Polub nas na Facebooku
Czytasz: Woda z solą – jakie ma właściwości? Jak ją stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Woda z solą – jakie ma właściwości? Jak ją stosować?

Woda z solą

Fot: eskaylim / gettyimages.com

Woda z solą jest formą oczyszczania organizmu z toksyn. Działa podobnie jak woda z cytryną i miodem. Do przygotowania roztworu najczęściej stosuje się sól himalajska. Zwolennicy tej kuracji zalecają ją zwłaszcza osobom np. z nadciśnieniem. Solne płukanki to również sprawdzony sposób na bolące gardło.

Woda z solą zyskała popularność dopiero niedawno. Uważa się, że sól himalajska rozpuszczona w wodzie pozwala na uzupełnienie minerałów, poprawia pracę układu pokarmowego (stąd zaleca się picie jej na czczo) i jest środkiem ułatwiającym pozbywanie się toksyn z organizmu.

Woda z solą do picia

Zanim ktoś zdecyduje się włączyć do codziennej diety wodę z solą, musi pamiętać, że substancja ta, niezależnie od rodzaju, w większości składa się z sodu. Związek ten przyjmowany w zbyt dużych ilościach może przyczyniać się m.in. do nadciśnienia tętniczego, zaburzenia pracy nerek, a nawet zawału serca czy udaru mózgu. Sól nie jest pożądaną w diecie substancją, a dodatkowo znajduje się w wielu gotowych produktach, zwłaszcza tych przetworzonych, np. we wszelkiego typu jedzeniu konserwowanym.

Przeciętny człowiek i tak spożywa ją w zbyt dużych ilościach, wobec czego dodawanie jej do pitej na czczo szklanki wody nie wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Znacznie lepiej skorzystać z podobnego działania cytryny i miodu, które nie tylko usuwają toksyny, ale także poprawiają kondycję układu odpornościowego i dostarczają wiele cennych pierwiastków i witamin

Czy sól jest zdrowa? Zobacz nasz film i poznaj opinię eksperta

Zobacz film: Czy sól jest zdrowa? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Woda z solą himalajska

Sól himalajska rozpuszczona w wodzie stanowi coraz popularniejszy napój. Jej główną zaletą jest to, że, w odróżnieniu od tradycyjnej soli kuchennej, nie zawiera zanieczyszczeń związanych z procesem jej przetwarzania i znajduje się w niej ponad 80 cennych mikroelementów. Pierwiastki takie jak sód, magnez, cynk, żelazo i wapń pełnią wiele kluczowych ról w organizmie. Ich niedobory zawsze powinny być na bieżąco uzupełniane, aby nie doprowadzić do niebezpiecznych schorzeń. Ponadto różowa sól himalajska ma właściwości odtruwające, co wykorzystuje się przy usuwaniu zalegających w narządach toksyn. Woda z jej dodatkiem jest zalecana jako forma wspomagania terapii zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego i procesów związanych z właściwym metabolizmem.

Sól himalajska przez wielu specjalistów od żywienia uważana jest za najzdrowszą na świecie. Oryginalnie pochodzi z Pakistanu, gdzie jej zalety wykorzystywane są od wieków nie tylko w kuchni, ale także w medycynie naturalnej. Jej złoża znajdują się około 500 m pod ziemią. Wydobywana jest ręcznie, przez co jest produktem wolnym od zanieczyszczeń związanych z procesem jej obróbki i przetwarzania. Poza tym, że posiada charakterystyczną barwę, którą zawdzięcza obecności nadtlenku żelaza, w większości przypadków nie różni się od tradycyjnej soli kuchennej. Należy pamiętać, że, jak każdy rodzaj soli, spożywana w nadmiarze szkodzi, a zawarte są w niej nie tylko związki o działaniu prozdrowotnym. W przebadanych próbkach badacze odkryli też wiele pierwiastków szkodliwych dla organizmu.

Woda z solą na gardło

Stosowanie płukanki w postaci wody z solą na gardło i chrypkę jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż jej picie. Solanka jest jednak skuteczna tylko wtedy, kiedy ma wysokie stężenie, co z kolei może spowodować dodatkowe podrażnienie śluzówki i nasilić ból. Roztwór o niskim stężeniu będzie znacznie bezpieczniejszy, ale przez to zdecydowanie mniej skuteczny. Znacznie lepiej w takich przypadkach wykorzystać sodę, która ma dodatkowo działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Wystarczy łyżeczkę proszku rozpuścić w połowie szklanki ciepłej wody i tak przygotowanym roztworem płukać gardło 3 lub 4 razy dziennie. Należy pamiętać, że nie jest wskazane charakterystyczne energiczne i długie „gulgotanie”, które może podrażnić śluzówkę.

Woda z solą na przeczyszczenie

Znana jest także kuracja wykorzystująca wodę z gorzką solą na przeczyszczenie. Jest to najtańsza forma terapii oczyszczającej jelita, stosowana przez wiele osób z racji ceny i w miarę szybkiego oraz bardzo dokładnego efektu. Sól gorzka, czyli siarczan magnezu, jest dostępna w każdej aptece. Ma dość intensywne działanie. Charakterystyczną jej cechą jest to, że absorbuje wodę z organizmu i umożliwia dokładne oczyszczenie jelit po kilku do kilkunastu godzin po wypiciu mieszanki. Do jej przygotowania wystarczy połączyć 1 płaską łyżeczkę soli ze szklanką letniej wody. Płyn jest od razu gotowy do spożycia, a czas działania zależy od danego organizmu – niekiedy efekt wystąpi po około 2 godzinach, a w niektórych przypadkach po np. 10. Kuracji z użyciem siarczanu magnezu nie należy stosować codziennie. Wystarczy włączyć do jadłospisu herbaty ziołowe o podobnym działaniu, które regularnie stosowane pomagają utrzymać prawidłową pracę jelit. Kuracja z użyciem soli zalecana jest raz na jakiś czas.

Jakie są rodzaje soli i która z nich jest najzdrowsza? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Która sól jest najzdrowsza? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
53
8
Polecamy
Woda z solą himalajską lub morską – którą wybrać i jak stosować?
Woda z solą himalajską lub morską – którą wybrać i jak stosować? Dzień Dobry TVN
Jakie właściwości, skład i zastosowanie ma sól himalajska? 
Jakie właściwości, skład i zastosowanie ma sól himalajska?  TVN zdrowie
Herbata z pokrzywy – jakie ma działanie i na co pomaga?
Herbata z pokrzywy – jakie ma działanie i na co pomaga? Dzień Dobry TVN
Sól epsom w oczyszczaniu organizmu – czym różni się od zwykłej soli kuchennej?
Sól epsom w oczyszczaniu organizmu – czym różni się od zwykłej soli kuchennej? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?