Polub nas na Facebooku
Czytasz: Właściwości lecznicze i sposób przygotowania siemienia lnianego
menu
Polub nas na Facebooku

Właściwości lecznicze i sposób przygotowania siemienia lnianego

siemię lniane

Fot. LauriPatterson / Getty Images

Siemię lniane zazwyczaj wykorzystywane jest w domowym leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Nasiona lnu zwyczajnego zawierają antyoksydanty, cenne minerały i witaminy. Przygotowanie naparu z siemienia lnianego jest bardzo proste.

Len stosowany jest głównie w leczeniu i zapobieganiu zaparciom, wspomaga również proces odchudzania. Olej w nim zawarty powleka błonę śluzową przewodu pokarmowego. Niekiedy jest używany w leczeniu kaszlu oraz kataru, jednak len na katar rzadko jest stosowany. Wszystkie lecznicze właściwości zawarte są w nasionach lnu zwyczajnego, czyli w tak zwanym siemieniu lnianym. Można go nabyć w aptekach lub większych marketach.

Len – właściwości lecznicze

Len, a dokładnie jego nasiona powinny być stosowane przez osoby z nadwagą, napadami głodu, wysokim poziomem szkodliwego cholesterolu, cukrzycą czy wahaniami poziomu glukozy we krwi, problemami z cerą, skórą, włosami, paznokciami oraz z nawracającymi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego.

W ziarnach lnu zawartych jest wiele cennych dla zdrowia minerałów i witamin. Siemię lniane to bogactwo witaminy E i witamin z grupy B. Substancje te wpływają pozytywnie na funkcjonowanie układu krążenia, biorą też udział w przemianach białek, tłuszczów i węglowodanów. Witamina E jest głównym antyoksydantem wykorzystywanym również w leczeniu zmian miażdżycowych. Zawarte w siemieniu lnianym liczne nienasycone kwasy tłuszczowe usuwają nagromadzony w naczyniach krwionośnych szkodliwy cholesterol. Nasiona lnu wykorzystywane są również w domowym leczeniu przeziębienia (kataru i kaszlu) ze względu na właściwości nawilżające.

Zobaczcie, dlaczego warto jeść siemię lniane:

Zobacz film: Dlaczego warto jeść siemię lniane? Źródło: Dzień Dobry TVN

Regularne spożywanie siemienia lnianego ma też wiele innych zalet, między innymi:

  • zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych,
  • wspomaga produkcję czerwonych krwinek,
  • usuwa z organizmu wolne rodniki tlenowe,
  • hamuje procesy starzenia się,
  • odżywia włosy,
  • reguluje gospodarkę hormonalną oraz procesy trawienne.

Kwasy OMEGA-3 i duża ilość błonnika przyspieszają metabolizm oraz wspomagają procesy spalania tłuszczu. Siemię lniane jest również źródłem witaminy C, kwasu foliowego, magnezu, żelaza, cynku, sodu, potasu, wapnia oraz lecytyny.

Domowe sposoby na katar i kaszel

Zawarte w siemieniu lnianym antyoksydanty i fitoestrogeny mają właściwości przeciwzapalne oraz nawilżające. Wspomagają organizm w walce z infekcjami. Regularne stosowanie nasion lnu zapewnia prawidłowe nawilżenie śluzówki w drogach oddechowych, minimalizując tym samym ból i pieczenie w gardle, a także łagodzi suchy, męczący kaszel. Antyoksydanty dodatkowo ograniczają rozprzestrzenianie się drobnoustrojów chorobotwórczych po wniknięciu do organizmu.

Jakie właściwości odżywcze ma siemię lniane? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Siemię lniane - właściwości odżywcze. Źródło: Wiem,, co jem 

Siemię lniane – jak pić?

Nasiona lnu mogą być przygotowywane na wiele sposobów. Podprażone w całości na patelni, podobnie jak nasiona słonecznika, są świetnym dodatkiem do sałatek, owsianki, koktajli czy jogurtów. W tej formie są często stosowane przez weganów, gdyż stanowią dobry zamiennik dla jajka.

Kolejnym sposobem jest przygotowywanie kisielu z siemienia lnianego. Do szklanki ciepłej wody należy dodać trzy łyżki nasion, a następnie odstawić powstałą miksturę na około godzinę do wystudzenia. Po upływie tego czasu należy przecedzić powstały kisiel i spożyć. Kisiel jest skutecznym domowym sposobem na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, szczególnie w czasie walki z biegunką. Można również nie przecedzać mikstury i spożywać kisiel z całymi nasionami lnu z dodatkiem na przykład miodu. Ten sposób dodatkowo wspomaga układ odpornościowy w walce z bakteriami i wirusami. Należy jednak pamiętać o prawidłowym nawodnieniu.

Na ból żołądka skuteczne jest przyrządzenie odwaru z siemię lnianego. Jak zaparzyć siemię lniane? Najpierw nasiona zalewane są wystudzoną wodą, a następnie gotowane przez 10 minut w garnku pod przykryciem. Po ostygnięciu należy wypijać pół szklanki odwaru dwa razy dziennie. Na zaparcia i zalegającą wydzielinę w oskrzelach dobrze wpływa wypicie naparu z nasion lnu. Łyżkę siemię lnianego zalewa się szklanką wrzątku i pozostawia do przestudzenia na 15 min. Zimny napar wykorzystywany jest również jako maść na zmiany skórne w przebiegu łuszczycy czy półpaśca.

Spożywanie kisielu z siemienia lnianego zalecane jest również osobom, u których występuje łamliwość włosów i paznokci. Witamina E, olej lniany i nienasycone kwasy tłuszczowe poprawiają znacznie stan skóry, spowalniając tym samym proces starzenia się.

Czy siemię lniane może szkodzić zdrowiu?

Jeśli podczas stosowania siemienia lnianego zostaną zaburzone proporcje między lnem a spożywanymi płynami, nadmiar błonnika może przyczynić się do wystąpienia biegunki, nudności, wymiotów, nagromadzenia gazów w jelitach, bólu podbrzusza lub zaparć.

Bibliografia:

1. Matławska I., Farmakognozja – podręcznik dla studentów farmacji, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2008.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
25
0
Polecamy
Bardzo modne jagody acai – jak je stosować i czy naprawdę pomagają w odchudzaniu?
Bardzo modne jagody acai – jak je stosować i czy naprawdę pomagają w odchudzaniu? Dzień Dobry TVN
Tymianek pospolity – właściwości i zastosowanie tymianku
Tymianek pospolity – właściwości i zastosowanie tymianku Dzień Dobry TVN
Len - jakie ma właściwości i kiedy warto po niego sięgnąć?
Len - jakie ma właściwości i kiedy warto po niego sięgnąć? TVN zdrowie
Płukanka z siemienia lnianego, czyli naturalny lek na bolące gardło
Płukanka z siemienia lnianego, czyli naturalny lek na bolące gardło TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty