Polub nas na Facebooku
Czytasz: Witamina C lewoskrętna - co to jest? Sprawdź jej właściwości i zastosowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Witamina C lewoskrętna - co to jest? Sprawdź jej właściwości i zastosowanie

Getty Images

O witaminie C lewoskrętnej słyszał prawdopodobnie każdy. Nie każdy jednak wie, jakie są właściwie jej właściwości i zastosowanie. My wzięliśmy ten temat pod lupę. Szczegóły znajdziesz w naszym artykule.

Witamina C jest jedną z tych witamin, po którą sięgamy najczęściej. Dla urody, dla podniesienia odporności, gdy czujemy, że choroba zbliża się wielkimi krokami. I choć znajduje się ona prawdopodobnie w większości domowych apteczek, okazuje się, że niestety niewiele nam pomaga. Zresztą kolejnym mitem, który krąży wokół niej jest teoria o niezwykłych właściwościach lewoskrętnej witaminy C.

Przeczytaj też: Acerola – źródło witaminy C bezpieczne dla dzieci

Witamina C lewoskrętna – co to jest?

Co konkretnie kryje się pod hasłem witamina C lewoskrętna? Pojęcie to pojawiło się stosunkowo niedawno. Skąd się wzięło? Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Niemniej można przypuszczać, że nazwa ta powstała od literki L (witamina C to kwas L-askorbinowy). Czy istnieje jednak w ogóle cos takiego jak lewoskrętna witamina C? Być może właśnie cię rozczarujemy, ale niestety nie. Wiele osób przypuszcza również, że jest to twór wyłącznie marketingowy.

Witamina C lewoskrętna – właściwości i zastosowanie

Wiemy już, że lewoskrętna witamina C nie istnieje. Jednakże, gdyby przyjąć, że występuje ona jednak gdzieś w przyrodzie, warto założyć, że ma ona właściwości dokładnie takie same, jak klasyczna, znana witamina C. Jakie zatem możliwości ma witamina C?

Jedna z najgłośniejszych teorii na temat witaminy C głosi, że kwas askorbinowy pomaga zwalczać infekcje. I choć mówi się tak od lat, niestety prawda jest trochę inna. Różne badania dowodzą bowiem, że witamina C łagodzi dolegliwości związane z katarem czy innymi infekcjami, niemniej skuteczniejsza jest dla tych, którzy zażywają ją regularnie. Warto jednak wiedzieć, że witamina C potrafi pobudzać produkcję białych krwinek, poprawia przyswajalność żelaza, chroni przed miażdżycą i nowotworami, a także zwalcza wolne rodniki, wspomaga proces regeneracji i układ krążenia, reguluje ciśnienie tętnicze, chroni przed negatywnym wpływem promieniowania UVA i UVB, poprawia nastrój i przyspiesza gojenie ran. Dodajmy również , że witaminę C stosuje się także w kosmetologii. Dzięki niej skóra staje się jaśniejsza, bardziej promienna i wolniej się starzeje.

Przeczytaj też: Witamina C w ciąży – nadmiar, niedobór, dawkowanie i jej źródła

Witamina C – naturalne źródła

Jakie pożywienie dostarczy naszemu organizmowi największe dawki witaminy C? Najbogatsze pod tym kątem są dzika róża, czarna porzeczka, papryka, brukselka, brokuły, jagody camu camu, pietruszka, jarmuż czy kiwi.

Witamina C – zapotrzebowanie

Jaką dawkę witaminy C powinniśmy przyjmować na co dzień? Dzieci ok. 40 mg, kobiety 75 mg, a mężczyźni 90 mg. Warto wiedzieć, że witaminę C można dostarczyć jedynie za pomocą pożywienia lub suplementów. Dodajmy także, że zapotrzebowanie na witaminę C jest większe u palaczy, kobiet w ciąży, aktywnych sportowców, seniorów, cukrzyków czy po wymiotach i biegunkach.

Witamina C – przedawkowanie

Czy witaminę C można przedawkować? Jest to trudne, ponieważ rozpuszcza się ona w wodzie, a zatem zostaje wydalana wraz z moczem czy potem. Niemniej jeśli w ciągu dnia przekroczysz dawkę 1000 mg, mogą pojawić się pewne działania niepożądane. Wśród nich znajdują się bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka czy wysypka.

Przeczytaj też: Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji?

Witamina C – niedobór

A co się stanie w przypadku, gdy nasz organizm będzie odczuwał niedobór witaminy C? W takiej sytuacji może dojść do rozwoju niedokrwistości, rozwoju szkorbutu, astmy czy zmian w kościach i chrząstkach. Po czym poznać, że brakuje nam kwasu askorbinowego? Objawami takiego stanu są zmęczenie, brak apetytu, senność, bóle mięśni, długie gojenie ran.

Zobacz też film: Dlaczego witamina C nie działa i skąd się wziął ten mit?

Źródło: Zdrowie

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
73
6
Polecamy
Witamina C – lepsza z laboratorium czy naturalna?
Witamina C – lepsza z laboratorium czy naturalna? Dzień Dobry TVN
Charakterystyka witamin rozpuszczalnych w wodzie – występowanie, zapotrzebowanie, znaczenie
Charakterystyka witamin rozpuszczalnych w wodzie – występowanie, zapotrzebowanie, znaczenie Dzień Dobry TVN
Działanie witaminy C w organizmie – jakie są objawy i skutki nadmiaru kwasu askorbinowego?
Działanie witaminy C w organizmie – jakie są objawy i skutki nadmiaru kwasu askorbinowego? TVN zdrowie
Niedobór witaminy C – przyczyny.
Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty