Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wrastający paznokieć – domowe sposoby, leczenie u dziecka i dorosłego

Wrastający paznokieć – domowe sposoby, leczenie u dziecka i dorosłego

Zainteresował Cię ten artykuł?
Zbliżenie na dłonie kobiety. Wyeksponowane są różowe paznokcie

Fot: fotolia.com

Wrastający paznokieć powodować może powtarzający się uraz lub grzybica. Można sobie z nim radzić domowymi sposobami, ale jeśli wda się zakażenie lub dolegliwości się zaostrzają, lepiej wybrać się do lekarza. Leczenie może mieć charakter zachowawczy, ale czasem kończy się zabiegiem.

Wrastający paznokieć dotyczy zazwyczaj paznokcia największego palca stopy. Dolegliwość ta polega na wrastaniu paznokcia do wału paznokciowego . Występuje przy niej nadmierne wybrzuszenie paznokcia, ból i stan zapalny wału, co sprzyja wdawaniu się infekcji. Leczeniem wrastających paznokci zajmuje się lekarz podolog lub chirurg.

Wrastający paznokieć

Wyróżnia się dwa typy wrastającego paznokcia: młodzieńczy i dorosły. Przy młodzieńczym płytka paznokcia jest płaska, wał paznokciowy – mięsisty. U dorosłych płytka jest wysklepiona, a paznokieć ma skłonności do zwijania się.

Przyczyny wrastających paznokci

 • długotrwały ucisk na wał,
 • chodzenie w zbyt wąskim lub w zbyt ciasnym obuwiu,
 • niewłaściwa pielęgnacja paznokci,
 • urazy,
 • uprawianie sportu w zbyt dużym obuwiu sportowym,
 • zaburzenia wzrostu paznokcia,
 • chodzenie w butach na wysokim obcasie,
 • zmiany ortopedyczne,
 • cechy dziedziczne.

Na podstawie objawów można wyróżnić trzy stopnie wrastania paznokcia:

 • I stopień – pojawia się rumień, obrzęk i niewielki ból;
 • II stopień – oprócz powyższych występuje także wysięk płynu surowiczego lub ropy, ból jest silniejszy;
 • III stopień – rumień, obrzęk, wysięk, do tego ziarnina i duże nasilenie dolegliwości bólowych.
Zobacz także: Choroby paznokci u nóg i u rąk. Objawy, przebieg, leczenie

Wrastający paznokieć – domowe sposoby

Jeżeli wrastający paznokieć nie jest jeszcze zbyt dolegliwy, można spróbować pozbyć się go domowymi sposobami. Jednym z nich jest częste przemywanie i moczenie stóp w wodzie z mydłem. Dzięki rozmiękczeniu skóry zagłębiony w niej brzeg paznokcia łatwiej unieść. Ponadto przemywanie pomaga uniknąć zakażeń. Zamiast mydła do wody można dodać ocet jabłkowy. Pomóc może także stosowanie olejków eterycznych, np. z drzewa herbacianego, cyprysowego, lawendowego lub rozmarynowego. Należy je wymieszać z olejkiem bazowym (kokosowym, migdałowym lub oliwą z oliwek), a następnie nałożyć na dotknięte schorzeniem miejsce.

Wrastaniu paznokci można zapobiegać. Przede wszystkim należy w tym celu prosto obcinać paznokcie, bez wycinania ich kątów. Nie powinny one też być za krótkie. Brudu spod paznokci nie należy usuwać ostrym końcem nożyczek – zamiast tego lepiej użyć wacika nasączonego spirytusem. Obuwie nie może być ani za małe, ani za duże. Zbyt ciasne buty spowodują wybrzuszenie płytki paznokcia i zagięcie brzegów w dół, a w efekcie – stan zapalny okolicznych tkanek miękkich, zaczerwienienie, ból i obrzęk. Dobrze dopasowane obuwie jest szczególnie ważne dla osób uprawiających sport. Jeżeli jest ono zbyt duże, paznokieć cały czas jest obijany, co powoduje jego kruszenie, złamania i w efekcie – wrastanie.

Wrastający paznokieć u dziecka

U dzieci wrastające paznokcie są najczęściej spowodowane zbyt głębokim obcinaniem płytki paznokcia. Podobnie jak u dorosłych, pomóc może moczenie w wodzie z mydłem, płyny zmiękczające paznokcie, odkażające okłady oraz delikatny masaż. Wykonywane podczas niego ruchy powinny przypominać odsuwanie wału paznokcia od jego płytki. Zapobieganie również polega na odpowiednim przycinaniu i dopasowaniu obuwia do stopy dziecka.

Wrastający paznokieć – leczenie, zabieg

W leczeniu zachowawczym wykorzystuje się tamponady, szynowanie i klamrowanie. Tamponada polega na wsuwaniu między płytkę a wał paznokcia wąskich pasków miękkiego materiału opatrunkowego. Poszerza się dzięki temu przestrzeń między nimi. Jeżeli wrastaniu towarzyszy stan zapalny, materiał wchłania dodatkowo płyn tkankowy i ropę. 

Metodę klamrowania wykorzystuje się do prostowania wykrzywionej płytki paznokcia. Polega na naklejeniu na paznokieć klamry, która pociąga w górę brzegi paznokcia, odciążając tym samym wał paznokciowy. Może ona być zrobiona z tworzywa sztucznego, stali chirurgicznej lub drutu. W technice szynowania używa się rurek sulci-protektor. Są one wykonane ze sztucznego tworzywa, bardzo cienkie i przecięte na całej długości. Umożliwia to jej nałożenie na brzeg paznokcia, co chroni wał przed naciskiem i robi miejsce dla rosnącej płytki.

Istnieje kilka metod chirurgicznego leczenia wrastającego paznokcia. Jedną z nich jest metoda Barletta. Polega ona na wycięciu kawałka skóry i tkanki podskórnej wzdłuż wrastającego brzegu palca. Stosuje się ją jednak tylko wówczas, gdy nie występują dodatkowe infekcje. 

Podczas zabiegów wykonywanych metodą Quenu wycina się brzeg paznokcia i – jeżeli wdało się zakażenie – fragmentu wału paznokciowego lub ziarniny. W brzeżnej resekcji płytki paznokciowej usuwa się ok. 3–4 mm płytki paznokcia, a następnie na odsłoniętą macierz nakłada się wacik nasączony roztworem fenolu. Wrastający paznokieć można też korygować przy użyciu strumienia światła lasera.

Zobacz film: Wygląd paznokci a zdrowie. Źródło: : Stylowy Magazyn

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
28
6
Komentarze (1)
Renata
Nie lepiej po prostu klamrę założyć? Ja mialam ten problem rok temu i zakladalam u siebie w Tarnowskim centrum podologicznym. Szybko się wszystko wyleczyło i naprawde bezbolesnie.
Czytaj całość
Nie przegap
WBC, czyli white blood cells – rodzaje, badanie, normy
WBC, czyli white blood cells – rodzaje, badanie, normy
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?
Zapalenie gardła w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia
Zapalenie gardła w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia
Zobacz zapis czatu z ekspertem, fizjoterapeutką Katarzyną Krzysztoszek, specjalizującą się w terapii uroginekologicznej
Zobacz zapis czatu z ekspertem, fizjoterapeutką Katarzyną Krzysztoszek, specjalizującą się w terapii uroginekologicznej
Prolaktyna – objawy nadmiaru u mężczyzn, sposoby na obniżenie
Prolaktyna – objawy nadmiaru u mężczyzn, sposoby na obniżenie
Skurcze jelit – co je wywołuje? Objawy towarzyszące i sposoby łagodzenia dolegliwości
Skurcze jelit – co je wywołuje? Objawy towarzyszące i sposoby łagodzenia dolegliwości