Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wgłobienie jelita – przyczyny, objawy i leczenie patologicznego stanu niedrożności przewodu pokarmowego
menu
Polub nas na Facebooku

Wgłobienie jelita – przyczyny, objawy i leczenie patologicznego stanu niedrożności przewodu pokarmowego

Chłopiec z bólem brzucha.

Fot. vitapix / Getty Images

Wgłobienie jelita jest stanem chorobowym, w którym dochodzi do patologicznej niedrożności przewodu pokarmowego. Jego przyczyną jest wsunięcie się do siebie dwóch odcinków jelita, najczęściej w okolicy kątnicy, co manifestuje się wieloma objawami klinicznymi. W leczeniu tego stanu wykorzystuje się metody zarówno nieoperacyjne, jak i chirurgiczne.

Wgłobienie jelita u dziecka może doprowadzić do zapalenia otrzewnej i martwicy niedokrwiennej jednego z odcinków, dlatego konieczne jest jak najszybsze podjęcie terapii zachowawczej, która zapobiegnie powikłaniom. Niedrożność jelitowa może się pojawić także u dorosłych, choć spotyka się ją stosunkowo rzadko.

Czym jest wgłobienie jelita i dlaczego powstaje?

Wgłobienie jelit to przypadłość, w której dochodzi do wsunięcia się w siebie dwóch odcinków jelita. Jego przyczyną jest często wadliwa budowa anatomiczna przewodu pokarmowego np. uchyłki jelitowe, polipy oraz kurczliwość mięśniówki, ale bywa też tak, że pochodzenia tego stanu nie udaje się ustalić. Określa się go wtedy mianem idiopatycznego o nieznanej przyczynie. Z chorobą zmagają się głównie niemowlęta między 6 a 24 miesiącem życia. Niedrożność zdarza się też dzieciom w wieku szkolnym. Wgłobienie jelita u dorosłych występuje rzadko i bywa mylone z innymi dolegliwościami przewodu pokarmowego. Mężczyźni chorują częściej.

Na niedrożność spowodowaną wgłobieniem narażone są zwłaszcza te dzieci, które przechodziły niedawno infekcje dróg oddechowych lub cierpią na choroby przewlekłe tego odcinka. Ryzyko powstania wgłobienia jelita u dziecka jest duże przy połknięciu przez niego ciała obcego, które przedostanie się do przewodu pokarmowego. Zdarza się to w około 90% przypadków.

Co wywołuje nieswoiste choroby jelit? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Nieswoiste choroby jelit - co je wywołuje i jak wygląda ich leczenie? Źródło: 36,6

Objawy wgłobienia jelita

Objawy wgłobienia jelita są łudząco podobne do innych schorzeń związanych z przewodem pokarmowym, dlatego można je błędnie zinterpretować. Pierwsze symptomy przypominają kolkę połączoną z silnym bólem brzucha. Dziecko bardzo płacze i w charakterystyczny sposób przyciąga nóżki do klatki piersiowej. Ataki trwają kilka minut, po czym ustępują miejsca senności i apatii. Dolegliwości powracają, więc dziecko jest wyczerpane. Może mieć również problemy z oddychaniem i wypróżnianiem się. Czasem wymiotuje. Niewielka ilość oddanego przez niego stolca jest podbarwiona krwią i zawiera niewidoczną gołym okiem domieszkę śluzu.

U niemowlęcia z wgłobieniem jelita nie występuje gorączka. Jeśli się pojawi, może to oznaczać, że doszło do martwicy tkanek i istnieje duże ryzyko powikłań, zwłaszcza sepsy lub krwotoku wewnętrznego. Choremu musi zostać udzielona pilna pomoc medyczna.

Diagnostyka wgłobienia jelita

Wgłobienie jelita u niemowlaka można rozpoznać poprzez badanie ultrasonograficzne (USG), rentgenowskie, rzadziej per rectum. Podstawą jest szczegółowy wywiad medyczny i dokładne badanie przedmiotowe. Wdrożenie terapii i dalsze postępowanie zależy od wyników.

Leczenie wgłobienia jelita

Wgłobienie jelita leczy się z początku zachowawczo. Dziecku powinno się wykonać lewatywę, nawadniać je i podać środki przeciwbólowe. Można też wykonać wlewy doodbytnicze. Dają one szansę na wypchnięcie fragmentu, który uległ wsunięciu. W ich składzie jest:

  • papka barytowa – wlew kontrastowy jest skuteczny blisko w 90%, ale można go wykonać wyłącznie pod kontrolą aparatu rentgenowskiego;
  • powietrze – podane doodbytniczo jest równie skuteczne, ale obarczone większym ryzykiem powikłań, ponieważ podczas zabiegu może dojść do przedziurawienia jelita;
  • sól fizjologiczna – wlew z soli jest najbezpieczniejszą formą.

Jeśli wlewy doodbytnicze nie przyniosą rezultatu, konieczna będzie operacja chirurgiczna i usunięcie fragmentu jelita z zachowaniem ciągłości przewodu pokarmowego. Zabieg można wykonać metodą laparoskopową. Tuż po nim chory musi być odżywiany pozajelitowo. Normalne pokarmy można wprowadzić dopiero po kilku dniach. Wgłobienie jelita u dziecka może się nawracać. Zjawisko to obserwuje się u 2% chorych maluchów, zarówno tych leczonych zachowawczo, jak i operacyjnie.

Możliwe powikłania wgłobienia jelita

Wgłobienie jelita nie jest stanem zagrażającym życiu, ale brak pomocy medycznej może skutkować szeregiem powikłań, które są niebezpieczne dla zdrowia. Najpoważniejsze to martwica niedokrwienna, z której wywiązuje się zapalenie otrzewnej i sepsa. Dziecko może umrzeć z powodu niewydolności wielonarządowej. Innym powikłaniem jest krwotok wewnętrzny, który powstaje w wyniku perforacji jelita. Można mu zapobiec dzięki szybkiej pomocy medycznej. W innym przypadku śmierć następuje zwykle w ciągu kilku dni od momentu przyjęcia na oddział szpitalny.

Bibliografia:

1. B. Drabik, A. Goździalska, Wgłobienie jelit, jako najczęstsza przyczyna niedrożności przewodu pokarmowego u dzieci, w grupie wiekowej od 3 miesięcy do 3 lat, [w:] „Państwo i Społeczeństwo” 2015 (XV) nr 3, s. 66–78.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Polecamy
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania.
Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki?
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania. Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki? Dzień Dobry TVN
Perforacja jelita grubego lub cienkiego – objawy, przyczyny i leczenie
Perforacja jelita grubego lub cienkiego – objawy, przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Zachłystowe zapalenie płuc u dzieci i dorosłych, objawy i leczenie
Zachłystowe zapalenie płuc u dzieci i dorosłych, objawy i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?