Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wiele polskich miast dusi się smogiem, które najbardziej?
menu
Polub nas na Facebooku

Wiele polskich miast dusi się smogiem, które najbardziej?

Mężczyzna w masce na tle miasta. Smog

Fot. ElenaNichizhenova / Getty Images

Smog to niestety zjawisko powszechne w Polsce. Gdy tylko rozpoczyna się sezon grzewczy, nie ma wiatru i powietrze stoi w miejscu - gołym okiem widać unoszące się nad miastami zanieczyszczenia. To poważny problem, ale do tej pory skutecznie nie został on rozwiązany. 

Za powstawanie smogu odpowiadają głównie niska emisja (52 proc.), przemysł (17 proc.) i transport (10 proc.). Szkodliwa mgła złożona z pyłów PM10 oraz PM2,5 pojawia się nad Polską wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Do tej pory rząd nie opanował problemu, a jest on duży, jak widzimy w raportach Ministerstwa Środowiska. Wiele miast ma znacznie przekroczone dopuszczalne normy jakości powietrza, a warto pamiętać, że w Polsce są one wyższe niż w innych krajach UE. Z raportu Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska wynika, że wśród 10 najbardziej zanieczyszczonych miast aż 6 leży w Polsce!

Jak sytuacja wygląda obecnie? Sprawdź na mapce:

Oto lista 10 polskich miast z największym smogiem: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka, Kraków, Skawina i Nowy Sącz i Niepołomice. Warszawa zajmuje 68. miejsce w niechlubnym rankingu. Przerażające jest to, że Żywiec pod względem złej jakości powietrza zajmuje 4. miejsce w Europie i 1. miejsce w Unii Europejskiej!

Niestety jakość powietrza w Polsce jest marna. W dużej mierze możemy zawdzięczać to sobie. Co możemy zrobić, aby poprawić jakość powietrza w naszym kraju? Zacznijmy od palenia śmieci w starych piecach. Jeśli tylko widzimy, że z komina wydobywa się cuchnący, czarny dym niezwłocznie powinniśmy złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do Straży Miejskiej. W niektórych miastach, np. Krakowie strażnicy regularnie kontrolują domostwa - mogą nawet pobrać próbkę popiołu z pieca i wysłać ją do badań. W przypadku palenia nieodpowiednią substancją SM kieruje sprawę do sądu o ukaranie osoby palącej śmieci.

Po drugie wymiana pieca na nowy oraz odpowiedni materiał grzewczy. Tak, to ma ogromne znaczenie. Palenie mułem i miałem węglowym, węglem, drewnem - to wszystko wpływa na zwiększanie zanieczyszczeń powietrza. W połączeniu z kotłem grzewczym bez odpowiednich filtrów trujemy siebie i sąsiadów. 

Oczywiście przemysł i transport drogowy również stoją za występowaniem smogu. Tutaj jednak musi zadziałać rząd np. obniżając cenę komunikacji miejskiej tak, aby przekonać kierowców do jazdy nią. Albo pobierając opłaty za wjazd do centrum miasta. Warto także ograniczyć poruszanie się pojazdów typu diesel (zwłaszcza stare samochody) po miastach. Aby walczyć ze smogiem potrzeba radykalnych kroków oraz nowoczesnych technologii, które ograniczą emisję toksyn do atmosfery.

We własnym zakresie możemy zadbać także o swoje zdrowie. Przede wszystkim maseczka antysmogowa, unikanie aktywności poza domem przy przekroczeniu norm, oczyszczacz powietrza, szczelnie zamknięte okna oraz duża ilość roślin pomogą nam zwalczać związki chemiczne odpowiedzialne za rozwój wielu chorób (w tym nowotworów płuc u osób niepalących). 

Co wiesz o smogu?

Odpowiedz na 11 pytań
Rozpocznij quiz

Jeśli decydujemy się na zakup oczyszczacza powietrza to warto wybrać sprzęt, który zadba o nasze płuca także wiosną, latem i jesienią. Szczególną uwagę należy zwrócić na oczyszczacze powietrza marki Sharp, zwłaszcza serię KC-G, którą charakteryzuje Plasmacluster Spot, odpowiadający za usuwanie zapachów, bakterii i wirusów z różnych przedmiotów. Właśnie - Plasmacluster, obecny we wszystkich sprzętach Sharp, redukuje 98 proc. toluenu i 70 proc. pentanonu, a także usuwa 99 proc. rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. Jony dodatnie i ujemne wychwytują unoszące się w powietrzu drobnoustroje (np. odchody roztoczy) i substancje szkodliwe dla zdrowia. Nad jakością powietrza w mieszkaniu czuwają czujniki (dla modelu KC-D): Przykry zapach, Kurz, Temperatura, Wilgotność, Dust monitor. Dzięki nim oczyszczacz "wie" jak działać i jest w stanie wyeliminować z powietrza nawet wirusy grypy! Jakby tego było mało, oczyszczacze Sharp zostały wyposażone w silniejszy niż średnia nadmuch, co oznacza, że czyszczą powietrze szybko i sprawnie.

Zobacz film: Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie? 

Oczyszczacze Sharp są niezwykle ciche - dzięki niskiemu poziomowi szumów oraz wyświetlaczowi, który można wyłączyć, oczyszczacze powietrza Sharp są znakomitym rozwiązaniem do sypialni! 

Oczyszczacz powietrza Sharp, to sprzęt z funkcją nawilżania powietrza (i dość sporym, bo w zależności od modelu nawet 2,5l zbiornikiem), wyposażony w testowany laboratoryjnie filtr True HEPA oraz nadający się do prania zapachowy filtr węglowy. 

Więcej o oczyszczaczach powietrza: Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza?


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
57
19
Polecamy
Jakość powietrza w Polsce nie zachwyca.
Sprawdź, gdzie zalega smog
Jakość powietrza w Polsce nie zachwyca. Sprawdź, gdzie zalega smog TVN zdrowie
5 miejsc z najczystszym powietrzem na świecie!
Czy Polska jest na tej liście?
5 miejsc z najczystszym powietrzem na świecie! Czy Polska jest na tej liście? TVN zdrowie
Jak jakość powietrza wpływa na twoje samopoczucie?
Jak jakość powietrza wpływa na twoje samopoczucie? Dzień Dobry TVN
Czujnik smogu - jak działa podręczny pyłomierz?
Jak smog wpływa na zdrowie?
Czujnik smogu - jak działa podręczny pyłomierz? Jak smog wpływa na zdrowie? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania 
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania