóż akcja #zostanwdomu wychodzi na przeciw wszystkim tym, którzy ze względu na rosnąca liczbę zachorowań na COVID-19 zostają w domu. Warto dodać, że wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego spowodowało, że zamknięto szkoły, muzea, kina oraz teatry. Odwołano także wszystkie imprezy masowe, zakazano też zgromadzeń. Tym samym większość z nas zmuszona jest zostać w domu. Akcja #zostanwdomu wychodzi na przeciw tym, którzy nie wiedzą, jak zorganizować sobie wolny czas. Osoby, które do niej dołączyły pośrednictwem - poprzez media społecznościowe - dzielą się pomysłami. Podpowiadają, jakie filmy warto obejrzeć, którą książkę przeczytać lub w jaką grę zagrać.

W akcję zaangażowali się m.in. Olga Tokarczuk, Zbigniew Boniek, Adam Bargiel, Andrzej Wrona.

#zostanwdomu - zakupy 

Osoby, które uczestniczą w akcji #zostanwdomu tak naprawdę nie podlegają kwarantannie. Ich stanu nie kontroluje lekarz, nie zagląda do nich policja. Tym samym sami muszą zadbać o zakupy. Specjaliści podkreślają, aby wyjścia z domu ograniczyć do minimum i tylko wtedy, kiedy faktycznie czegoś nam brakuje. Uczestnikom akcji w zrobieniu zakupów nie pomogą specjalnie do tego oddelegowani pracownicy urzędnicy.

Co jeszcze warto wiedzieć o kwarantannie? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Wszystko, co powinniście wiedzieć o kwarantannie. Odpowiada prof. Anna Boroń-Kaczmarska Źródło: 36,6

Praca w czasie kwarantanny

Pracodawca powinien umożliwić pracę zdalną osobie objętej kwarantanną. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, pracodawca ma obowiązek udzielić pozwolenia na pracę zdalną i wypłacać wynagrodzenie przez 33 dni. Po tym czasie ZUS zacznie wypłacać zasiłek chorobowy. Osobom zatrudnionym na umowę o pracę przysługuje zasiłek opiekuńczy, który ma umożliwić opiekę nad dziećmi powyżej 8 roku życia. Jest on wypłacany przez 14 dni.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
87
9
Polecamy
Rząd wprowadza kolejne zakazy.
Czy dzięki nim uda się powstrzymać pandemię koronawirusa?
Rząd wprowadza kolejne zakazy. Czy dzięki nim uda się powstrzymać pandemię koronawirusa? TVN zdrowie
#zostanwdomu - o co chodzi w tej akcji?
#zostanwdomu - o co chodzi w tej akcji? TVN zdrowie
Czy w trakcie kwarantanny można wyjść przed dom do własnego ogrodu?
Prawnik rozwiewa wątpliwości
Czy w trakcie kwarantanny można wyjść przed dom do własnego ogrodu? Prawnik rozwiewa wątpliwości Dzień Dobry TVN
Czym jest kwarantanna?
Co grozi za jej złamanie?
"Kara musi być adekwatna do winy"
Czym jest kwarantanna? Co grozi za jej złamanie? "Kara musi być adekwatna do winy" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Choroba Hashimoto - skąd się bierze? Przyczyny, objawy, najlepsza dieta i leczenie
Choroba Hashimoto - skąd się bierze? Przyczyny, objawy, najlepsza dieta i leczenie
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy
Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia - sprawdź, czy ortoreksja zaczyna być twoim problemem
Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia - sprawdź, czy ortoreksja zaczyna być twoim problemem
Domowe przetwory. Jak zatrzymać w nich więcej witamin?
Domowe przetwory. Jak zatrzymać w nich więcej witamin?
Fala upałów w Polsce. Wysoka temperatura jest niebezpieczna dla zdrowia. Jak uniknąć odwodnienia, co robić w razie zasłabnięcia?
Fala upałów w Polsce. Wysoka temperatura jest niebezpieczna dla zdrowia. Jak uniknąć odwodnienia, co robić w razie zasłabnięcia?
Miażdżyca może wywołać objawy psychiczne już po 50. roku życia. Do czego może doprowadzić, kiedy rozwija się w mózgu?
Miażdżyca może wywołać objawy psychiczne już po 50. roku życia. Do czego może doprowadzić, kiedy rozwija się w mózgu?