Polub nas na Facebooku
Czytasz: Witamina B8 - działanie, skutki uboczne i dawkowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Witamina B8 - działanie, skutki uboczne i dawkowanie

NAN

Fot: arayabandit / stock.adobe.com

Inozytol to witamina B8, która jest niezbędna w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego naszego organizmu. Dzięki niej mamy też lepsze samopoczucie, pozwala nam pokonać codzienny stres, jest także skuteczna w walce ze schizofrenią.

Inozytol to witamina B8, która jest wliczana w witaminy grupy BDla organizmu ludzkiego bardzo istotny jest myo-inozytol, czyli jedna z izometrycznych odmian inozytolu. Właśnie ta forma jest zawarta w większości dostępnych na rynku preparatach. Inozytol w przeciwieństwie do innych witamin z grupy B jest syntetyzowany w organizmie. Zarejestrowano jego obecność w mózgu, wątrobie oraz nerkach. Witaminę B8 lub jej fosfaty można też uzupełniać poprzez obecność w naszej diecie owoców, takich jak melony cukrowe (kantalupy) lub pomarańcze.

Inozytol - działanie

Inozytol jest niezbędny, kiedy nie dajemy sobie rady ze stresem, szybko się męczymy lub jesteśmy nieustannie zaspaniObecność witaminy B8 w naszej diecie pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, stabilizuje nastrój oraz zwiększa energię i chęć do pracy. Z tego powodu inozytol jest ważnym składnikiem wielu napojów energetycznych. Inne właściwości, które posiada witamina B8 to: ochrona przed arterioskleroząwspomaganie funkcjonowania układu rozrodczego męskiego i żeńskiego, poprawa stanu naszych włosów, zapobieganie zaparciom, udział w przemianach glukozy oraz ochrona przed neuropatią cukrzycową.

Inozytol a zdrowie kobiety

Witamina B8 jest uznawana przez lekarzy za niezwykle skuteczną w leczeniu zespołu policystycznych jajników (PCOS). Dzięki myo-inozytolowi następuje zwiększenie wrażliwości na insulinę, co z kolei poprawia regularność i funkcje owulacji. Odpowiednie dawkowanie witaminy B8 pomaga także kobietom chorym na PCOS, które mają nadwagę (zmniejsza masę ciała), insulinooporność, zwiększony poziom cholesterolu LDL. Pozytywnie wpływa także na balans hormonów LH i FSH. 

Poza tym B8 jest witaminą, która zmniejsza ryzyko oraz hiperandrogenizmu (nadmiaru męskich hormonów w organizmie kobiety), co zwiększa szanse poczęcia. Pozytywnie wpływa też na kobiety korzystające z in vitro - występuje u nich lepsza jakość oocytów, embrionów oraz większa liczba ciąż po transferze.

Pozytywny wpływ inozytolu na zdrowie psychiczne znajduje również potwierdzenie w leczeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Kobiety zmagające się z tym schorzeniem dzięki inozytolowi są w stanie zmniejszyć objawy emocjonalne i psychiczne. Mio-inozytol jest też skuteczny w leczeniu chorób metabolicznych.

Zobacz też: Witamina B17 (amigdalina) - działanie i dawkowanie

Inozytol a leczenie schizofrenii

Pozytywne oddziaływanie witaminy B8 na funkcjonowanie ludzkiego mózgu sprawiło, że naukowcy przeanalizowali jak wpływa ona na leczenie osób chorych na schizofrenię. Rezultaty były zaskakująco dobre - poprawę stanu zdrowia zanotowano u dużej większości z 832 osób poddanych badaniu. Według raportu, który naukowcy z University of Manchester opublikowali w "Psychological Medicine" duże dawki wszystkich witamin z grupy B (w szczególności B6, B8, B12) korzystnie wpływają na proces leczenia schizofrenii.

Witaminę B8 najlepiej jest podawać na początkowym etapie rozwoju choroby. U większości leczonych wtedy osób widać poprawę stanu zdrowia. Inozytol jest stosowany wraz z lekami psychotropowymi. Powoduje to remisję urojeń i przewidzeń u chorych osób, jednak w przeciągu pięciu lat choroba nawraca u 80% z nich. Należy pamiętać, że wysokie dawkowanie myo-inozytolu jest jedynie uzupełnieniem terapii leczenia zaburzeń psychicznych.

Zobacz film: Produkty bogate w witaminę D, A i B12. Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję.

Inozytol a inne choroby

Wysokie dawki witaminy B8 były także badane w kontekście leczenia depresji i nerwicy. Wyniki nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy mio-inozytol pomaga w leczeniu tych zaburzeń psychicznych, jednak przy tym nie zanotowano żadnych efektów ubocznych bądź uszczerbków na zdrowiu u badanych osób.

Inozytol pomaga w redukcji niepożądanych wyników badań u wcześniaków, które są zagrożone zespołem zaburzeń oddychania (RDS). 

Inozytol - źródło występowania

Witamina B8 występuje w wielu składnikach naszej codziennej diety - owocach (szczególnie melonach i cytrusach), warzywach (szczególnie strączkowych), zbożach oraz orzeszkach.

Inozytol - dawkowanie

Dzienna dieta człowieka dostarcza organizmowi 1 g inozytolu, co spełnia dzienne zapotrzebowanie na tę substancję. Dzięki temu niezwykle rzadko mamy do czynienia z objawami niedoboru witaminy B8. Istnieją jednak terapie, które wymagają zwiększonych dawek inozytolu - od 2 do 4 g. W tego typu przypadkach należy 2 razy dziennie doustnie brać tabletki lub kapsułki.

Istnieją również inne preparaty zawierające inozytol, które można stosować na problemy z nerwicą, depresją lub częstymi zmianami nastroju.

Witamina B8 w połączeniu z choliną polepsza pamięć i koncentrację. Poza tym dzięki roli, jaką pełni w ludzkim organizmie mio-inozytol stosowanie tego suplementu diety wspomaga produkcję hormonów i pracę wątroby. Preparaty zawierające te dwie substancje wzmacniają również skórę, włosy oraz paznokcie.

Należy jednak pamiętać, że B8 jest witaminą, która zawsze powinna być stosowana tylko jako suplement diety i nie jest ona wskazana dla kobiet w ciąży.

Bibliografia:

www.eurekalert.org

www.thelancet.com,

www.ncbi.nlm.nih.gov  

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
167
14
Polecamy
Sok z grejpfruta – jakie daje korzyści?
Czy każdy może go pić?
Sok z grejpfruta – jakie daje korzyści? Czy każdy może go pić? Dzień Dobry TVN
Witamina C – lepsza z laboratorium czy naturalna?
Witamina C – lepsza z laboratorium czy naturalna? Dzień Dobry TVN
Czym jest niacyna (witamina PP i B3)?
Czym jest niacyna (witamina PP i B3)? TVN zdrowie
Nutraceutyki – czym są i kto powinien je stosować?
Nutraceutyki – czym są i kto powinien je stosować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?