Polub nas na Facebooku
Czytasz: Woda utleniona do ucha – przy jakich dolegliwościach pomaga?
menu
Polub nas na Facebooku

Woda utleniona do ucha – przy jakich dolegliwościach pomaga?

Zestaw do dezynsekcji/woda utleniona

Fot: waewkid / gettyimages.com

Woda utleniona do ucha jest jednym z najtańszych środków leczniczych na rynku, które można zastosować przy przeziębieniu lub grypie. Jej 3% roztwór jest dostępny bez recepty i zazwyczaj można go znaleźć w każdej domowej apteczce. Substancja posiada właściwości odkażające i antybakteryjne.

Woda utleniona stosowana do ucha skutecznie radzi sobie z patogenami, wirusami, bakteriami, a także grzybami. Można nią zakraplać uszy w przebiegu przeziębienia lub grypy, kiedy w uchu środkowym dochodzi do niebezpiecznego namnażania się bakterii.

Woda utleniona do ucha – kiedy pomaga?

Woda utleniona stosowana do ucha jest skutecznym środkiem do walki z infekcją, zwłaszcza w jej początkowej fazie – wlewana bezpośrednio do kanału usznego pozwala pozbyć się stanu zapalnego, zanim ten zdąży się rozwinąć. Jeżeli choroba postąpiła, roztworem można płukać również gardło. Stosowany profilaktycznie poprawia natomiast kondycję całego organizmu.

Woda utleniona jest związkiem chemicznym znanym też pod nazwą nadtlenku wodoru. Przyjęło się, że jest podstawowym środkiem do przemywania ran, ale już jej twórca prof. Iwan Nieumywakin uważał, że będzie odgrywała znaczącą rolę w tworzeniu tzw. tlenu atomowego, który wzmacnia cały organizm. Skutecznie niszczy grzyby z rodzaju Candida i likwiduje beztlenową, patogenną florę. Dodana do kąpieli wykazuje działanie zmniejszające dokuczliwe bóle stawów i mięśni. Można ją również stosować w postaci kompresów na chore miejsca. Ceniona jest również w gospodarstwie domowym przez wzgląd na swoje czyszczące i wybielające właściwości.

Woda utleniona do uszu dla dzieci i dorosłych

Woda utleniona pomaga przy zatkanym uchu, które nie tylko powoduje upośledzenie słuchu, ale wywołuje znaczny dyskomfort związany z zaburzeniami błędnika. Bardzo często przeziębienie i grypa rozpoczynają się właśnie w uchu środkowym, gdzie dochodzi do namnażania się bakterii powodujących rozwój infekcji. Zakraplanie ucha daje najlepsze efekty w ciągu pierwszych 12 godzin od wystąpienia objawów – uważa się, że w około 90% przypadków pozwala zapobiegać rozprzestrzenianiu się stanów zapalnych.

Środek może być bezpiecznie stosowany u dzieci, ponieważ nie osłabia ich wrodzonej odporności i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. U najmłodszych można używać zarówno 3% roztworu, jaki i słabszego, o stężeniu 1,5%. Nie wolno jednak płukać od razu ucha dziecka dużą ilością płynu, a zastosować krótki test – najpierw należy wlać jedną kropelkę i obserwować reakcję, uważając, czy nie występuje żaden ból. Jeżeli test wypadł pozytywnie, zakrapla się ucho około 3–4 kroplami. Płyn powinien pozostać w jego wnętrzu przez około 5 min., stąd lepiej ułożyć wcześniej dziecko wygodnie na boku. Nadmiar z ucha zewnętrznego można wytrzeć wacikiem (nie wolno używać patyczków do uszu, zwłaszcza wkładać ich do kanału ucha, który jest bardzo wrażliwy na uszkodzenia), czyszcząc w ten sposób małżowinę z nadmiaru woskowiny. Nie należy wpadać w panikę, kiedy po około minucie pojawiają się odgłosy syczenia – oznacza to, że woda utleniona zaczyna działać. To samo trzeba zrobić z drugim uchem, a całość zabiegów powtarzać co 2 godziny przez około 3 dni.

Płukanie można przeprowadzić tylko wówczas, kiedy jest pewność, że błona bębenkowa nie uległa perforacji, np. w wyniku długo trwającej lub powtarzającej się infekcji. W wielu przypadkach dochodzi bowiem do jej uszkodzenia, z którego można nie zdawać sobie sprawy. Wlanie w takiej sytuacji do środka zimnego płynu powoduje ból, dolegliwości związane z zaburzeniami błędnika, które mogą prowadzić do mdłości i wymiotów. Przy niepewności co do stanu wnętrza ucha wskazana jest konsultacja z pediatrą lub laryngologiem. Należy zasięgnąć opinii lekarza także, jeśli mimo zastosowania kuracji na początku infekcji objawy nie ustąpią lub gdy wykraplanie wody utlenionej do uszu powoduje dotkliwy ból.

W przypadku dorosłych osób zabieg wygląda podobnie.

Dlaczego używanie patyczków do czyszczenia uszu może być niebezpieczne odpowiedz znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Dlaczego używanie patyczków do czyszczenia uszu może być niebezpieczne? Źródło: 36,6

Czyszczenie uszu wodą utlenioną

Woda utleniona przez swoje właściwości odkażające i zwalczające drobnoustroje jest dobrym preparatem do czyszczenia uszu zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zawsze należy pamiętać o przestrzeganiu terminu ważności otwartej butelki, ponieważ związek chemiczny szybko się utlenia, a co za tym idzie, traci lecznicze właściwości. Małżowinę można czyścić wacikiem nasączonym w płynie.

Wodą utlenioną można udrożnić ucho zatkane woskowiną i jednocześnie pozbyć się niechcianych drobnoustrojów. W tym celu należy przygotować roztwór składający się z łyżki wody utlenionej i pół szklanki zwykłej ciepłej wody. Taką miksturę aplikuje się do ucha za pomocą gruszki – woskowina zostanie zmiękczona i można ją wówczas łatwo usunąć. Jeżeli taki zabieg nie pomoże, konieczne jest kupienie w aptece specjalistycznego preparatu do rozpuszczania złogów i stosowanie go zgodnie ze wskazaniami producenta. Jeśli dolegliwości mimo to nie ustąpią, konieczna jest konsultacja laryngologiczna.

Wątpliwości co do skuteczności wody utlenionej

Najnowsze badania naukowe oraz doświadczenie lekarzy wskazują na fakt, że woda utleniona nie powinna być stosowana jako środek dezynfekujący. Okazuje się bowiem, że nadtlenek wodoru, bez względu na stężenie, działa silnie drażniąco na żywe komórki. W przypadku ran i skaleczeń udowodniono, że woda utleniona wręcz spowalnia gojenie się ran, co przekłada się na większe ryzyko infekcji. Płukanie ucha (kanału słuchowego) wodą utlenioną do niedawna traktowane było jako bardzo dobra metoda na walkę z nadmiarem woskowiny. Aktualnie zalecane jest jednak przed wdrożeniem tego typu terapii skonsultowanie się ze swoim lekarzem rodzinnym.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
528
39
Polecamy
Krople do uszu – z antybiotykiem, bez recepty, dla dzieci i dorosłych
Krople do uszu – z antybiotykiem, bez recepty, dla dzieci i dorosłych TVN zdrowie
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho? TVN zdrowie
Woda z solą himalajską lub morską – którą wybrać i jak stosować?
Woda z solą himalajską lub morską – którą wybrać i jak stosować? Dzień Dobry TVN
Jak prawidłowo czyścić uszy? 
Jak prawidłowo czyścić uszy?  Dzień Dobry TVN
Komentarze (8)
Tom
Nie stosować żadnej wody utlenionej!!!Ja załatwiłem sobie tak florę w uszach, że przez dwa lata nie miałem normalnego wosku...Uszy są bardzo delikatne i tak je trzeba traktować.Pozdrawiam.
Czytaj całość
Patryk
Kochani to nic takiego. Ja też to stosuję. Mój bratanek miał operację na ucho i też miał polecenie płukania ucha wodą utlenioną. Ja stosuję to zamiast patyczków . Wlewamy czekam kilka minut i wylewam na papier cały syf z ucha. Nadal żyję.
Czytaj całość
a2
jak nie ma wody utlenionej można wlać zwykłej ciepłej i ból znika
Czytaj całość
Aśka
Ja stosuje u dzieci z bardzo dobrymi rezultatami na przeziębienia. Poza tym pomogło bardzo córce 4lata jak miała ogromny ból ucha i po pierwszej aplikacji kilku kropel do dziś nie ma problemu, ma 5 i pół. Polecam
Czytaj całość
As
STOSUJE U SIEBIE U DZIECI "SPRZEDAŁEM " PATENT WIELU ZNAJOMYM-KAZDY W SZOKU JAK PO JEDNEJ ALPIKACJI- PRZYMULNIE PRZEZIEBIOEBIOWE ZNIKA, ODTYKA SIE NOS I NIE LECA WDOSNISTE GILE... :):) NIKOMU NIGY NIC SIE NIE STAŁO ! :)
Czytaj całość
Baśka25
Chyba ym sie nie porwała na zapuszczanie wody utlenionej do ucha. Jaga - mam tak samo. parafina jak są zatkane i tyle!
Czytaj całość
Jaga79
Słyszałam kiedyś o czymś takim, ale muszę przyznać, że wlewanie czegokolwiek do ucha wywołuje u mnie ciarki na plecach. Boję się, że płyn dostanie się gdzieś, gdzie nie powinien. Zdaje sobie sprawę, że lęk jest trochę absurdalny, bo raczej nic nie może się stać, jeśli taki zabieg wykonuje się prawidłowo. Mimo to bardzo się boję takich terapii.
Czytaj całość
Jan58
Pierwsze slysze o czyms takim. Za moich czasow na problemy z uszami stosowalo sie olejek kamforowy. Uzywała go jeszcze moja matka
Czytaj całość
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby