Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wątroba. Fakty i mity
menu
Polub nas na Facebooku
Artykuł z cyklu "Zdrowa wątroba"

Wątroba. Fakty i mity

Fot:  Rasi Bhadramani

Wątroba to jeden z ważniejszych organów w ludzkim ciele. Kiedy choruje, długo może nie dawać żadnych objawów. Co gorsza, wciąż żywe jest przekonanie, że problemy z nią mają tylko osoby nadużywające alkoholu. Czy słusznie? Obalamy mity, podajemy fakty!

MIT 1. Wątroba boli

Wiele osób narzeka na ból wątroby. Prawda jest jednak taka, że narząd sam w sobie nie boli – ponieważ nie jest unerwiona czuciowo. Ból odczuwamy najczęściej wtedy, kiedy na skutek choroby wątroby dochodzi do powiększenia tego narządu, a w następstwie do napięcia otrzewnej, czyli torebki która ją otacza. Torebka ta jest unerwiona czuciowo, więc jej napięcie sprawia ból. Ból pojawiać się może również wtedy, kiedy powiększona wątroba uciska inne narządy wewnętrzne.

Zobacz film:  Jak ważna jest wątroba dla naszego organizmu?  Źródło: Dzień Dobry TVN  

MIT 2. Choroby wątroby to problem osób nadużywających alkoholu

Nic bardziej mylnego. Problemy może wywołać wirus (np. wirusowe zapalenie wątroby) lub styl życia – nieodpowiednia dieta, zwłaszcza bogata w cukry proste, nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych i siedzący tryb życia. Doprowadza to do pojawienia się niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, której często towarzyszy również otyłość i zespół metaboliczny.

MIT 3. Stłuszczenie wątroby to problem wyłącznie osób otyłych

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby jest niewątpliwie coraz częstszym problemem w naszym społeczeństwie. Najnowsze badania pokazują, że problem ten w Polsce dotyczy nawet około 9 milionów osób. Do tej pory wykazano, że nawet 70% osób z otyłością może mieć stłuszczenie wątroby. Okazuje się jednak, że nie tylko osoby z nadwagą czy otyłością mogą mieć to schorzenie. Badania wskazują, że choroba ta dotyczy ok. 7-10% osób o prawidłowej masie ciała.

MIT 4. Detoks wątroby za pomocą diety jest możliwy.

Stosowanie diet oczyszczających czy detoksykujących z założenia ma oczyścić organizm i wątrobę z toksyn. Detoks przez dietę absolutnie nie jest konieczny, ponieważ nasz organizm oczyszcza się cały czas i jeśli wszystkie narządy (w tym wątroba) pracują odpowiednio, nie potrzebuje dodatkowego wspomagania w postaci restrykcyjnych diet eliminacyjnych czy niewiadomego pochodzenia preparatów wspomagających odchudzanie. „Oczyszczanie” organizmu odbywa się między innymi w wątrobie oraz poprzez mechanizmy takie jak: pocenie się, oddawanie moczu czy usuwanie kału. Za pomocą tych procesów dochodzi do pozbywania się niepotrzebnych oraz niejednokrotnie potencjalnie szkodliwych substancji w naszym organizmie. Pamiętajmy, że najlepszy „detoks” to zbilansowana i racjonalna dieta oraz ogólnie higieniczny tryb życia – odpowiednia ilość snu, redukcja stresu, eliminacja używek.

MIT 5. Jeśli chcę zadbać o prawidłowe funkcjonowanie mojej wątroby oprócz rzucenia alkoholu i papierosów muszę przestać pić również kawę.

W świadomości osób, które się odchudzają nadal panuje przekonanie, że kawa jest jednym z płynów, z którego należy zrezygnować. Jednak przy prewencji i wspomaganiu leczenia choroby stłuszczeniowej wątroby (NAFLD) jest zupełnie inaczej. Jak pokazują badania regularne spożycie 2 - 3 filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko rozwoju i progresji NAFLD. Zatem, jeśli chcemy zapobiegać stłuszczeniu wątroby możemy pić kawę bez wyrzutów sumienia. Pamiętać musimy jedynie, aby była to kawa bez cukru!

Bibliografia

 1. Hartleb M., https://www.termedia.pl/nafld/Prof-Marek-Hartleb-Stluszczenie-watroby-wystepuje-u-20-25-proc-Polakow,31922.html, data wejścia 29.07.2020
 2. Gietka J., Chlebus M., Epidemiologia czynników ryzyka różnych chorób wątroby w warunkach polskich na podstawie ankiety internetowej. Terapia 03/2018: 1-9
 3. Bambha K., Wilson L.A., Unalp A. i wsp.: Coffee consumption in NAFLD patients with lower insulin resistance is associated with lower risk of severe fibrosis. Liver Int., 2014; 34: 1250–1258
  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  30
  2
  Polecamy
  Zaburzenia hormonalne a tycie.
Co robić, kiedy nie możesz schudnąć?
  Zaburzenia hormonalne a tycie. Co robić, kiedy nie możesz schudnąć? Dzień Dobry TVN
  Podwyższony cholesterol - wróg czy przyjaciel?
Cholesterol LDL i HDL, wysoki poziom cholesterolu - przyczyny i objawy
  Podwyższony cholesterol - wróg czy przyjaciel? Cholesterol LDL i HDL, wysoki poziom cholesterolu - przyczyny i objawy Dzień Dobry TVN
  Wątroba to źródło witalności.
Jak jej praca wpływa na organizm?
  Wątroba to źródło witalności. Jak jej praca wpływa na organizm? TVN zdrowie
  Czego wystrzegać się, aby dbać o wątrobę?
Jakie znaczenie ma dieta i aktywność fizyczna?
  Czego wystrzegać się, aby dbać o wątrobę? Jakie znaczenie ma dieta i aktywność fizyczna? TVN zdrowie
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
  Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
  Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
  Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
  COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
  COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
  Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
  Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
  Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
  Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
  Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?
  Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?