Polub nas na Facebooku
Czytasz: Właściwości lecznicze i zastosowanie w medycynie karbieńca pospolitego
menu
Polub nas na Facebooku

Właściwości lecznicze i zastosowanie w medycynie karbieńca pospolitego

Roślina karbieniec pospolity

Fot. Whiteway / Getty Images

Karbieniec pospolity jest rośliną należącą do rodziny mięty. Znaleźć go można w Azji i Europie na terenach bagiennych oraz błotnistych, bogatych w związki azotu. W zielarstwie często jest stosowany jako alternatywa dla mięty. 

W skład karbieńca pospolitego wchodzi wiele związków chemicznych oraz substancji, które uruchamiają w ludzkim organizmie mechanizmy odpowiedzialne za obniżenie poziomu hormonów. Roślina wykazuje również działanie uspokajające. Główną substancją czynną odpowiedzialną za właściwości lecznicze tego zioła jest lykopina.

Czym jest karbieniec pospolity?

Karbieniec pospolity należy do rodziny jasnotowatych i jest ziołem wieloletnim. W przeszłości był stosowany głównie w leczeniu dolegliwości ze strony układu oddechowego, którym towarzyszy uporczywy i męczący kaszel.

Najprawdopodobniej dawniej cyganie pozyskiwali z karbieńca pospolitego barwnik, w celu przyciemnienia swojej skóry, dlatego niekiedy nazywa się tę roślinę cygańskim ziołem. Jest byliną, a właściwie hydrofitem, z długimi i białymi rozłogami, które wyrastają z łodygi i kłącza. Osiąga od 30 do 80 cm. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia, a następnie owocuje do końca października. Warunkiem prawidłowego wzrostu jest wilgotne środowisko. Rośnie na wszystkich rodzajach gleb, bez względu na poziom pH. Cechą charakterystyką jego kwiatów jest obecność u podstawy dwóch prążkowanych ramion. Karbieniec pospolity można znaleźć na bagnach, szuwarach oraz miejscach błotnistych. W lecznictwie wykorzystuje się liście i kwiaty tego zioła.

Łodyga karbieńca jest rozgałęziona oraz wzniesiona, liście ułożone na krzyż, niewielkie, szeroko lancetowate lub eliptyczne, o długości od 4 do 10 cm, a kwiaty zlokalizowane są w górnej części liści, z dwoma wyraźnymi pręcikami.

Karbieniec pospolity jest źródłem wielu fitochemicznych substancji, które mają pozytywny wpływ na zdrowie. Te substancje to m.in.: lykopina, kwas lithospermic, kwas kofeinowy, rozmarynowy, ellagiczny, chlorogenowy, licznych olejków eterycznych oraz magnezu i żywice.

Kiedy warto leczyć się ziołami? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn

Karbieniec pospolity: właściwości lecznicze

Główne właściwości lecznicze karbieńca pospolitego, wynikające z obecności kwasów oraz lithospermy, to: uspokajające, metaboliczne, przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe, tonizujące i przeciwkrwotoczne. Zawarte w ziele kwasy wpływają też pobudzająco na gruczoły płciowe. Dodatkowo wyniki eksperymentalnych badań wykazały działanie lecznicze na układ podwzgórzowo-przysadkowy i układ moczowy.

Karbieniec pospolity: zastosowanie

Karbieniec pospolity jest wykorzystywany w różnych dziedzinach medycyny. Stosuje się go w leczeniu:

  • gruźlicy, której towarzyszy krwawienie z płuc;
  • zaburzeń gruczołu tarczowego, głównie nadczynności tarczycy i objawów jej towarzyszących, gdyż karbieniec hamuje przemianę jodu wewnątrz gruczołu, przez co zostaje zahamowane wiązanie przeciwciał przeciwtarczycowych, dodatkowo obniża się poziom tyroksyny, który jest podstawowym hormonem tarczycowym. Roślina łagodzi też nieprzyjemne objawy, takie jak: kołatanie serca, nadmierne pocenie się, nadpobudliwość, spadek masy ciała, bezsenność oraz uczucie niepokoju i stany lękowe;
  • chorób, którym towarzyszą stany lękowe – zarówno świeże, jak i suszone zioło wykazuje właściwości uspokajające oraz tonujące. Niekiedy jest zalecane podczas leczenia bezsenności;
  • niektóre choroby lub zaburzenia układu krążenia, którym towarzyszy częstoskurcz i kołatania serca – karbieniec normalizuje tętno;
  • nadczynności gruczołów płciowych – ze względu na skład zioła substancje w nim zawarte regulują czynność gruczołów, zazwyczaj obniżając poziom niektórych hormonów, w tym również płciowych.

Karbieniec pospolity znalazł zastosowanie także w leczeniu: otyłości, zaburzeń przemiany materii, objawów choroby Gravesa-Basedowa oraz drgawek. Karbieniec pospolity jako cała roślina ma działanie hipoglikemiczne. Można również wykonywać okłady z zioła w czasie leczenia otarć czy ran. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do stosowania tego zioła są: niedoczynność tarczycy oraz ciąża.

Karbieniec pospolity: nalewka

Karbieniec pospolity może być podawany w tabletkach, jako napar, jednak najbardziej popularną metodą podawania jest nalewka. Stosuje się ją głównie w leczeniu nadczynności tarczycy. Początkowo zaleca się dawkowanie: 5 kropli 3 razy dziennie. Z czasem można zwiększać dawkę do 60 kropli na dobę. Z kolei napar początkowo należy pić raz dziennie, po czasie można zwiększyć częstotliwość do dwóch dawek na dzień. Taka terapia nie powinna przekraczać okresu 3 miesięcy. W przypadku suplementacji w formie tabletek doustnych należy zawsze dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta. Zazwyczaj zażywa się dwie tabletki dwa razy dziennie w czasie posiłku i popija dużą ilością wody.

Bibliografia:

  1. Grau J., Reinhard J. i in. Zioła i owoce leśne, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 1996.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
28
1
Polecamy
Tasznik pospolity – niezwykłe właściwości popularnego chwastu.
Kiedy warto go stosować?
Tasznik pospolity – niezwykłe właściwości popularnego chwastu. Kiedy warto go stosować? Dzień Dobry TVN
Jakie właściwości ma rdest ptasi?
Zastosowanie i działanie popularnego ziela
Jakie właściwości ma rdest ptasi? Zastosowanie i działanie popularnego ziela Dzień Dobry TVN
Jemioła pospolita – właściwości lecznicze i zastosowanie w medycynie
Jemioła pospolita – właściwości lecznicze i zastosowanie w medycynie TVN zdrowie
Serdecznik pospolity – właściwości i zastosowanie ziela
Serdecznik pospolity – właściwości i zastosowanie ziela TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?