Polub nas na Facebooku
Czytasz: Włosy łonowe – jakie pełnią funkcje i kiedy się pojawiają? Pielęgnacja owłosienia łonowego
menu
Polub nas na Facebooku

Włosy łonowe – jakie pełnią funkcje i kiedy się pojawiają? Pielęgnacja owłosienia łonowego

Depilacja bikini, depilacja woskiem strefy bikini.

Fot. Yuri_Arcurs / Getty Images

Włosy łonowe uważa się za jeden z pierwszych sygnałów wchodzenia w okres dojrzewania. Specjaliści wymieniają wiele rozmaitych pełnionych przez nie funkcji: termoprotekcyjną, ozdobną, ochronną przed urazami w trakcie stosunku. Ponadto owłosienie łonowe jest magazynem feromonów.

Włosy łonowe u przedstawicieli obu płci to kwestia sporna. Jedni systematycznie je usuwają, drudzy poddają zabiegom fryzjerskim – przycinają i farbują, jeszcze inni pozostawiają zupełnie naturalne. Istnieje wiele sposobów usunięcia owłosienia łonowego, m.in.: golenie, depilacja woskiem, kremem lub cukrowa czy zabiegi laserowe. Coraz częściej spotyka się dedykowane owłosieniu łonowemu kosmetyki.

Włosy łonowe – rozwój

Włosy łonowe porastają okolice zarówno męskich, jak i żeńskich narządów płciowych. Owłosienie łonowe obok włosów pod pachami pojawia się na etapie dojrzewania. Kiedy zaczynają rosnąć włosy łonowe? Pierwsze włosy wyrastają w wieku około 13 lat. Uważa się je za trzeciorzędowe cechy płciowe. Są inaczej zbudowane niż włosy na głowie – mocniejsze, grubsze, rosną pod kątem, co powoduje ich skręt. Kolor włosów łonowych jest z reguły ciemniejszy niż pozostałego owłosienia na ciele. Dodatkowo zaznaczyć trzeba, że znacznie bujniejsze owłosienie łonowe występuje u mężczyzn. Jest to wynik większej ilości hormonów androgennych w ich organizmie.

Czy jesteś zwolenniczką całkowitej depilacji okolic intymnych?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Po co są włosy łonowe?

Włosy łonowe pełnią rozmaite funkcje. Jednym z głównych ich zadań jest termoochrona, czyli zapewnienie ciepła szybko ulegającym wychłodzeniu narządom rozrodczym. Zdaniem części badaczy włosy ograniczają narażenie narządów intymnych na różne zanieczyszczenia. Z kolei inni uważają, że nadmierne owłosienie łonowe to doskonałe środowisko dla rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych, a zwłaszcza bakterii i grzybów, które doprowadzić mogą do powstania infekcji intymnych. Podczas stosunku płciowego włosy zmniejszają tarcie i chronią przed podrażnieniami i urazami – są barierą między stykającymi się ciałami. Stanowią źródło feromonów, czyli związków decydujących o atrakcyjności płciowej. Gruczoły umiejscowione w skórze produkującej włosy wytwarzają feromony, a włosy zatrzymują je i wzmacniają zapach tego wabika seksualnego. Odpowiednio pielęgnowane włosy łonowe mogą pełnić funkcję ozdobną. W niektórych regionach świata są oznaką płodności i atrakcyjności.

Czy golić włosy łonowe?

Włosy łonowe mają zwolenników i przeciwników. Ci pierwsi podkreślają, że usuwanie włosów łonowych może doprowadzić do podrażnień skóry objawiających się zaczerwienieniem, swędzeniem, uczuciem szczypania. Dodatkowo golenie wiąże się z ryzykiem wrastania włosów łonowych, co może predysponować do powstania stanu zapalnego. Przeciwnicy wśród głównych argumentów wymieniają większą higienę, utrzymujące się dłużej uczucie świeżości czy lepsze prezentowanie się w bieliźnie wykonanej z delikatnego materiału. Ponadto usuwanie włosów łonowych traktują jako próbę walki z nieubłaganym upływem lat – włosy te wzrastają i gęstnieją z wiekiem. Według niektórych mężczyzn owłosienie łonowe kobiet wpływa negatywnie na ich poziom atrakcyjności.

Jak pozbyć się włosów łonowych?

Golenie włosów łonowych maszynką to jeden z najprostszych, najszybszych, najtańszych, ale i najmniej efektywnych sposobów. Włosy odrastają już po 2–3 dniach. Razem z golarką koniecznie stosować trzeba piankę do golenia. Zdecydowanie droższy, ale zapewniający efekt na kilka lat, jest zabieg laserem. Inną propozycją jest woskowanie, które usuwa włosy razem z cebulkami, a rezultat utrzymuje się przez kilka tygodni. Niestety zabieg jest dość bolesny. Coraz bardziej popularna staje się depilacja cukrowa. Uważa się ją za mniej nieprzyjemną i łagodniejszą dla skóry od woskowania. Oparta jest na naturalnych składnikach. Możliwy do użycia jest też krem do depilacji.

Zobaczcie, kto może skorzystać z zabiegu depilacji laserowej:

Zobacz film: Depilacja laserowa - kto może z niej skorzystać? Źródło: Klinika urody

Jakie są techniki depilacji? Najbardziej znane to:

  • depilacja francuska – włosy usuwa się z linii bikini i pachwin,
  • depilacja brazylijska – włosy usuwa się ze wzgórka łonowego (do określonego kształtu), z warg sromowych, rowka pomiędzy pośladkami,
  • depilacja hollywoodzka, czyli całkowite usunięcie włosów.

Włosy łonowe – fryzury

Fryzurę na włosach łonowych można wykonać samemu lub skorzystać z usług specjalisty. W warunkach domowych wykorzystać w tym celu można małe nożyczki kosmetyczne lub trymer czy depilator. Najpopularniejsze wzory przycinania włosów łonowych to: skierowana w dół strzałka lub trójkąt, księżyc, koło, serce, litera T, koniczyna, pasek poziomy, dwa równoległe pasy pionowe. Możliwe jest także farbowanie włosów łonowych. Profesjonalne farby dostępne są w rozmaitych wariantach kolorystycznych, w tym w: różowym, czerwonym, niebieskim, żółtym. Dodatkowo pozbawione włosów miejsca przyozdabiane są brokatem lub kryształkami. Za prekursorkę tzw. vajazzlingu uważa się aktorkę Jennifer Love Hewitt.

Kosmetyki do włosów łonowych

Od niedawna na rynku dostępne są kosmetyki (szampony, odżywki) specjalnie przeznaczone do pielęgnacji włosów łonowych. Ze względu na dużą wrażliwość okolic intymnych są naturalne, a w ich składzie znajduje się m.in. olejek z jojoby, drzewa herbacianego, pestek winogron czy nasion szałwii. Kosmetyki tego typu można nabyć w wybranych drogeriach i dzięki sprzedaży online.

Bibliografia:

1. Pawłowski B., Biologia atrakcyjności człowieka, Warszawa, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2009.

2. Szybowska A., Włosy. Kulturowe reprezentacje owłosienia nagiej małpy, „Teksty z Ulicy. Zeszyt Memetyczny”, 2016, 17, s. 121–147.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
0
Polecamy
Szampon wzmacniający przeciw wypadaniu włosów jako wsparcie w walce z problemem
Szampon wzmacniający przeciw wypadaniu włosów jako wsparcie w walce z problemem Dzień Dobry TVN
Jakie szampony na porost włosów naprawdę działają?
Jakie szampony na porost włosów naprawdę działają? Dzień Dobry TVN
Włosy pod pachami – jakie pełnią funkcję? Moda na owłosione pachy
Włosy pod pachami – jakie pełnią funkcję? Moda na owłosione pachy TVN zdrowie
Depilacja okolic intymnych u kobiet i mężczyzn – bikini francuskie, brazylijskie, hollywoodzkie i depilacja odbytu
Depilacja okolic intymnych u kobiet i mężczyzn – bikini francuskie, brazylijskie, hollywoodzkie i depilacja odbytu TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?