Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wpływ pełni księżyca na organizm człowieka i jego zdrowie. Dlaczego fazy księżyca wpływają na samopoczucie?
menu
Polub nas na Facebooku

Wpływ pełni księżyca na organizm człowieka i jego zdrowie. Dlaczego fazy księżyca wpływają na samopoczucie?

Pełnia księżyca

Fot.ricardoreitmeyer/ Getty Images

Pełnia księżyca to zjawisko, w którym człowiek od wieków upatrywał przyczyny swoich sukcesów lub porażek. Wiązał też z fazą ziemskiego satelity swój stan zdrowia, podatność na infekcje, urazy czy krwawienia. Z pełnią kojarzono wiele zjawisk magicznych oraz np. aktywność wilkołaków.

Pełnia księżyca jest jedną z jego czterech faz, czyli stanów obserwowanych z ziemskiej perspektywy. Oddziaływanie tego ciała niebieskiego na człowieka odbywa się za pośrednictwem grawitacji oraz słonecznego światła, które odbija satelita.

Fazy księżyca

Zmienny wygląd Księżyca związany jest z jego obiegiem wokół Ziemi. Taki cykl trwa około 29,5 doby. W tym czasie obserwuje się:

  • nów – Księżyc jest wówczas niewidoczny,
  • pierwszą kwadrę – z początkowego cienkiego sierpa Księżyc dochodzi stopniowo do niemal całkowitej pełni (jego widoczny łuk przypomina literę D),
  • pełnię – czas, w którym widoczna jest cała powierzchnia widzialnej strony Księżyca,
  • trzecią kwadrę – w jej trakcie oświetlona część Księżyca stopniowo zmniejsza się, a jej obserwowane wybrzuszenie jest podobne do litery C.

W zależności od fazy Księżyc wschodzi i zachodzi o różnych porach. W czasie pełni dochodzi również czasem do jego zaćmień, gdyż właśnie wtedy pomiędzy nim a Słońcem znajduje się Ziemia.

Wpływ pełni księżyca na człowieka według dawnych wierzeń

Od zarania dziejów niemal w każdej kulturze przypisywano Księżycowi istotną rolę. Wynikało to z fascynacji jego światłem, cyklicznością przemian, „walką” z życiodajnym Słońcem o dominację na nieboskłonie. Jednocześnie obserwowano wpływ satelity Ziemi na przypływy i odpływy, które regulowały cykl życia ludzi mieszkających nad morzami i oceanami. Uznawano, że Księżyc ma nadnaturalne moce, w związku z czym w czasie pełni wyznaczano terminy różnych obrzędów. Średniowieczny rozwój astrologii, wróżbiarstwa i praktyk magicznych powiązał również ziemskiego satelitę ze sferą umysłowości człowieka. Niektóre fazy miały powodować zwiększenie zdolności intelektualnych, ułatwiać podjęcie właściwej decyzji, przynosić szczęście. Pełnia Księżyca i jego intensywne w tym okresie światło miały również zwiększać aktywność mitycznych wilkołaków i wampirów. Tej ostatniej opinii nie traktuje się już poważnie, choć nadal funkcjonuje ona w popkulturze, będąc choćby nieustanną inspiracją dla twórców horrorów.

Wpływ pełni księżyca na zdrowie

Z fazami Księżyca powiązano wiele zjawisk dotyczących zdrowia człowieka. Wśród najważniejszych wymieniało się i niekiedy (mimo braku badań potwierdzających istnienie tego typu korelacji) nadal wymienia:

  • ukrwienie skóry i jej zdolność do regeneracji,
  • reakcję na zabiegi poprawiające urodę (peelingi, masaże itp.),
  • intensywność krwawień,
  • gojenie się ran,
  • szybkość odrastania włosów czy paznokci (w zależności od chwili ich ścięcia),
  • zmiany nastroju, wahania sprawności intelektualnej czy poziomu empatii.

Naukowcy podważają wpływ księżyca na organizm człowieka. Jeden z potwierdzonych naukowo przykładów mówi, że ze względu na odległość satelity od Ziemi jego oddziaływanie na ludzi jest mniejsze niż w przypadku siedzącego na ręce komara.

Faktyczne oddziaływanie księżyca na człowieka

Badania naukowe potwierdziły, że pełnia księżyca nieznacznie zmniejsza zdolność organizmu do wypoczynku: wydłuża czas zasypiania o kilka-, kilkanaście minut, powoduje, że człowiek budzi się o 20–30 minut wcześniej. Potwierdzają to testy wykonane w kontrolowanych warunkach, kiedy bezpośredni wpływ światła księżyca był niemożliwy. Wyniki takie wiąże się z utrwalonymi ewolucyjnie, cyklicznymi zmianami wydzielania niektórych hormonów (głównie melatoniny). Wpływają one na gospodarkę hormonalną organizmu i mogą w pewnym stopniu modyfikować jego metabolizm i reakcje.

W badaniach przeprowadzonych z zachowaniem pełnej, naukowej metodyki i z wykorzystaniem statystycznej analizy nie potwierdzono innych obiegowych opinii. Dotyczy to na przykład zależności pomiędzy fazami Księżyca a cyklami miesięcznymi u kobiet albo zwiększoną liczbą porodów czy poronień w czasie pełni. Podczas analizy wyników leczenia wielu (16–25 tysięcy) osób nie stwierdzono, by z fazą księżyca były powiązane takie zjawiska, jak np. liczba zachorowań na ostre schorzenia chirurgiczne, wyniki operacji czy ilość powikłań pod postacią infekcji lub krwawień. Ciekawostką jest, że w tych samych badaniach przeanalizowano też wyniki leczenia chorych operowanych w piątek trzynastego dnia miesiąca. Również tutaj skuteczność leczenia nie odbiegała w żaden sposób od przeciętnej.

Wyniki współczesnych badań pozwalają rozstrzygnąć wiele wątpliwości, które drążyły ludzkie umysły od wieków, i pozbyć się przesądów. Dla podatnych na tego typu informacje pacjentów stanowią racjonalną przesłankę, pozwalającą na zmniejszenie poziomu lęku przed nagłą operacją.

Polecamy: Dieta na dobry sen. Co jeść, aby dobrze spać?

Ile czasu powinniśmy spać? Jak brak snu na nas wpływa?

Zobacz film: Ile powinniśmy spać? Źródło: Dzień Dobry TVN

Fazy księżyca a uroda

Wpływ faz księżyca na urodę nie został tak dokładnie przebadany. Należy jednak podejrzewać, że jest to kolejny mit. Na co dzień warto kierować się zdroworozsądkowymi i potwierdzonymi naukowo zaleceniami, prowadzić zdrowy tryb życia, odżywiać się w racjonalny sposób i zapewnić sobie wysoki poziom aktywności fizycznej. Będzie to na pewno skuteczniejsze, niż pamiętanie o tym, by najwięcej kremu nawilżającego wklepywać w twarz w czasie pełni.

Bibliografia:

1. J. Schuld, J. E. Slotta i inni, Popular Belief Meets Surgical Reality: Impact of Lunar Phases, Friday the 13th and Zodiac Signs on Emergency Operationsand Intraoperative Blood Loss, [w:] World Journey of Surgery, nr 35, Berlin/Heidelberg 2011.

2. E. M. Faschinger, P. V. Vécsei-Marlovits i inni, The Influence of Lunar Phases on Complications in Cataract Surgery: An Analysis of 16,965 Patients, [w:] Journal of Ophthalmology, Londyn 2017.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
3
Polecamy
Najjaśniejsza pełnia Księżyca w roku wypada w kwietniu.
Astrolog Merkurja o horoskopie dla wszystkich znaków
Najjaśniejsza pełnia Księżyca w roku wypada w kwietniu. Astrolog Merkurja o horoskopie dla wszystkich znaków Dzień Dobry TVN
Pełnia księżyca - to już dziś! Jak oglądać największy Superksiężyc w 2019 roku?
Pełnia księżyca - to już dziś! Jak oglądać największy Superksiężyc w 2019 roku? Dzień Dobry TVN
Jak dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne – porady 
Jak dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne – porady  TVN zdrowie
Pozytywne myślenie – korzyści, niebezpieczeństwa, ćwiczenia
Pozytywne myślenie – korzyści, niebezpieczeństwa, ćwiczenia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby