Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wlewy witaminowe – czy to bezpieczne? 
menu
Polub nas na Facebooku

Wlewy witaminowe – czy to bezpieczne? 

Kroplówka

Fot: GettyImages-Arctic Images

Wlewy witaminowe stały się popularną metodą leczenia wielu dolegliwości, zdaniem niektórych leczą też nowotwory. Wlewy dożylne to koktajle z minerałami i witaminami, czasem z glukozą. Choć rzeczywiście poprawiają kondycję włosów i paznokci, przypisywanie im cudownych właściwości może być groźne.

Kroplówki witaminowe znane są już od lat 50. XX wieku, a wprowadził je lekarz John Myers. Wlew dożylny zawierał głównie witaminę C, witaminy z grupy B, a także wapń i magnez. Ta mieszanka pomagała łagodzić skutki przemęczenia organizmu, redukowała stres i rozluźniała. Taka forma terapii najbardziej przypadła do gustu gwiazdom Hollywood, stając się remedium na złe samopoczucie po długich imprezach. Z czasem koktajle wzbogacono o kolejne witaminy.

Czym są wlewy witaminowe?

Kroplówki z witaminami i minerałami wprowadzane są bezpośrednio do krwiobiegu, dzięki czemu skutki ich podania pojawiają się niemal natychmiast. Efektem jest poprawa samopoczucia, przypływ energii, a w dłuższej perspektywie poprawa stanu włosów, paznokci i skóry. 

Wlewy witaminowe stawiają na nogi osoby, które spożyły większą ilość alkoholu albo mają za sobą nieprzespaną noc. Najnowsze kroplówki wzbogacono o kolejne ważne dla zdrowia witaminy i składniki mineralne. Koktajl zawiera sól fizjologiczną, witaminę C, B, A, D i E. Ponadto znajduje się w nim magnez, wapń, sód, biotynę oraz kwas foliowy. Skład wlewów witaminowych może być dobrany indywidualnie do potrzeb pacjenta. 

Powstaje coraz więcej miejsc, w których wykonuje się wlewy dożylne – to wyspecjalizowane kliniki lub tzw. bary. Pacjenci mogą wybrać koktajl antystresowy, anti-aging, dodających wigoru lub działających regeneracyjnie.

Duże zainteresowanie wzbudzają wlewy z witaminy C, które zaczęto stosować jako terapię przeciwnowotworową. Zastosowanie witaminy C jako cudownego leku na raka podzieliło środowisko medyczne. Część naukowców uważa, że to metoda na leczenie chorych na raka, jednak onkolodzy sugerują, że w niektórych przypadkach wlewy mogą zaszkodzić, zamiast pomóc leczyć. 

Żadna z przeprowadzonych prób nie potwierdziła skuteczności terapii wlewami dożylnymi z witaminą C. Choć niektóre z badań pokazują, że podawanie witaminy C w połączeniu z chemioterapią może wspierać leczenie nowotworu, inne eksperymenty każą przypuszczać, że duże dawki tej witaminy mogą prowadzić do namnażania się i rozprzestrzeniania komórek nowotworowych. 

Na podstawie przeprowadzanych analiz można również wysnuć teorię, że stosowanie wlewów z witaminy C przy niektórych rodzajach nowotworu może nawet zmniejszyć skuteczność chemioterapii, co prowadzi do dalszego rozwoju choroby. Odnotowano niekorzystne działanie witaminy C podawanej wraz z lekami stosowanymi przy czerniaku, szpiczaku mnogim, chłoniaku, ostrej białaczce szpikowej.

Czy wlewy dożylne są bezpieczne?

Witaminy są zazwyczaj podawane, jeśli występują niedobory – w takiej sytuacji stosuje się suplementację lub uzupełnia braki poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety. Nie ma konieczności stałego dostarczania witamin w dużych dawkach, jeśli dieta jest zbilansowana. Przyjmowane w postaci tabletek ulegają strawieniu, wchłonięciu itd., dlatego organizm ludzki nie jest w stanie wykorzystać podanej dawki w całości. 

W przypadku wlewów natomiast, kiedy składniki dostają się bezpośrednio do krwiobiegu, rezultat jest niemal natychmiastowy. Czy taki sposób podania witamin jest konieczny i bezpieczny? Trzeba pamiętać, że pierwszym sposobem leczenia jest doustne przyjęcie preparatów, a dopiero w dalszej kolejności można wykonać wlew dożylny. 

Każde dożylne podanie koktajlu (wkłucie) powoduje naruszenie ciągłości tkanek, a im częściej jest wykonywane, tym poważniejsze mogą być konsekwencje (może np. dojść do zapalenia żył). Dostarczanie większej ilości witamin w formie wlewu czasami prowadzi także do rozwoju groźnej hiperwitaminozy.

Wlewy witaminowe – modna terapia

Wlewy witaminowe to moda, która przywędrowała do Polski z Zachodu. Najczęściej stosowane są przez sportowców i gwiazdy show-biznesu. Niektóre z nich mają za zadanie usprawnić funkcjonowanie mózgu i całego układu nerwowego, inne służą oczyszczeniu, nawodnieniu oraz podniesieniu odporności organizmu. 

Wlewy mają działać odmładzająco, odchudzająco, regeneracyjnie, a także poprawiać wydajność, sprawność seksualną oraz kondycję włosów, paznokci i skóry. Dużym powodzeniem cieszą się wlewy antykacowe, uzupełniające niedobory witaminy C i amidyny. Podanie dożylne koktajlu to zabieg trwający 30–60 minut, którego efekty odczuwalne są natychmiast. Za wlew witaminowy można zapłacić nawet kilkaset złotych.

Zobacz czy wlewy witaminowe są bezpieczne:

Zobacz film: Moda na wlewy witaminowe Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
79
8
Polecamy
Czy witamina C jest lekiem na raka?
Skuteczność metody
Czy witamina C jest lekiem na raka? Skuteczność metody TVN zdrowie
Zioła na wątrobę i trzustkę, które warto stosować
Zioła na wątrobę i trzustkę, które warto stosować Dzień Dobry TVN
Sok z grejpfruta – jakie daje korzyści?
Czy każdy może go pić?
Sok z grejpfruta – jakie daje korzyści? Czy każdy może go pić? Dzień Dobry TVN
Jak leczyć raka?
Czy metody alternatywne są skuteczne?
Nie ryzykuj!
Jak leczyć raka? Czy metody alternatywne są skuteczne? Nie ryzykuj! TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?