Polub nas na Facebooku
Czytasz: Witamina B8 - działanie, skutki uboczne i dawkowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Witamina B8 - działanie, skutki uboczne i dawkowanie

NAN

Fot: arayabandit / stock.adobe.com

Inozytol to witamina B8, która jest niezbędna w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego naszego organizmu. Dzięki niej mamy też lepsze samopoczucie, pozwala nam pokonać codzienny stres, jest także skuteczna w walce ze schizofrenią.

Inozytol to witamina B8, która jest wliczana w witaminy grupy BDla organizmu ludzkiego bardzo istotny jest myo-inozytol, czyli jedna z izometrycznych odmian inozytolu. Właśnie ta forma jest zawarta w większości dostępnych na rynku preparatach. Inozytol w przeciwieństwie do innych witamin z grupy B jest syntetyzowany w organizmie. Zarejestrowano jego obecność w mózgu, wątrobie oraz nerkach. Witaminę B8 lub jej fosfaty można też uzupełniać poprzez obecność w naszej diecie owoców, takich jak melony cukrowe (kantalupy) lub pomarańcze.

Inozytol - działanie

Inozytol jest niezbędny, kiedy nie dajemy sobie rady ze stresem, szybko się męczymy lub jesteśmy nieustannie zaspaniObecność witaminy B8 w naszej diecie pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, stabilizuje nastrój oraz zwiększa energię i chęć do pracy. Z tego powodu inozytol jest ważnym składnikiem wielu napojów energetycznych. Inne właściwości, które posiada witamina B8 to: ochrona przed arterioskleroząwspomaganie funkcjonowania układu rozrodczego męskiego i żeńskiego, poprawa stanu naszych włosów, zapobieganie zaparciom, udział w przemianach glukozy oraz ochrona przed neuropatią cukrzycową.

Inozytol a zdrowie kobiety

Witamina B8 jest uznawana przez lekarzy za niezwykle skuteczną w leczeniu zespołu policystycznych jajników (PCOS). Dzięki myo-inozytolowi następuje zwiększenie wrażliwości na insulinę, co z kolei poprawia regularność i funkcje owulacji. Odpowiednie dawkowanie witaminy B8 pomaga także kobietom chorym na PCOS, które mają nadwagę (zmniejsza masę ciała), insulinooporność, zwiększony poziom cholesterolu LDL. Pozytywnie wpływa także na balans hormonów LH i FSH. 

Poza tym B8 jest witaminą, która zmniejsza ryzyko oraz hiperandrogenizmu (nadmiaru męskich hormonów w organizmie kobiety), co zwiększa szanse poczęcia. Pozytywnie wpływa też na kobiety korzystające z in vitro - występuje u nich lepsza jakość oocytów, embrionów oraz większa liczba ciąż po transferze.

Pozytywny wpływ inozytolu na zdrowie psychiczne znajduje również potwierdzenie w leczeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Kobiety zmagające się z tym schorzeniem dzięki inozytolowi są w stanie zmniejszyć objawy emocjonalne i psychiczne. Mio-inozytol jest też skuteczny w leczeniu chorób metabolicznych.

Zobacz też: Witamina B17 (amigdalina) - działanie i dawkowanie

Inozytol a leczenie schizofrenii

Pozytywne oddziaływanie witaminy B8 na funkcjonowanie ludzkiego mózgu sprawiło, że naukowcy przeanalizowali jak wpływa ona na leczenie osób chorych na schizofrenię. Rezultaty były zaskakująco dobre - poprawę stanu zdrowia zanotowano u dużej większości z 832 osób poddanych badaniu. Według raportu, który naukowcy z University of Manchester opublikowali w "Psychological Medicine" duże dawki wszystkich witamin z grupy B (w szczególności B6, B8, B12) korzystnie wpływają na proces leczenia schizofrenii.

Witaminę B8 najlepiej jest podawać na początkowym etapie rozwoju choroby. U większości leczonych wtedy osób widać poprawę stanu zdrowia. Inozytol jest stosowany wraz z lekami psychotropowymi. Powoduje to remisję urojeń i przewidzeń u chorych osób, jednak w przeciągu pięciu lat choroba nawraca u 80% z nich. Należy pamiętać, że wysokie dawkowanie myo-inozytolu jest jedynie uzupełnieniem terapii leczenia zaburzeń psychicznych.

Zobacz film: Produkty bogate w witaminę D, A i B12. Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję.

Inozytol a inne choroby

Wysokie dawki witaminy B8 były także badane w kontekście leczenia depresji i nerwicy. Wyniki nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy mio-inozytol pomaga w leczeniu tych zaburzeń psychicznych, jednak przy tym nie zanotowano żadnych efektów ubocznych bądź uszczerbków na zdrowiu u badanych osób.

Inozytol pomaga w redukcji niepożądanych wyników badań u wcześniaków, które są zagrożone zespołem zaburzeń oddychania (RDS). 

Inozytol - źródło występowania

Witamina B8 występuje w wielu składnikach naszej codziennej diety - owocach (szczególnie melonach i cytrusach), warzywach (szczególnie strączkowych), zbożach oraz orzeszkach.

Inozytol - dawkowanie

Dzienna dieta człowieka dostarcza organizmowi 1 g inozytolu, co spełnia dzienne zapotrzebowanie na tę substancję. Dzięki temu niezwykle rzadko mamy do czynienia z objawami niedoboru witaminy B8. Istnieją jednak terapie, które wymagają zwiększonych dawek inozytolu - od 2 do 4 g. W tego typu przypadkach należy 2 razy dziennie doustnie brać tabletki lub kapsułki.

Istnieją również inne preparaty zawierające inozytol, które można stosować na problemy z nerwicą, depresją lub częstymi zmianami nastroju.

Witamina B8 w połączeniu z choliną polepsza pamięć i koncentrację. Poza tym dzięki roli, jaką pełni w ludzkim organizmie mio-inozytol stosowanie tego suplementu diety wspomaga produkcję hormonów i pracę wątroby. Preparaty zawierające te dwie substancje wzmacniają również skórę, włosy oraz paznokcie.

Należy jednak pamiętać, że B8 jest witaminą, która zawsze powinna być stosowana tylko jako suplement diety i nie jest ona wskazana dla kobiet w ciąży.

Bibliografia:

www.eurekalert.org

www.thelancet.com,

www.ncbi.nlm.nih.gov  

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
165
14
Polecamy
Sok z grejpfruta – jakie daje korzyści?
Czy każdy może go pić?
Sok z grejpfruta – jakie daje korzyści? Czy każdy może go pić? Dzień Dobry TVN
Tylko u nas!
Dr Ewa Dąbrowska i jej słynna dieta warzywno-owocowa
Tylko u nas! Dr Ewa Dąbrowska i jej słynna dieta warzywno-owocowa Dzień Dobry TVN
Acerola – źródło naturalnej witaminy C.
Właściwości i dawkowanie
Acerola – źródło naturalnej witaminy C. Właściwości i dawkowanie TVN zdrowie
Czym jest niacyna (witamina PP i B3)?
Czym jest niacyna (witamina PP i B3)? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie