Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wlewy witaminowe – czy to bezpieczne? 
menu
Polub nas na Facebooku

Wlewy witaminowe – czy to bezpieczne? 

Kroplówka

Fot: GettyImages-Arctic Images

Wlewy witaminowe stały się popularną metodą leczenia wielu dolegliwości, zdaniem niektórych leczą też nowotwory. Wlewy dożylne to koktajle z minerałami i witaminami, czasem z glukozą. Choć rzeczywiście poprawiają kondycję włosów i paznokci, przypisywanie im cudownych właściwości może być groźne.

Kroplówki witaminowe znane są już od lat 50. XX wieku, a wprowadził je lekarz John Myers. Wlew dożylny zawierał głównie witaminę C, witaminy z grupy B, a także wapń i magnez. Ta mieszanka pomagała łagodzić skutki przemęczenia organizmu, redukowała stres i rozluźniała. Taka forma terapii najbardziej przypadła do gustu gwiazdom Hollywood, stając się remedium na złe samopoczucie po długich imprezach. Z czasem koktajle wzbogacono o kolejne witaminy.

Czym są wlewy witaminowe?

Kroplówki z witaminami i minerałami wprowadzane są bezpośrednio do krwiobiegu, dzięki czemu skutki ich podania pojawiają się niemal natychmiast. Efektem jest poprawa samopoczucia, przypływ energii, a w dłuższej perspektywie poprawa stanu włosów, paznokci i skóry. 

Wlewy witaminowe stawiają na nogi osoby, które spożyły większą ilość alkoholu albo mają za sobą nieprzespaną noc. Najnowsze kroplówki wzbogacono o kolejne ważne dla zdrowia witaminy i składniki mineralne. Koktajl zawiera sól fizjologiczną, witaminę C, B, A, D i E. Ponadto znajduje się w nim magnez, wapń, sód, biotynę oraz kwas foliowy. Skład wlewów witaminowych może być dobrany indywidualnie do potrzeb pacjenta. 

Powstaje coraz więcej miejsc, w których wykonuje się wlewy dożylne – to wyspecjalizowane kliniki lub tzw. bary. Pacjenci mogą wybrać koktajl antystresowy, anti-aging, dodających wigoru lub działających regeneracyjnie.

Duże zainteresowanie wzbudzają wlewy z witaminy C, które zaczęto stosować jako terapię przeciwnowotworową. Zastosowanie witaminy C jako cudownego leku na raka podzieliło środowisko medyczne. Część naukowców uważa, że to metoda na leczenie chorych na raka, jednak onkolodzy sugerują, że w niektórych przypadkach wlewy mogą zaszkodzić, zamiast pomóc leczyć. 

Żadna z przeprowadzonych prób nie potwierdziła skuteczności terapii wlewami dożylnymi z witaminą C. Choć niektóre z badań pokazują, że podawanie witaminy C w połączeniu z chemioterapią może wspierać leczenie nowotworu, inne eksperymenty każą przypuszczać, że duże dawki tej witaminy mogą prowadzić do namnażania się i rozprzestrzeniania komórek nowotworowych. 

Na podstawie przeprowadzanych analiz można również wysnuć teorię, że stosowanie wlewów z witaminy C przy niektórych rodzajach nowotworu może nawet zmniejszyć skuteczność chemioterapii, co prowadzi do dalszego rozwoju choroby. Odnotowano niekorzystne działanie witaminy C podawanej wraz z lekami stosowanymi przy czerniaku, szpiczaku mnogim, chłoniaku, ostrej białaczce szpikowej.

Czy wlewy dożylne są bezpieczne?

Witaminy są zazwyczaj podawane, jeśli występują niedobory – w takiej sytuacji stosuje się suplementację lub uzupełnia braki poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety. Nie ma konieczności stałego dostarczania witamin w dużych dawkach, jeśli dieta jest zbilansowana. Przyjmowane w postaci tabletek ulegają strawieniu, wchłonięciu itd., dlatego organizm ludzki nie jest w stanie wykorzystać podanej dawki w całości. 

W przypadku wlewów natomiast, kiedy składniki dostają się bezpośrednio do krwiobiegu, rezultat jest niemal natychmiastowy. Czy taki sposób podania witamin jest konieczny i bezpieczny? Trzeba pamiętać, że pierwszym sposobem leczenia jest doustne przyjęcie preparatów, a dopiero w dalszej kolejności można wykonać wlew dożylny. 

Każde dożylne podanie koktajlu (wkłucie) powoduje naruszenie ciągłości tkanek, a im częściej jest wykonywane, tym poważniejsze mogą być konsekwencje (może np. dojść do zapalenia żył). Dostarczanie większej ilości witamin w formie wlewu czasami prowadzi także do rozwoju groźnej hiperwitaminozy.

Wlewy witaminowe – modna terapia

Wlewy witaminowe to moda, która przywędrowała do Polski z Zachodu. Najczęściej stosowane są przez sportowców i gwiazdy show-biznesu. Niektóre z nich mają za zadanie usprawnić funkcjonowanie mózgu i całego układu nerwowego, inne służą oczyszczeniu, nawodnieniu oraz podniesieniu odporności organizmu. 

Wlewy mają działać odmładzająco, odchudzająco, regeneracyjnie, a także poprawiać wydajność, sprawność seksualną oraz kondycję włosów, paznokci i skóry. Dużym powodzeniem cieszą się wlewy antykacowe, uzupełniające niedobory witaminy C i amidyny. Podanie dożylne koktajlu to zabieg trwający 30–60 minut, którego efekty odczuwalne są natychmiast. Za wlew witaminowy można zapłacić nawet kilkaset złotych.

Zobacz czy wlewy witaminowe są bezpieczne:

Zobacz film: Moda na wlewy witaminowe Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
77
7
Polecamy
Wlewy witaminowe. Hit czy wielkie oszustwo?
Wlewy witaminowe. Hit czy wielkie oszustwo? Dzień Dobry TVN
Ziemia okrzemkowa – jak ją stosować i jakie ma właściwości?
Ziemia okrzemkowa – jak ją stosować i jakie ma właściwości? Dzień Dobry TVN
Czy witamina C jest lekiem na raka? Skuteczność metody
Czy witamina C jest lekiem na raka? Skuteczność metody TVN zdrowie
Witamina B8 - działanie, skutki uboczne i dawkowanie
Witamina B8 - działanie, skutki uboczne i dawkowanie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Pierwsza pomoc przy problemach ze skórą. Jak dbać o skórę, która wymaga szczególnej pielęgnacji? 
Pierwsza pomoc przy problemach ze skórą. Jak dbać o skórę, która wymaga szczególnej pielęgnacji?  Materiał sponsorowany