Polub nas na Facebooku
Czytasz: Włókniak twardy – co to jest? Jak usunąć włókniak twardy na nodze?
menu
Polub nas na Facebooku

Włókniak twardy – co to jest? Jak usunąć włókniak twardy na nodze?

NAN

Fot: kei907 / fotolia.com

Włókniak twardy to łagodny nowotwór, który występuje na skórze – najczęściej zlokalizowany jest na górnych i dolnych kończynach. Jest to zmiana nabyta, która pojawia się m.in. w wyniku urazu, ukąszenia bądź stanu zapalnego. Włókniaki twarde nie powinny budzić obaw, ale jeśli powodują dyskomfort bądź zmieniają swój kształt lub rozmiar, powinny zostać usunięte.

Włókniak twardy to zmiana skórna, która może pojawiać się wraz z biegiem lat bądź pod wpływem np. zmian hormonalnych. Najczęściej występuje pojedynczo, inaczej niż występujący w grupach włókniak miękki. Aby zapobiec jego powstawaniu, należy nosić luźną odzież i pamiętać o odpowiedniej dezynfekcji ran. Jeśli włókniak twardy powoduje dyskomfort, można usunąć go definitywnie i skutecznie poprzez zabieg chirurgiczny, krioterapię lub za pomocą lasera – istnieje wiele metod, które pozwalają się pozbyć włókniaków.

Włókniak twardy – co to jest?

Włókniak twardy to zmiana patologiczna o łagodnym charakterze zbudowana z włókien kolagenowych i komórek tkanki łącznej. Ten rodzaj narośli nowotworowej zazwyczaj ma kształt kulistych, workowatych guzków i może mieć różny rozmiar – od 2 mm do 5 cm. Włókniak twardy, będący guzem występującym najczęściej na kończynach, jest twardy w dotyku, ma ciemny kolor (brązowy, czarny) i, w przeciwieństwie do włókniaków miękkich, występuje pojedynczo. Podczas badania nie daje się ucisnąć, a także przesuwa się w obrębie tkanki podskórnej względem podłoża. Zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dlatego często może nie być zauważony przez wiele lat.

Włókniak twardy na nodze

Włókniaki twarde rzadko występują w grupie, dlatego też pojedyncze mogą osiągać duże rozmiary. Są to narośle, które najczęściej występują w obrębie kończyn górnych i dolnych. Najczęściej pojawiają się na nodze i udzie, rzadziej na tułowiu i twarzy. Warto podkreślić, że włókniak twardy na nodze, tułowiu bądź twarzy może być duży i przez to przyczyniać się do dyskomfortu – należy wtedy udać się do specjalisty, który po diagnostyce podejmie decyzję, czy lepiej go usunąć czy też wystarczy go obserwować.

Włókniaki, czyli co? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Włókniaki - czym są? Źródło: 36,6.

Włókniaki twarde – jakie są przyczyny ich powstawania?

Włókniaki twarde najczęściej powstają na skutek stanów zapalnych, np. zapalenia mieszków włosowych. Inną przyczyną ich powstawania są wszelkiego rodzaju urazy. Można zaliczyć do nich np. ukąszenia owadów czy też pęknięcie kurzajki. Ponadto mogą one wpływać na zwiększanie się już istniejących włókniaków twardych. Dodatkowo do przyczyn ich powstawania można jeszcze zaliczyć: czynniki genetyczne, niektóre stany chorobowe (cukrzyca, otyłość), zespół Recklinghausena (choroba genetyczna objawiającą się m.in. zmianami skórnymi) i zaburzenia hormonalne (w tym ciąża). Warto jednak podkreślić, że większość włókniaków twardych ma charakter nabyty.

Włókniak twardy – usuwanie. Czy należy go leczyć?

Włókniak twardy często nie daje żadnych symptomów, dlatego też może nie zostać wykryty nawet przez wiele lat. Jeśli jednak osiąga znaczny rozmiar, warto pomyśleć o udaniu się do specjalisty. W większości przypadków nie trzeba podejmować leczenia, a wystarczy jedynie okresowa obserwacja zmiany skórnej. Jeśli włókniak twardy jest przyczyną dyskomfortu, można zdecydować się na jego usunięcie. Metod jest wiele, co przekłada się na skuteczne i definitywne pozbycie się go. Do sposobów usuwania tego typu narośli zalicza się m.in.:

  • usunięcie chirurgiczne – dzięki tej metodzie włókniak może zostać w całości poddany badaniu histopatologicznemu,
  • krioterapia – jest to mało inwazyjna metoda, która dzięki wymrażaniu zmiany skórnej usuwa ją bez pozostawiania blizn,
  • laseroterapia – to metoda, która dzięki wiązce lasera wymusza przemianę wody śródkomórkowej w parę wodną, co prowadzi do usunięcia włókniaka bez ryzyka powstania blizn,
  • elektrokoagulacja – metoda, która pod wpływem przepływu prądu zwiększa temperaturę skóry i umożliwia bezbolesne usunięcie włókniaka twardego.

Jak wygląda zabieg usunięcia włókniaka? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

    Zpbacz film: Włókniaki - jak się je usuwa? Źródło: 36,6.

    W jaki sposób uniemożliwić powstawanie włókniaków?

    Włókniaki twarde to w większości nabyte narośle skórne. Możliwe jest dziedziczenie predyspozycji do ich powstawania (jeśli dziadkowie i rodzice je mieli, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą je miały również dzieci), jednak w większości przypadków włókniaki powstają na skutek np. stanów zapalnych, urazów itp. Dlatego też bardzo ważne jest, aby nosić luźną odzież, głównie bieliznę uniemożliwiającą ocieranie skóry, które może prowadzić do powstawania włókniaków. Warto również pamiętać o odpowiedniej dezynfekcji miejsc, w których doszło do urazów – ukąszeń, zranień itp. Niezwykle ważne jest również odkażenie cery po goleniu. Dotyczy to głównie skóry pod pachami i na twarzy. Takie działania przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka powstawania włókniaków.

    Czy artykuł okazał się pomocny?
    Tak Nie
    204
    13
    Polecamy
    Co to jest włókniak?
Jak usunąć włókniaki w piersiach, na szyi i na skórze?
    Co to jest włókniak? Jak usunąć włókniaki w piersiach, na szyi i na skórze? TVN zdrowie
    Dermatofibroma, czyli włókniak twardy.
Jak go rozpoznać i leczyć?
    Dermatofibroma, czyli włókniak twardy. Jak go rozpoznać i leczyć? TVN zdrowie
    Laser i inne sposoby usuwania pieprzyków
    Laser i inne sposoby usuwania pieprzyków Dzień Dobry TVN
    Jak mądrze przygotować się do lata i uchronić przed czerniakiem?
    Jak mądrze przygotować się do lata i uchronić przed czerniakiem? Dzień Dobry TVN
    Komentarze (4)
    Marek~
    W końcu sensownie i jasno.
    Czytaj całość
    Kina00
    Dziękuje za pełną i zrozumiałą wypowiedź
    Czytaj całość
    Tom
    Dziękuję za wyczerpujący temat artykuł
    Czytaj całość
    Bella
    Dziękuję -jeden z lepszych artykułów na ten temat
    Czytaj całość
    Nie przegap
    Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
    Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
    Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
    Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
    Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
    Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
    Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
    Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
    Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
    Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
    Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
    Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty