Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wargi sromowe – czym się różnią? Kiedy konieczna jest ich plastyka?
menu
Polub nas na Facebooku

Wargi sromowe – czym się różnią? Kiedy konieczna jest ich plastyka?

Naga kobieta

Fot: Lost Horizon Images / gettyimages.com

Wargi sromowe stanowią zewnętrzną część żeńskiego układu płciowego – są najbardziej widocznym elementem tzw. kobiecych miejsc intymnych. Srom składa się z dwóch warg mniejszych i dwóch większych. Zazwyczaj mogą się one różnić u kobiet zarówno wielkością, jak i ubarwieniem.

Wargi sromowe większe są umiejscowione po zewnętrznej stronie i zbudowane są w znacznej części z tkanki tłuszczowej. Z kolei mniejsze są fałdem skóry. Najczęściej mają intensywnie różową barwę, ponieważ są mocno ukrwione. U niektórych kobiet może dojść do przerostu warg sromowych mniejszych, które stają się większe, a przez to bardziej widoczne.

Wargi sromowe – rodzaje

Wargi sromowe większe są mięsiste i pokryte włosami łonowymi, podczas gdy wargi sromowe mniejsze są gładsze i zazwyczaj ukryte pod zewnętrznymi. Funkcja obu par polega na ochronie ujścia pochwy. Charakterystyczne jest to, że powiększają się podczas stosunku płciowego i podniecenia. Jednak u kobiet mogą, poza wielkością, różnić się także barwą – od różowej po lekko fioletową lub brązową, co również nie jest sytuacją, która powinna wzbudzać niepokój.

Wargi sromowe – przerost warg mniejszych

Przerost warg sromowych mniejszych nie jest rzadkim problemem, chociaż nadal bardzo wstydliwym i wiele kobiet nie przyznaje się do odczuwanego w związku z tym dyskomfortu.

Co zrobić kiedy wargi sromowe są zbyt duże? Zobacz film i poznaj zdanie eksperta

Zobacz film: Przerost warg sromowych. Źródło: Klinika urody.

Zazwyczaj wargi sromowe mniejsze wystają wówczas poza większe, a w niektórych przypadkach ich przerost nie jest symetryczny – jedna z nich jest większa. Jest to jak najbardziej normalna sytuacja i nie należy się niepokoić. Jeżeli jednak kobieta uznaje, że problem przeszkadza jej w normalnym funkcjonowaniu (np. wargi zbyt mocno odznaczają się przy kostiumie kąpielowym, obcisłej bieliźnie i spodniach lub zwijają się, co powoduje ból i otarcia), możliwa jest ich plastyka (tzw. labioplastyka). Praktyka pokazuje, że większość zabiegów ma na celu głównie poprawę estetyki, ale powodem do niepokoju powinny być sytuacje, w których skóra w tym miejscu jest stale zaczerwieniona, opuchnięta i obolała.

Nie w każdym takim przypadku wymagana jest plastyka – objawy mogą świadczyć o otarciach, np. na skutek noszenia zbyt ciasnej bielizny lub ubrań. W czasie trwania podrażnienia przydatne jest więc zrezygnowanie z obcisłych spodni, a zamiast tego założenie zwiewnej spódnicy. Jego efekty można też złagodzić kremami nawilżającymi i łagodzącymi, które są wskazane zwłaszcza po zabiegach depilacji. Należy pamiętać, że preparaty nakłada się tylko na wargi sromowe większe – nigdy mniejsze, które są bardzo wrażliwe na wszelkie substancje chemiczne.

Plastyka warg sromowych

Plastyka warg sromowych przeprowadzana jest zazwyczaj w klinice lub gabinecie chirurgii plastycznej. Zabieg nie jest skomplikowany i nie wymaga długiej rehabilitacji. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na usunięciu zbyt dużego fałdu skóry w ten sposób, aby brzeg pozostał niezmieniony i nie powodował dodatkowego bólu. Po jego wykonaniu (przez 4–5 dni) wymagane jest ograniczenie aktywności fizycznej – najlepiej leżeć w łóżku, ponieważ chodzenie i siedzenie, zwłaszcza w przylegającej bieliźnie, sprawia ból, a rana musi się dobrze zabliźnić. Zmniejszenie warg sromowych jest płatne, a cena uzależniona jest od kliniki i waha się od 1500 do 5000 złotych.

Możliwe jest również przeprowadzenie operacji zmniejszenia warg sromowych większych, jeżeli w okolicach wzgórka łonowego zgromadzi się zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej. Ten typ operacji wymaga liposukcji tkanki tłuszczowej, a jego cena to około 4000 złotych.

Zdarzają się przypadki, w których dochodzi do sytuacji odwrotnej – wargi sromowe większe są znacznie mniejsze niż u większości populacji, co też może powodować problemy. Najczęściej zdarza się tak w przypadku bardzo szczupłych kobiet, które odczuwają z tego powodu dyskomfort w trakcie stosunku seksualnego, najczęściej w tzw. pozycji na jeźdźca. W takich przypadkach również pomocna jest plastyka i wypełnienie oraz uformowanie większych warg sromowych. Cena jest podobna jak w przypadku zabiegu ich zmniejszenia i wynosi około 4000 złotych.

Przerośnięte wargi sromowe to problem nie tylko estetyczny. Obejrzyj film i zobacz, jak można poprawić ich wygląd

Zobacz film: Jak poprawić wygląd warg sromowych? Źródło: Klinika urody.

Należy pamiętać, że każda interwencja chirurgiczna może prowadzić do powstania blizn, które mogą stać się przyczyną kolejnych problemów. Ważne jest, aby mieć świadomość, że wygląd miejsc intymnych, a w tym wielkość warg sromowych, zupełnie nie wpływa na jakość stosunku seksualnego i odczuwaną przyjemność.

Opuchnięte wargi sromowe

Wśród typowo kobiecych dolegliwości można wymienić opuchnięte wargi sromowe, np. na skutek bardzo drobnych krostek, które znajdują się pod skórą. Czasem pojawiają się na nich pęcherze wypełnione płynem surowiczym bądź ropną wydzieliną. Wystąpienie tego typu dolegliwości jest wskazaniem do jak najszybszego kontaktu z lekarzem. Wyczuwalne pod palcami krostki mogą bowiem świadczyć o infekcji bakteryjnej, a wykwity są wynikiem m.in. zakażeń narządów płciowych lub układu moczowego. Niebezpieczne jest pojawienie się pęcherzyków, gdyż zazwyczaj świadczą one o opryszczce narządów płciowych i również wymagają konsultacji ginekologicznej.

Zobacz film: Jedzenie, które zwiększa libido. Źródło: Stylowy Magzyn


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
67
29
Polecamy
Przerost warg sromowych mniejszych - przyczyny i leczenie
Przerost warg sromowych mniejszych - przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Plastyka warg sromowych – fanaberia czy konieczność?
Plastyka warg sromowych – fanaberia czy konieczność? Dzień Dobry TVN
Przerost warg sromowych:
objawy, przyczyny, leczenie, zabieg
Przerost warg sromowych: objawy, przyczyny, leczenie, zabieg TVN zdrowie
Waginoplastyka – operacja zwężenia pochwy.
Przebieg i ryzyko powikłań po zabiegu
Waginoplastyka – operacja zwężenia pochwy. Przebieg i ryzyko powikłań po zabiegu TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia