Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wstrząs mózgu u dzieci i dorosłych - co warto o nim wiedzieć?

Wstrząs mózgu u dzieci i dorosłych - co warto o nim wiedzieć?

Zainteresował Cię ten artykuł?
Lekarze oglądają zdjęcie mózgu

Fot: Drobot Dean / stock.adobe.com

Wstrząśnienie mózgu jest krótkotrwałym zaburzeniem czynności mózgu spowodowanym najczęściej urazem lub uderzeniem, np. podczas wypadku samochodowego lub urazu sportowego. Może się zdarzyć w każdym wieku. Przytrafia się najczęściej dzieciom do 18. roku życia oraz osobom starszym.

Jak rozpoznać wstrząs mózgu u dzieci?

Wystąpienie wstrząśnienia mózgu u dzieci jest dość powszechne, ponieważ niemowlęta, małe dzieci i dzieci w wieku przedszkolnym częściej doznają wstrząsów czy siniaków na głowie

Przyczyn takich zdarzeń jest wiele, są to np. upadki (np. bieganie po schodach lub zeskakiwanie z wysokości – z blatów lub łóżek), bezpośredni kontakt (np. trafienie piłką w głowę), wypadki samochodowe, rowerowe, nadużycie siły wobec dzieci, np. energiczne wstrząśnięcie.

Wstrząs mózgu u dzieci może występować w różnym stopniu. Podjęcie decyzji, czy dziecko, które uderzyło się w głowę, potrzebuje natychmiastowej pomocy, może być bardzo trudne. 

Małe dzieci mogą mieć takie same objawy wstrząśnięcia jak nastolatki, ale nie wyrażają ich w ten sam sposób. Po prostu nie mogą wytłumaczyć uczucia mdłości czy zasłabnięcia i nie są w stanie ich opisać lub powiedzieć, gdzie boli. Rodzice i lekarze powinni mieć to na uwadze.

Najczęstsze objawy wstrząsu mózgu u dzieci to:

 • krótkotrwała utrata przytomności,
 • rozmazany obraz,
 • ból głowy,
 • płacz i niemożność pocieszenia,
 • kłopoty z chodzeniem,
 • niezrozumiałe mówienie (bełkotliwa wymowa).

Należy skontaktować się z lekarzem i powiedzieć mu o innych zaistniałych objawach, zwłaszcza takich jak wymioty, zawroty głowy, problemy z koncentracją. Objawy wstrząsów nie zawsze pojawiają się natychmiast i mogą rozwinąć się w ciągu 24–72 godzin po urazie

Dzieci mają zwykle takie same objawy fizyczne jak starsze dzieci i dorośli, ale objawy poznawcze i emocjonalne (takie jak drażliwość i frustracja) mogą ujawnić się później i być trudniejsze do rozpoznania.

Objawy zwykle ustępują w ciągu tygodnia lub dwóch, bez długotrwałych problemów zdrowotnych. Niektóre z nich, w tym utrata pamięci, bóle głowy i problemy z koncentracją, mogą jednak utrzymywać się przez kilka tygodni lub miesięcy. 

Często w takich przypadkach dzieci potrzebują dalszej diagnozy i leczenia. Każdy, kto ma jakiekolwiek objawy wstrząsów, powinien natychmiast udać się do lekarza, ponieważ nigdy nie ma pewności, czy dany uraz wywołał wstrząs mózgu, czy doszło do powikłań w postaci krwawień do ośrodkowego układu nerwowego

Wstrząs mózgu – objawy u dorosłych

Objawy wstrząśnienia mózgu mogą być subtelne i nie muszą pojawiać się natychmiast. U dorosłych mogą one trwać całe dnie, tygodnie lub nawet dłużej.

Najczęstsze objawy wstrząśnienia mózgu to:

 • bóle głowy lub uczucie ciśnienia w głowie,
 • utrata pamięci (amnezja – zwykle zapominanie o zdarzeniu, które spowodowało wstrząs) i dezorientacja,
 • krótkotrwała utrata przytomności,
 • zawroty głowy lub tzw. widzenie gwiazd,
 • dzwonienie w uszach,
 • nudności,
 • wymioty,
 • bełkotliwa wymowa.
 • Inne objawy mogą być opóźnione i pojawić się po godzinie lub dniach od urazu:
 • problemy z pamięcią,
 • drażliwość,
 • wrażliwość na światło i hałas,
 • zaburzenia snu,
 • zaburzenia zmysłów smaku i zapachu.

Wstrząs mózgu u dziecka – pierwsza pomoc

Z każdym dzieckiem ze wstrząśnieniem mózgu lub jego podejrzeniem należy udać się do lekarza w celu rozpoznania objawów czy wystąpienia zespołów pourazowych. 

Rozpoznanie zespołu pourazowego po wstrząsie u małych dzieci jest trudne, ważne jest jednak, aby udać się na tego rodzaju konsultację medyczną. Nadmierny płacz, ciągły ból głowy, słaba koncentracja dziecka, u którego objawy te wystąpiły po kilku tygodniach od wstrząśnienia, mogą wymagać dalszej oceny przez neuropsychologa, neurologa lub innego specjalistę.

Zapobieganie wstrząśnieniom mózgu u dzieci polega na używaniu kasku za każdym razem podczas jazdy na rowerze, rolkach czy deskorolce lub pasów bezpieczeństwa (fotelików) w samochodzie.

Leczenie wstrząsu mózgu u dzieci

Leczenie wstrząsu mózgu zależy od stanu zdrowia dziecka, w tym od rodzaju i stopnia nasilenia objawów. Jeżeli wstrząs jest łagodny i nie wymaga hospitalizacji, lekarz wyda zalecenia dotyczące opieki domowej, w tym uważne obserwowanie dziecka przez pierwsze 24–72 godziny po urazie, unikanie aktywności fizycznej do czasu wyzdrowienia, unikanie gier komputerowych czy gier wideo. 

Dzieci zwykle mogą powrócić do swoich normalnych zajęć w ciągu kilku tygodni, ale każdy przypadek należy rozważać indywidualnie.

Wstrząs mózgu u dziecka – powikłania

Powikłaniem po wstrząsie mózgu u dzieci jest bardzo rzadko występujące pourazowe uszkodzenie mózgu. Objawy mogą nie ujawnić się po kilku tygodniach lub miesiącach po urazie. Możemy do nich zaliczyć: ból głowy, zaburzenia widzenia, nerwowość czy problemy z pamięcią. Im dłużej dziecko było nieprzytomne, tym poważniejszy mógł okazać się wstrząs.

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Mleko z miodem, czosnkiem i masłem - domowe lekarstwo na przeziębienie
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?
Bazocyty – co to? Czy bazocyty mogą być podwyższone i obniżone?
Jak wybierać buty dla dzieci?
Sok z brzozy – właściwości i zastosowanie. Pijmy na zdrowie!
Korzeń mniszka lekarskiego, kwiaty i liście – właściwości lecznicze mniszka i stosowanie