Polub nas na Facebooku
Czytasz: Właściwości lecznicze balsamu peruwiańskiego – zastosowanie, działanie, alergia
menu
Polub nas na Facebooku

Właściwości lecznicze balsamu peruwiańskiego – zastosowanie, działanie, alergia

lekarz-maść

Fot.: Diana / stok.adobe.com

Balsam peruwiański to żywica o właściwościach leczniczych, którą uzyskuje się po nacięciu kory drzewa balsamowego. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, leczy choroby skóry, odkaża, przyśpiesza gojenie się ran. Balsam peruwiański może jednak wywoływać alergie.

Balsam peruwiański (łac. Balsamum peruvianum) jest naturalnym wyciekiem (żywicą) z uszkodzonej kory drzewa balsamowego, którego druga nazwa to woniawiec balsamowy (łac. Myroxylon balsamum). To wiecznie zielone drzewo z rodziny bobowatych występuje naturalnie w Ameryce Środkowej oraz na południowym obszarze Ameryki Północnej. Woniawiec balsamowy ma gładką korę, zebrane w grona białe kwiaty, a jego owocem jest strąk, w którym znajduje się nasienie. Drzewo balsamowe uważane jest za roślinę leczniczą – cenne właściwości wykazuje uzyskiwany z niego balsam peruwiański. Z jednego drzewa można pozyskać ok. 2,5 kg balsamu rocznie.

Balsam peruwiański – zastosowanie i działanie

Balsam peruwiański jest patologiczną wydzieliną, co oznacza, że nie sączy się naturalne, a wycieka wskutek uszkodzenia kory (metodami mechanicznymi bądź termicznymi). Tę gęstą, ciemną ciecz o przyjemnym zapachu przypominającym wanilię z nutą cynamonu stosuje się bezpośrednio na newralgiczne miejsce, w formie roztworu (wodnego bądź etanolowego) czy maści.

W składzie balsamu peruwiańskiego znajdują się benzoesan benzylu i cynamonian benzylu (mieszanina tych estrów to cynameina), a także kwas cynamonowy (wykorzystywany w medycynie oraz kosmetyce jako środek przeciwbakteryjny), kwas benzoesowy (m.in. zapobiega rozwojowi bakterii), farnezol (alkohol z grupy terpenów), seskwiterpeny (węglowodory z grupy terpenów, do których należą liczne składniki olejków eterycznych oraz żywic), kumaryny, wanilina.

Zastosowanie balsamu peruwiańskiego:

  • działa przeciwbakteryjnie,
  • działa przeciwpasożytniczo,
  • działa przeciwzapalnie,
  • działa przeciwświądowo,
  • działa odkażająco,
  • działa przeciwroztoczowo,
  • usprawnia gojenie się ran,
  • korzystnie wpływa na krążenie skórne oraz podskórne,
  • pomaga w leczeniu odmrożeń, odleżyn, oparzeń i odparzeń,
  • odkaża drogi oddechowe,
  • zmniejsza obrzęki,
  • pomaga w leczeniu hemoroidów,
  • pomaga w leczeniu łuszczycy,
  • pomaga w leczeniu łysienia (na tle troficznym),
  • poprawia samopoczucie,
  • regeneruje naskórek,
  • jest składnikiem maści Mikulicza.

Zawierającą balsam peruwiański maść Mikulicza stworzył polski chirurg Jan Mikulicz-Radecki (1850–1905). Działa ona przeciwbakteryjnie i przeciwpasożytniczo. Znajduje zastosowanie w leczeniu owrzodzeń oraz trudno gojących się ran. Maść Mikulicza sprzedawana jest w aptekach jako lek przygotowywany na receptę.

Balsam peruwiański znajduje się w wielu innych maściach przeznaczonych do leczenia odleżyn, odmrożeń, odparzeń oraz chorób skóry, takich jak owrzodzenia czy świerzb. W przeszłości balsam peruwiański był częstym składnikiem wielu leków, m.in. doustnych o działaniu wykrztuśnym czy odkażającym drogi oddechowe.

Alergia na balsam peruwiański

Balsam peruwiański, choć ma działanie lecznicze, może uczulać. Alergia na balsam peruwiański to efekt obecności wielu uczulających składników. Dzięki temu balsam znajduje zastosowanie w testach płatkowych sprawdzających alergię na kosmetyki (daje odczyny krzyżowe z różnymi produktami pochodzenia roślinnego). U wielu osób alergia na balsam peruwiański współwystępuje z alergią na czekoladę, pomarańcze i inne owoce cytrusowe, a także na skórkę z nich oraz na cynamon, wanilię, goździki, anyż, ziele angielskie, kumin, gorczycę, gałkę muszkatołową.

Alergia na balsam peruwiański może objawiać się w postaci:

Osoby mające uczulenie na balsam peruwiański powinny zachować czujność, ponieważ jest on częstym składnikiem pokarmów. Znajduje się m.in. w czekoladach, aromatyzowanych herbatach, ciastkach, gotowych deserach, sosach, winach, likierach. Balsam peruwiański, ze względu na zapach i działanie, może być też składnikiem środków gospodarstwa domowego (np. kosmetyków kolorowych oraz pielęgnacyjnych, kremów, mydeł, past do zębów, perfum, produktów przeciwko łysieniu na tle troficznym, tytoniu, a nawet papieru toaletowego). Uczulające składniki balsamu peruwiańskiego mogą znajdować się w kicie pszczelim. Balsam peruwiański bywa ponadto składnikiem produktów przeznaczonych dla dzieci – maści, nawilżonych chusteczek jednorazowych czy zasypek.

Uwaga! W składzie wielu produktów zamiast nazw „balsam peruwiański” bądź Balsamum peruvianum należy szukać nazw konkretnych składników – przede wszystkim kwasów, które najczęściej uczulają. Osoby z alergią na balsam peruwiański powinny unikać produktów zawierających konserwant – benzoesan sodu.

Zobacz film: Domowy balsam do ust. Źródło: Klinika urody


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
101
5
Polecamy
Balsam peruwiański – naturalny surowiec o wyjątkowych właściwościach
Balsam peruwiański – naturalny surowiec o wyjątkowych właściwościach Dzień Dobry TVN
Drzewo sandałowe – cud perfumiarstwa, naturalnej medycyny i kosmetyki
Drzewo sandałowe – cud perfumiarstwa, naturalnej medycyny i kosmetyki Dzień Dobry TVN
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować? TVN zdrowie
Co to jest wosk pszczeli?
Jakie ma zastosowanie w kosmetyce?
Co to jest wosk pszczeli? Jakie ma zastosowanie w kosmetyce? TVN zdrowie
Komentarze (1)
Lusia
Arykuł był dla mnie bardzo interesujący ,wyonane zostały testy alfgiczne i okazało. się, ze jestem uczulona na fenylenodwuneminę
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty